1043 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Szynka parmeńska – pochodzenie, zastosowanie, smak

szynka parmeńska

4.0 Opinie (1)

szynka parmeńska

Szynka parmeńska to rodzaj włoskiej wędliny znany właściwie na całym świecie. Wyróżnia się słodkim smakiem i wyrazistym aromatem. Serwowana jest zwykle w cieniutkim, niemal przezroczystych plastrach, często ze świeżymi owocami. Ma długą historię – gości na stołach od ponad 2000 lat. Warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się ten włoski przysmak. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat szynki parmeńskiej, jej zastosowania i wartości odżywczych.

Szynka parmeńska – co to za produkt?

Szynka parmeńska (Prosciutto di Parma, Parma ham) to włoska, surowa, podsuszona szynka wywodząca się z południowych Włoch, konkretnie z prowincji Parmy w regionie Emilia-Romania.

Wędlina jest lekko solona i wyróżnia się wyrazistym aromatem. Ma przy tym łagodny, słodkawy i charakterystyczny smak, którego tajemnica tkwi w procesie produkcji i rodzaju użytego mięsa. Zawiera niewiele tłuszczu i jest lekkostrawna.

Szynkę parmeńską wytwarza się z mięsa od określonej rasy świń, takich jak landrance, wielka biała czy duroc. Co więcej, zwierzę przeznaczone do tego wymaga odpowiedniego karmienia, musi ważyć nie mniej niż 140 kilogramów i mieć poniżej 10 miesięcy. Wędlina dojrzewa przez około rok na świeżym powietrzu. Do jej produkcji nie wykorzystuje się żadnych sztucznych dodatków.

Trzeba też wiedzieć, że szynka parmeńska to regionalny produkt prawnie chroniony. Oryginalna wędlina musi więc posiadać certyfikat pochodzenia. Podczas zakupów warto więc zwrócić na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu.

szynka parmeńska
Dowiedz się więcej o szynce parmeńskiej! / Shutterstock

Zastosowanie szynki parmeńskiej

Szynka parmeńska to stały element tradycyjnej kuchni włoskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że swoich amatorów ma właściwie na całym świecie. Najczęściej spożywa się ją solo, bez dodatków, by docenić głębie walorów smakowych tej wyjątkowej wędliny, co zresztą polecają jej najwięksi smakosze. Zwykle podawana jest w formie bardzo cienkich plastrów.

Równie często serwuje się ją jednak także w towarzystwie owoców takich jak winogrona, gruszki, figi czy melony. Świetnie smakuje w połączeniu ze świeżym pieczywem. Doskonałym dodatkiem do takiej przekąski będzie również czerwone, wytrawne wino.

Warto przy tym wspomnieć, że szynkę parmeńską wykorzystuje się niekiedy również jako składnik sałatek czy deski wędlin albo serów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć jej do przygotowania dań na ciepło, np. zapiekanek, pizzy, omletów czy pierożków tortellini albo makaronu.

parma szynka
Parma ham / Shutterstock

Wartości odżywcze szynki parmeńskiej

Szynka parmeńska to jedna z najzdrowszych wędlin. Poza licznymi walorami smakowymi ma więc wiele prozdrowotnych właściwości. Jest przy tym stosunkowo niskokaloryczna i lekkostrawna.

100 gramów wędliny dostarcza organizmowi około 135 kcal. Produkt wyróżnia się przy tym niską zawartością tłuszczu (około 3 gramy na 100 gramów). Warto przy tym wiedzieć, że jest bogatym źródłem białka – wspomniana porcja zawiera go aż 26 gramów. Taka sama jej ilość to też znikoma ilość węglowodanów – zaledwie 1 gram.

To ponadto skarbnica wolnych aminokwasów, witamin i składników mineralnych. Zawiera fosfor, potas, cynk, magnes i wapń, a także witaminy z grupy B (witaminy B1, B2, B3, B6) oraz witaminę E.

Szynka parmeńska – marki i ceny

To tradycyjna włoska szynka, która zyskała jednak dużą popularność właściwie na całym świecie. Obecnie na rynku mamy więc spory wybór marek tego rodzaju wędliny. Jednym z częściej wybieranych produktów jest przy tym szynka parmeńska Biedronka. Klienci równie chętnie sięgają po szynkę z Lidla.

Ich średnia cena to około 10 złotych za 100 gramów produktu.

Opinie o Szynka parmeńska – pochodzenie, zastosowanie, smak - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 + = 38

Podobne