1042 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Musli – skład, wartości odżywcze, cena

musli

4.0 Opinie (1)

musli

Musli to mieszanka płatków zbożowych, orzechów i innych składników, takich jak nasiona czy suszone owoce. Wywodzi się ze Szwajcarii, gdzie powstało już ponad 100 lat temu jako element kuracji leczniczej. Dziś cieszy się ogromną popularnością. Nie bez powodu zresztą. Jest zdrowe i sycące. Dostarcza dużo energii i stanowi prawdziwą skarbnicę wartości odżywczych. Warto więc wiedzieć, czym się wyróżnia i jakie ma właściwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat musli i jego składu.

Musli – co to jest?

Musli (muesli) to mieszanka płatków zbożowych, orzechów, nasion i suszonych owoców. Popularność zyskało na początku XIX wieku za sprawą Maximiliana Birchera-Bennera. Ten szwajcarski lekarz, mając na uwadze dobro i zdrowie swoich pacjentów, wprowadził do ich jadłospisu posiłek składający się głównie z płatków owsianych i jabłek. Inspiracją do jego stworzenia miała być zaś dieta alpejskich pasterzy, których obserwował podczas swoich podróży.

Musli jada się zwykle na śniadanie – serwuje się je zazwyczaj z jogurtem naturalnym, kefirem, maślanką albo mlekiem, często także ze świeżymi owocami. Stanowi przy tym zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Niekiedy spożywane jest również jako przekąska czy dodatek do deserów. Różnego rodzaju mieszanki dostępne są właściwie w każdym sklepie. Musli można jednak z łatwością zrobić także samemu, łącząc ze sobą wybrane składniki.

musli
Dowiedz się więcej / Shutterstock

Z czego składa się musli?

Podstawowym składnikiem musli są płatki zbożowe – to najczęściej płatki owsiane, ale także żytnie, orkiszowe, kukurydziane, jaglane, gryczane albo jęczmienne. Często dodawane są tu też otręby, zarodki pszenne itp.

W jego składzie znajdują się ponadto orzechy (np. włoskie, laskowe, nerkowce, migdały), nasiona (np. sezam, chia, siemię lniane), pestki (słonecznika, dyni itp.) oraz suszone owoce (np. morele, figi, banany, jabłka, daktyle, żurawina, śliwki). Niekiedy można spotkać się również z dodatkiem miodu albo kawałkami gorzkiej czekolady. Połączenia mogą być zatem przeróżne – na rynku nie brakuje zresztą przeróżnych kompozycji smakowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na skład produktu. Niekiedy można się bowiem natknąć na całkowicie zbędne dodatki, takie jak cukier, sól czy słodzik.

Czy musli jest zdrowe?

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że musli to zdrowy, pożywny i wartościowy produkt, który z całą pewnością warto włączyć do codziennego jadłospisu. Jego regularne spożywanie może bowiem w korzystny sposób wpłynąć na utrzymanie dobrego zdrowia, formy i samopoczucia. Dobrej jakości mieszkanka powinna przy tym zawierać same naturalne i nisko przetworzone składniki – nie wahajmy się więc przed sprawdzaniem składu na opakowaniu.

Mieszanka płatków to przede wszystkim bogate źródło wielu cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera witaminy A, C i witaminy z grupy B. Porcja to również spora dawka magnezu, wapnia, fosforu, potasu, cynku i sodu.

musli płatki
Ciekawy sposób na śniadanie / Shutterstock

Powyższe substancje wpływają zaś pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspierają pracę serca i mózgu, działają przeciwnowotworowo. Regulują poziom cholesterolu we krwi, opóźniają procesy starzenia się organizmu. Mają właściwości przeciwutleniające i antyoksydacyjne.

Musli zawiera także spore ilości błonnika pokarmowego, który w korzystny sposób wpływa na procesy trawienne, przyspiesza metabolizm i pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Jest też bardzo pomocny przy odchudzaniu. To również źródło wartościowego białka i węglowodanów złożonych. Musli wyróżnia się przy tym niskim indeksem glikemicznym.

Musli – marki i ceny

Obecnie na rynku jest ogromny wybór musli różnych marek i producentów. Jednymi z częściej wybieranych produktów są te marki Sante, Fitella i One Day More. Klienci chętnie kupują również mieszanki firm Biedronka i Lidl, a także Kaufland. Na sklepowych półkach znaleźć można ponadto musli Purella i Crownfield.

Ceny musli są dość zróżnicowane – wahają się od 5-6 złotych do 10 złotych za opakowanie zawierające 300-400 gramów produktu. Niektóre z mieszanek kosztują przy tym nawet 20-25 złotych za podobną ilość.

Opinie o Musli – skład, wartości odżywcze, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

58 + = 61

Podobne