codziennie nowe aktualizacje
Łosoś wędzony – właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie

Łosoś wędzony to zdecydowanie jedna z najczęściej kupowanych ryb. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Jest pożywny i pyszny – wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem. Trudno przy tym ukryć, że ma zarówno swoich amatorów, jak i przeciwników. Warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się ta tak chętnie jadana ryba. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat łososia wędzonego, jego zastosowania i właściwości.
Łosoś wędzony – co to za produkt?
Łosoś to tłusta ryba z rodziny łososiowatych, której mięso wyróżnia się charakterystyczną różowo-pomarańczową barwą. Naturalnie występuje przede wszystkim w północnej części Atlantyku, przy czym w sprzedaży jest również łosoś hodowlany. Na krajowym rynku dostępne są trzy rodzaje łososia: pacyficzny (dziki), bałtycki (dziki) oraz atlantycki (hodowlany).
Zdecydowanie najpopularniejszy i najłatwiej dostępny jest łosoś wędzony, czyli poddany procesowi wędzenia, polegającemu na przetrzymywaniu ryby w dymie wędzarniczym. Warto przy tym wiedzieć, że wyróżnia się dwie metody wędzenia – na zimno (w temperaturze do 20 stopni, przy dużej wilgotności powietrza) i na gorąco (w temperaturze 60-90 stopni). Sam proces jest metodą konserwacji, która znacznie wydłuża trwałość produktu. Nadaje również rybie charakterystycznego smaku i aromatu. Wędzony łosoś sprzedawany jest w formie plastrów, filetów itd. Poza tym kupić można świeżego łososia, a także mrożonego oraz w puszkach.

Łosoś wędzony w kuchni – zastosowanie
To produkt o dość szerokim zastosowaniu kulinarnym. Można wykorzystać go więc w kuchni na rozmaite sposoby. Bardzo często jadany jest przy tym jako samodzielna przekąska czy składnik posiłku – zwykle serwuje się go w formie cienkich plastrów czy filetu, najlepiej pokropionych sokiem wyciśniętym z cytryny i oprószonych solą oraz pieprzem. Ryba świetnie smakuje także w towarzystwie świeżego pieczywa.
To jednak tylko niewielka część możliwości, jakie daje łosoś wędzony, który doskonale sprawdzi się także jako składnik czy dodatek wielu różnego rodzaju potraw. Niezwykle popularnym, a przy tym efektywnym i bardzo smacznym jest połączenie tej ryby z makaronem oraz szpinakiem. Smak dania podkreśli dodatek słodkiej śmietanki oraz suszonych pomidorów. Ryba sprawdzi się jednak jako składnik makaronowych dań również w innych kombinacjach.
Ponadto wędzony łosoś będzie wyśmienicie smakował w sałatkach. Może być zapiekany, np. w cieście francuskim. Jest doskonałym składnikiem różnego rodzaju wrapów, szczególnie w połączeniu z serkiem typu philadelphia.

Czy łosoś wędzony jest zdrowy?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że łosoś, w tym wędzony, to produkt bogaty w składniki odżywcze. To przede wszystkim źródło dobroczynnych kwasów omega-3 i omega-6, a także pełnowartościowego białka. Zawiera również wiele składników mineralnych – ma dużo jodu, cynku, potasu, selenu, żelaza, magnezu i fosforu. Ta wyjątkowa ryba to także prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia witamin – dostarcza organizmowi witamin A, D, E oraz witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9, B12).
Istnieje jednak szereg wątpliwości (a nawet kontrowersji) związanych z wpływem spożywania łososia wędzonego (czy w ogóle łososia) na zdrowie człowieka. Odnoszą się one przede wszystkim do zanieczyszczenia mięsa związkami rtęci, a także innych metali ciężkich. Zasadniczo dotyczy to również wielu innych gatunków ryb. Warto też wiedzieć, że w przypadku łososia ich poziom oficjalnie uznawany jest za bezpieczny, przynajmniej przez niektórych. Dodatkowo jeśli chodzi o łososia hodowlanego ostrzeżenia skupiają się wokół warunków hodowli i jakości pasz, a także podawania rybom antybiotyków.
Wędzony łosoś – marki i ceny
To obecnie niezwykle popularny i bardzo chętnie kupowany produkt. Rybę znaleźć więc można właściwie w każdym supermarkecie. Jednym z częściej wybieranych jest przy tym łosoś wędzony Lidl. Klienci często sięgają również po tego z Biedronki.
Średnia cena łososia wędzonego to 10-12 złotych za 100 gramów produktu.