999 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Makaron

0.0 Opinie (0)

Makaron, choć jest symbolem kuchni włoskiej, gości na stołach na całym świecie. Zdrowy i apetyczny komponuje się z wieloma dodatkami, zapewniając bogactwo kulinarnych doznań.

Pochodzenie makaronu

Za kolebkę makaronu powszechnie uznaje się słoneczną Italię. W rzeczywistości pochodzi on z odległych Chin, gdzie był jadany już 4 tysiące lat temu. Różnił się jednak od potrawy, jaką znamy dzisiaj. Do jego przygotowania wykorzystywano bowiem proso, podczas gdy w Europie makaron powstawał (i powstaje do dzisiaj) z pszenicy durum.

Popularyzację makaronu zawdzięczamy Włochom, którzy zaczęli wyrabiać go na dużą skalę już w średniowieczu, a w XVI w. stworzyli pierwsze makaronowe konsorcjum. Dzisiaj przodują zarówno w jego produkcji, jak i konsumpcji. Rocznie zjadają aż 25 kilogramów „pasty”.

Rodzaje makaronu

Pomimo to ich diety nie sposób uznać za monotonną. Mieszkańcy Italii wyróżniają bowiem aż 300 rodzajów makaronu, które różnią się od siebie kształtem, długością i recepturą. Każdy ma też określone przeznaczenie – komponuje się na przykład z odmiennym rodzajem sosu i dodatkami.

Makarony, źródło: Shutterstock

W Polsce dostępność makaronu nie jest tak szeroka jak we Włoszech. Ogranicza się do kilkunastu najpopularniejszych gatunków. Są to m.in.:

  • spaghetti – zdecydowany numer jeden pod względem popularności. Ma postać grubych, długich nitek, które znakomicie komponują się z sosem carbonara, bolońskim czy neapolitańskim;
  • rurki (penne) – ten rodzaj makaronu ma kształt ściętych rurek. Najczęściej jada się go w połączeniu z pesto i wykorzystuje jako składnik zup, sałatek, zapiekanek;
  • świderki (fusilli) – tak jak w przypadku penne polska nazwa tego makaronu pochodzi od jego kształtu. Najlepiej smakuje z mięsnymi i serowymi sosami. Nadaje się również do zup i sałatek;
  • tagliatelle – makaron w kształcie wstążki o szerokości ok. 0,5-1 cm. Najczęściej trafia na stół w duecie z różnego rodzaju sosami (głównie bolognese);
  • lasagne – makaron w formie prostokątnych płatów, które przekłada się farszem i zapieka.

Poza nimi wyróżniamy również: kokardki, wstążki, kolanka, muszle, nitki czy cannelloni.

Skład i sposób produkcji makaronu

Makaron powstaje z połączenia mąki, wody i najczęściej również jajek (tzw. makaron jajeczny). Poza nimi w jego skład może wchodzić również mleko albo odtłuszczony twaróg, mąka sojowa oraz suszone gluten i drożdże. Produkcja makaronu na masową skalę składa się z kilku, kolejno następujących po sobie etapów: wyrobienia ciasta, wytłoczenia, suszenia i pakowania.

W Polsce największą popularnością cieszą się makarony pszenne z twardej pszenicy durum. Tę może jednak zastąpić również miękka odmiana pszenicy, a także mąki wykonane z wielu innych składników. Tak otrzymujemy m.in. makarony żytnie, razowe, gryczane, owsiane, sojowe, ryżowe, kukurydziane, orkiszowe, a nawet z grochu albo ciecierzycy.

Makaron, źródło: Shutterstock

Wartości odżywcze makaronu

Makaron to danie nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Co do tego nie mają wątpliwości Włosi, a dietetycy w pełni się z nimi zgadzają. Popularna potrawa zawiera antyoksydanty, witaminy oraz cenne dla organizmu pierwiastki, węglowodany złożone i błonnik. Ponadto, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest tucząca. 100 g suchego makaronu zawiera ok. 300 kcal. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w trakcie gotowania potrawa trzykrotnie zwiększa swoją objętość.

Makaron na polskim rynku

Na sklepowych półkach w Polsce można znaleźć zarówno polskie, jak i włoskie makarony. Wśród tych pierwszych przez wiele lat prym wiodły produkty marki Malma, które w 2003 r. zdobyły nawet zaszczytny tytuł najlepszych makaronów na świecie. 10 lat później firmę wykupiła Lubella – lider na rynku makaronów w Polsce. Poza nim popularnością cieszą się również produkty innych polskich marek, takich jak: Goliard, Makarony Polskie czy Czanieckie Makarony. Wszystkie mają w swojej ofercie pastę w przynajmniej kilku rodzajach.

O pozycję na rynku polscy producenci konkurują również z markami włoskimi, w tym najpopularniejszą – Barilla. Dzięki ich obecności konsumenci w Polsce mogą próbować oryginalnej pasty, która różni się smakiem od krajowych wyrobów ze względu na inną jakość mąki użytej do jej produkcji.

Makaron stanowi pożywną podstawę wielu potraw. Znakomicie komponuje się z warzywami, serem, sosami pomidorowymi, mięsem. To smaczny i niedrogi pomysł na szybkie danie obiadowe.

Opinie o Makaron - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

64 − 58 =

Opinie

  1. K Kama

    Makaron mogłabym jeść codziennie :D Nie miałam pojęcia, że pochodzi z Chin... myslalam, ze z Włoch :D

Podobne