339 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maska do biegania antysmogowa

4.0 Opinie (1)

Bieganie w mieście z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Jednak aktywność ta, poza tym, że przynosi wiele korzyści zdrowotnych, wiąże się również z zagrożeniem. Mowa o smogu, z którym zmagają się mieszkańcy większości dużych miast na świecie. Do ochrony przed jego negatywnymi skutkami służy maska antysmogowa do biegania.

Biegacze są szczególnie narażeni na działanie smogu. Podczas wysiłku fizycznego zwiększa się bowiem pobór tlenu, a wraz z nim szkodliwych substancji z powietrza. Mogą one przedostać się do krwiobiegu, zaburzając pracę układów krwionośnego i oddechowego. W dniach, kiedy stężenie smogu jest wysokie, a nie ma możliwości treningu na łonie natury maseczka antysmogowa do biegania okazuje się nieodzownym akcesorium. 

Maska do biegania antysmogowa jak jest zbudowana i w jaki sposób działa?

Maska sportowa przeciwsmogowa ma chronić przed zanieczyszczeniami przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu oddychania. O jej skuteczności decydują optymalna konstrukcja oraz filtr o wysokim poziomie nieprzepuszczalności.

Maska do biegania najczęściej jest wykonana z neoprenu lekkiej, wodoodpornej pianki, która nadaje jej wytrzymałość i elastyczność. Akcesorium ma anatomiczny kształt, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do twarzy. Po jego bokach znajdują się plastikowe zawory. Producenci stosują ich różne rodzaje dla zapewnienia możliwie wysokiej przepuszczalności powietrza. Szczelnie zamknięte na wdechu otwierają się wraz z wydechem, aby odprowadzić na zewnątrz powietrze oraz wilgoć. Natomiast na wdechu całe powietrze przenika przez filtr, który wychwytuje szkodliwe substancje.

Maska do biegania, źródło: Shutterstock

W masce do biegania stosuje się najczęściej wymienny filtr HEPA, który blokuje 97% szczególnie niebezpiecznych pyłów P2,5 oraz P10, a także wirusy alergeny, grzyby czy bakterie. Jednocześnie zapewnia on mały opór, dzięki czemu łatwiej się oddycha podczas treningu.

Jak wybrać maskę antysmogową do biegania?

Przy wyborze maski do biegania antysmogowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa istotne elementy:

  • rozmiar akcesorium powinno być idealnie dopasowane do twarzy, aby powietrze przenikało wyłącznie przez filtr; 
  • klasę maski antysmogowe dzielą się na 3 klasy ze względu na poziom skuteczności. Są to kolejno: FFP1 (80%), FFP2 (94%), FFP3 (99%). Dla biegaczy wystarczający wybór stanowią pierwsze dwa rodzaje. Zapewniają bowiem optymalną ochronę i jednocześnie niski opór przy oddychaniu. 

Kiedy warto używać maski antysmogowej?

Maska antysmogowa sprawdza się podczas lekkich, niedługich treningów w mieście, nie tylko do biegania, ale też jazdy na rowerze czy szybkiego marszu. Najbardziej przydaje się w momencie wysokiego stężenia smogu w powietrzu. W Polsce nasila się ono w sezonie jesienno-zimowym, czyli w okresie intensywnego ogrzewania domów. Maskę do biegania z powodzeniem można jednak zakładać przez cały rok, bo dodatkowo chroni przed spalinami i alergenami.  

Maska do biegania antysmogowa, źródło: Shutterstock

Maski do biegania na polskim rynku

Wraz z rosnącym problemem smogu w dużych miastach na rynku pojawia się coraz bogatsza oferta maseczek antysmogowych do biegania. Do najpopularniejszych producentów w Polsce należą:

  • Respro brytyjska marka oferuje specjalną kolekcję neoprenowych masek sportowych z filtrem HEPA-type dla miłośników aktywności w plenerze; 
  • Dragon ta polska firma założona w Krakowie produkuje m.in. maski antysmogowe wyposażone w filtry z aktywnym węglem o skuteczności do 99%. Są idealne dla biegaczy oraz amatorów innych dyscyplin sportowych na powietrzu; 
  • Broyx maski przeciwsmogowe stanowią część szerokiej oferty marki, która specjalizuje się w produkcji pojazdów i akcesoriów sportowych.  

Maski antysmogowe do biegania są odpowiedzią na problem smogu dla każdego, kto nie chce z powodu zanieczyszczonego powietrza rezygnować z aktywności w mieście. Ceny masek do biegania wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych (400-500 zł).

Opinie o Maska do biegania antysmogowa - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

21 − 18 =

Podobne

Produkty w tej kategorii