codziennie nowe aktualizacje
Odświeżacz powietrza


Odświeżacze powietrza są produktami, które posiada niemal każdy w swoim domu. Preparaty tego typu znalazły zastosowanie także w miejscach publicznych, np. w restauracjach, hotelach, galeriach handlowych – czyli wszędzie tam, gdzie utrzymanie przyjemnego zapachu ma duże znaczenie.
Jakie są rodzaje odświeżaczy powietrza i czy ich działanie jest szkodliwe?
Zapach unoszący się w pomieszczeniu często wpływa na to, jak postrzegamy miejsce, w którym się znajdujemy. Badania przeprowadzone przez psychologów potwierdzają tezę, że zapach potrafi wzbudzić reakcję emocjonalną, np. przyjemna woń może wpływać na odczuwanie pozytywnych emocji. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o to, jaki zapach panuje w naszym miejscu pracy i zamieszkania – tu z pomocą przychodzą nam odświeżacze powietrza. Jak zatem działają te produkty?
Wśród tych preparatów można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:
- odświeżacze powietrza w aerozolu – uniwersalne, można ich użyć niemal w każdym pomieszczeniu,
- odświeżacze powietrza w żelu – optymalne rozwiązanie dla małych pomieszczeń,
- elektryczne odświeżacze powietrza – niewielkie urządzenia, które można zaprogramować w dowolny sposób.
W przeszłości odświeżacze powietrza w postaci aerozolu często uznawano za toksyczne. Działo się tak ze względu na to, że w ich składzie przeważały pochodne benzenu oraz takie substancje jak aldehydy i toluen. Składniki te mogły w pewien sposób osłabiać węch. Jednak współczesne produkty mają unowocześnioną recepturę, która nie wywołuje takich skutków ubocznych. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele naturalnych produktów, które w swoim składzie zawierają wyciągi z roślin, które nie dość, że są bezpieczne dla naszego zdrowia, to eliminują z powietrza szkodliwe substancje chemiczne.

Czy odświeżacze mają zatem negatywny wpływ na nasz organizm? Odpowiedź brzmi nie – o ile używamy ich we właściwy sposób. Otóż skutki uboczne stosowania odświeżaczy wynikają raczej z korzystania z nich w zamkniętym lub źle wentylowanym pomieszczeniu niż z samego ich składu.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru odświeżacza powietrza?
Wybór właściwego odświeżacza jest uzależniony od miejsca, w którym chcemy go stosować. W przestrzeniach publicznych najlepiej sprawdzą się odświeżacze powietrza w sprayu i w żelu. Dobór kompozycji zapachowej w tych miejscach jest ważny ze względu na aromamarketing, który jest w stanie zachęcić klienta do zakupu konkretnych produktów lub skorzystania z oferowanych usług. Natomiast w domu najwygodniej będzie korzystać z odświeżaczy elektronicznych, które będą uwalniać zapach według ustalonych przez nas odstępów czasowych.
Podczas wyboru odświeżacza powietrza ważne jest, by zwracać uwagę na to, czy zawiera on technologię neutralizującą nieprzyjemne zapachy. Technologia ta nosi nazwę O.N.T i pozwala na eliminację nieprzyjaznej woni, a nie jedynie na jej zamaskowanie. Ponadto w trakcie zakupu tego typu preparatów ważne jest, by przeczytać jego etykietę i w rezultacie wybrać taki odświeżacz, który zawiera naturalne składniki zamiast destylatów ropy naftowej, limonenu, benzyny czy też formaldehydu.

Rynek odświeżaczy powietrza w Polsce – marki i ceny
Dobór odświeżacza powietrza wynika przede wszystkim od naszych osobistych predyspozycji. Produkty te różnią się ceną, przeznaczeniem, składem oraz kompozycją zapachową, przez co mamy możliwość dostosowania preparatu do indywidualnych potrzeb. Warto również pamiętać, że nie każdy zapach, który zaakceptujemy, spodoba się innym. Dlatego najlepiej wybrać delikatne zapachy, które będą najbardziej neutralne. Na polskim rynku znajdziemy szeroki asortyment odświeżaczy powietrza. W segmencie tym dominują takie firmy jak: Air Wick, Brait, Glade, Ambi Pur oraz Perfect House.
Za najpopularniejszy odświeżacz powietrza można uznać produkt firmy Air Wick Freshmatic Smooth Satin & Moon Lily. Produkt występuje w postaci dyfuzora, a wyróżnia go skuteczność i długofalowość działania, ponieważ środek samoczynnie uwalnia zapach nawet do 60 dni. Za zestaw zawierający dyfuzor, wkład 250 ml oraz dwie baterie AA zapłacimy ok. 20 zł.