1043 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ciasto francuskie – zastosowanie, kalorie, cena

ciasto francuskie

4.0 Opinie (1)

ciasto francuskie

Ciasto francuskie to rodzaj kruchego i delikatnego ciasta o warstwowej strukturze. Pochodzi – jak wskazuje zresztą sama nazwa wyrobu – z Francji. Recepturę opracowano prawdopodobnie w XVII wieku, choć przypuszcza się niekiedy, że jego walory doceniali już starożytni Grecy i Rzymianie. Niewątpliwie warto więc wiedzieć, czym się wyróżnia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ciasta francuskiego, jego zastosowania i wartości odżywczych.

Ciasto francuskie – co to jest?

Ciasto francuskie to rodzaj ciasta wytwarzanego na bazie mąki pszennej i dużej ilości masła. Wyróżnia się nietypową, warstwową strukturą – składa się z cienkich warstw zwanych listkami – a przy delikatnością i kruchością. Z uwagi na neutralny smak ma uniwersalne zastosowanie kulinarne – pasuje zarówno do wypieków słodkich, jak i słonych.

Sama technika wyrabiania tego ciasta znacznie odróżnia je od innych rodzajów ciast i odpowiada za jego strukturę. Jego przygotowanie zajmuje zresztą sporo czasu i wymaga niemało pracy – polega na wielokrotnym składaniu i wałkowaniu, a także schładzaniu ciasta w lodówce. Wyrób należy wypiekać w wysokiej temperaturze – 200-220 stopni. Jego cechą charakterystyczną jest także duża zawartość tłuszczu.

Obecnie na rynku bez większego trudu znaleźć można gotowe ciasto francuskie. Produkt jest dostępny w większości sklepów. Ma postać zrolowanego płata ciasta, które jest gotowe do przygotowania różnego rodzaju wypieków.

rogaliki z ciasta francuskiego
Rogaliki z ciasta francuskiego / Shutterstock

Wartości odżywcze ciasta francuskiego

Trudno zaprzeczyć, że ciasto francuskiego ma liczne walory – jest uniwersalne, bardzo smaczne, kruche i delikatne, ale przy tym również wysokokaloryczne. 100 gramów produktu może dostarczyć organizmowi nawet ponad 500 kcal. Ta sama ilość to około 40 gramów tłuszczu i ponad 40 gramów węglowodanów. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości tłuszczu. Poza tym wyrób składa się głównie z mąki.

Całość składa się więc na produkt o dużej kaloryczności, dość wysokim indeksie glikemicznym i znikomych właściwościach prozdrowotnych. Z całą pewnością powinny go unikać osoby stosujące diety odchudzające. Nie ma przy tym większych przeciwwskazań, żeby włączyć je czasami do swojego jadłospisu. Warto jednak pamiętać o umiarze.

Zastosowanie ciasta francuskiego

Ciasto francuskie ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Wykorzystywane jest przede wszystkim do wypieku różnego rodzaju rogalików, ciasteczek, rożków, grzebieni, rurek i pasztecików. Ich kształty i formy mogą być rozmaite. Ciasto świetnie sprawdzi się również jako spód do tarty. Prawdziwe pole do popisu wyobraźni kulinarnej daje natomiast różnorodność dodatków, które możemy użyć jako nadzienie. Neutralny smak ciasta pozwala przy tym na przygotowanie zarówno słonych, jak i słodkich wypieków. Możliwości jest tu naprawdę wiele. Można wykorzystać świeże owoce, twaróg, warzywa, mięso, ryby, owoce morza, różnego rodzaju kremy itd.

drożdżówki z ciasta francuskiego
Drożdżówki z ciasta francuskiego / Shutterstock

Warto też wspomnieć, że ciasto francuskie w gotowej formie to doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy zależy nam na przygotowaniu szybkiego i prostego, a przy tym atrakcyjnego i smacznego dania. Tego rodzaju produkty ogólnie dostępne w sklepach pozwalają bowiem na ogromną oszczędność czasu i wysiłku, a jednocześnie osiągnięcie spektakularnych efektów.

Ciasto francuskie – marki i ceny

Przygotowanie ciasta francuskiego to proces pracochłonny i wymagający dużo czasu. Niekiedy warto więc skorzystać z dostępnych produktów gotowych. Zwłaszcza że nie brakuje takich na rynku. Jednym z częściej wybieranych jest przy tym ciasto z Lidla. Klienci chętnie sięgają także po to z Biedronki. Średnia cena wyrobu to 3-4 złote za opakowanie zawierające 300 gramów produktu.

Opinie o Ciasto francuskie – zastosowanie, kalorie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

65 + = 68

Podobne