1043 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Parmezan – opis, zastosowanie, wartości odżywcze

parmezan

4.0 Opinie (1)

parmezan

Parmezan to ser, którego smak trudno zapomnieć. To zresztą niekwestionowany król serów – przynajmniej tak nazywają go Włosi. Trzeba jednak przyznać, że mają w tym sporo racji. Parmigiano Reggiano jest jednym z najchętniej spożywanych serów na całym świecie. Jego walory są zaś nie do przecenienia. Warto więc wiedzieć, czym się wyróżnia – zwłaszcza że jest naprawdę wyjątkowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat parmezanu, jego zastosowania i wpływu na zdrowie.

Parmezan – co to jest?

Parmezan, czyli Parmigiano Reggiano, to twardy ser podpuszczkowy, otrzymywany z niepasteryzowanego mleka krowiego. Pochodzi z Włoch – jego pierwowzór powstał podobno już w średniowieczu. Ma charakterystyczny, owocowo-orzechowy smak, żółto-słomkową barwę, mocny aromat oraz ziarnistą i kruchą konsystencję.

Warto przy tym wspomnieć, że mleko wykorzystywane do produkcji parmezanu musi pochodzić od krów określonych ras. Chodzi wyłącznie o dwie rasy – to mianowicie Razza Regiana lub Vacca Rossa. Ponadto krowy, od których pozyskuje się mleko, muszą być karmione tylko trawą i sianem. Parmigiano Reggiano wytwarzany jest z użyciem solanki, w której bardzo długo dojrzewa. Proces ten trwa od roku do nawet trzech lat – im dłużej trwa dojrzewania, tym wyższa jakość i cena sera.  

Należy również wiedzieć, że oryginalny parmezan jest wytwarzany wyłącznie w jednej z pięciu włoskich prowincji – Parma, Bolonia, Reggio Emilia, Modena i Mantua. Jest to produkt posiadający Chronioną Nazwę Pochodzenia. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu.

parmezan
Dowiedz się więcej o tym serze! / Shutterstock

Parmezan w kuchni – zastosowanie

Parmezan to produkt o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Jego charakterystyczny smak doskonale współgra i podkreśla walory wielu potraw. Najczęściej używa się go w formie tartej, jest ścierany zarówno na drobne i grubsze wióry, jak i chipsy. Spożywa się go na ciepło i zimno.

Przede wszystkim świetnie sprawdza się jako pyszny i wyrazisty dodatek do sałatek i spaghetti. Wspaniale smakuje jednak również z innymi rodzajami makaronu. Dodawany jest także do risotto – obowiązkowo zresztą. Dobrze komponuje się ze świeżymi warzywami, a także figami, śliwkami i orzechami – szczególnie z włoskimi i laskowymi.

Parmigiano Reggiano doskonale łączy się również z mięsem, np. kurczakiem czy baraniną. Stosowany jest podczas robienia sosów i zup. Ten wyjątkowy ser to ponadto wyśmienity składnik zapiekanek, lasagne i pizzy.

parmigiano reggiano
Tarty parmezan doskonale pasuje do wielu dań! / Shutterstock

Czy parmezan jest zdrowy?

Z całą pewnością warto też wiedzieć, że ser ten – poza licznymi walorami, o których powyżej wspomnieliśmy – nie jest pozbawiony również właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim stanowi bogate źródło wartościowego białka. Wyróżnia się także wysoką zawartością wapnia. Ponadto zawiera wiele innych składników mineralnych – to prawdziwa skarbnica fosforu, a także cynku, miedzi, magnezu, potasu i selenu. Parmigiano Reggiano dostarcza również organizmowi witamin z grupy B, zwłaszcza B2, B6 i B12, oraz witamin A i K.

Należy jednak pamiętać, że zawiera także znaczące ilości sodu, który w nadmiarze może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Jest to przy tym produkt lekkostrawny, ale tłusty i wysokokaloryczny – 100 gramów sera dostarcza około 450 kcal.

Parmezan – marki i ceny

Parmezan to bardzo lubiany i często kupowany ser. Nie od dziś zresztą cieszy się dużą popularnością, a swoich amatorów ma właściwie na całym świecie. Jest więc dostępny w wielu sklepach i marketach. Jednymi z chętniej wybieranych produktów są przy tym parmezan z Lidla oraz Biedronki. Klienci nierzadko sięgają również po ser z Auchan, sklepu Kaufland, a także Dino.

Jego średnia cena to 10 złotych za 100 gramów.

Opinie o Parmezan – opis, zastosowanie, wartości odżywcze - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 − = 16

Podobne