codziennie nowe aktualizacje
Lasagne – pochodzenie, skład, wartości odżywcze


Lasagne to znane danie kuchni włoskiej, które pokochali ludzie właściwie na całym świecie. Jest to rodzaj zapiekanki składającej się z warstw makaronu i farszu. Potrawa może poszczycić się długą historią – podobno zajadali się nią już starożytni Rzymianie. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bo jest pyszna, sycąca i aromatyczna. Warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się ten włoski przysmak. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o lasagne, pochodzeniu i wartościach odżywczych potrawy. Prezentujemy również gotowe produkty.
Lasagne – co to za danie?
Lasagne (lazanie) to danie kuchni włoskiej składające się z płatów makaronu lasagne i farszu. Potrawę przyrządza się, układając na siebie kolejne warstwy makaronu i farszu do wyczerpania przygotowanych składników. Następnie całość zapieka się w piekarniku. Danie podaje się na gorąco.
W klasycznej wersji nadzienie przyrządza się z mięsa mielonego, sera i sosu (zwykle pomidorowego i beszamelowego), często również z dodatkiem warzyw. Obecnie znane są przy tym także różne inne warianty dania (np. wegetariańskie). Składniki farszu można dobierać właściwie dowolnie wedle własnych preferencji. Jedynym ograniczeniem jest tu nasza kulinarna wyobraźnia. W sieci nie brakuje też przepisów na różne wersje tej włoskiej potrawy.
Najważniejszym składnikiem dania jest makaron lasagne. Jest to pszenny makaron jajeczny o charakterystycznym kształcie. Ma on formę szerokich prostokątnych płatów, które układa się warstwami po uprzednim ugotowaniu lub na sucho.

Lasagne – pochodzenie i historia
Lasagne to włoskie danie o bardzo długiej, bogatej, ale nie do końca jasnej historii. Przypuszcza się bowiem, że korzeniami sięga ona aż do antyku. Podobno walory smakowe tego dania doceniali już starożytni Rzymianie, którzy wypiekali szerokie płaty makaronu w piecach lub na gorących kamieniach. Istnieją przy tym również historyczne wzmianki, że jej pierwowzór powstał w Grecji. Sama nazwa potrawy pochodzi zresztą z języka greckiego.
Lasagne jadana była także w średniowieczu, choć ówczesne przepisy, zachowane zresztą do dziś, tylko w niewielkim stopniu przypominają współczesną metodę przyrządzania tego dania. Niewątpliwie punktem zwrotnym w historii lasagne (i nie tylko) był wiek XVII i moment wynalezienia sosu pomidorowego.
Dzisiaj to potrawa znana i lubiana na całym świecie, serwowana w restauracjach, przyrządzana w domach i dostępna jako gotowy produkt w sklepach.

Wartości odżywcze lasagne
Lasagne to smaczne danie, które ma wielu miłośników. Nic w tym zresztą dziwnego – jest smaczne, sycące i aromatyczne. Trudno jednak ukryć, że jest to potrawa wysokokaloryczna i dość ciężkostrawna. W klasycznej wersji dostarcza organizmowi około 140-180 kcal. Nie ma się przy tym czemu dziwić – w końcu bazę włoskiego przysmaku stanowią makaron, mięso, ser i sos. Taka ilość dania to też około 7-10 gramów białka, 5-10 gramów tłuszczu i 12-16 gramów węglowodanów.
Potrawa nie jest przy tym zupełnie pozbawiona właściwości, które można by określić jako cenne dla zdrowia – zawiera liczne witaminy i minerały. Wiele zależy tutaj zresztą od użytych składników. Warto też wziąć pod uwagę, że jedna porcja waży około 300 gramów. Podane powyżej wartości należy więc odpowiednio pomnożyć.
Lasagne – marki i ceny
W sklepach nie brakuje gotowych dań typu lasagne. Jednymi z popularniejszych produktów są przy tym te z Biedronki oraz Lidla. Klienci chętnie wybierają również lasagne Żabka oraz Kaufland.
Średnia cena gotowych potraw to 10 złotych za 400-450 gramów produktu.