codziennie nowe aktualizacje
Klatka dla chomika


Przyjmując pod dach nowego członka rodziny, jakim jest chomik, chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki życia. Bardzo ważne jest, aby nasz pupil czuł się bezpiecznie i swobodnie pod naszą opieką. Taki komfort może zapewnić mu odpowiednio dobrana klatka, w której będzie spędzał większość swojego czasu. Dokonując wyboru klatki dla naszego pupila, musimy uwzględnić jego potrzeby i wymagania, aby czuł się jak najlepiej.
Rodzaje klatek dla chomika – jaką klatkę kupić?
Na rynku istnieje wiele rodzajów klatek różniących się rozmiarem, materiałem wykonania i dopasowaniem do odpowiedniej rasy. Na rynku dostępne są:
- klatka metalowa – najpopularniejsza i najbardziej trwała. Na dnie klatki znajduje się plastikowa, łatwa w czyszczeniu kuweta. Gryzoń może wspinać się po prętach klatki, co zapewnia mu dodatkową atrakcję. Zapewnia odpowiednią wentylację pupilowi oraz duże pole widzenia;
- klatka plastikowa – lekka i łatwa w czyszczeniu. Jest niestety mniej trwała niż metalowa i nie prezentuje się tak estetycznie;
- akwarium – zamiast typowej klatki można wykorzystać szklane akwarium, które niestety ze względu na materiał, z jakiego jest wykonane, nie jest łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Takie mieszkanko nie zapewnia też gryzoniowi odpowiedniej wentylacji;
- plastikowe terrarium - podobnie jak akwarium jest to lokum trudne w czyszczeniu i mało przewiewne.

Wymiary klatki i odstępy między prętami
Mimo że chomiki to małe zwierzątka, potrzebują dużo miejsca do życia. Minimalna podstawa klatki powinna mieć wymiary 60 x 40 cm. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na zakup większego lokum dla naszego, pupila będzie to miało na pewno pozytywne skutki. Dobrym pomysłem są też domki piętrowe.
Warto pamiętać, że chomiki lubią drążyć podziemne tunele, dlatego dobrze jest wybrać klatkę z głębszym dnem.
Odstępy między prętami muszą być dopasowane do rozmiaru naszego pupila – a ten często zależny jest od jego rasy. Na przykład dla chomika dżungarskiego trzeba wybrać klatkę mającą pręty oddalone od siebie o 1 cm, natomiast dla Roborowskiego wystarczą pręty w odległościach od 0,5 do 0,60 cm.
Wyposażenie klatki dla chomika
Aby nasz pupil czuł się jak w domu, musimy zapewnić mu odpowiednie „umeblowanie”. Niezbędną rzeczą jest oczywiście poidełko ze świeżą wodą oraz miseczka na pożywienie. Chomiki kochają wszelkiego rodzaju norki, dobrym rozwiązaniem będzie więc zakup domku, który postawimy w rogu klatki – by zwierzątko miało gdzie się schować. Chomiki potrzebują bardzo dużo ruchu, ważną rzeczą wyposażenia klatki jest więc kołowrotek, na którym będzie mógł się wybiegać.

Aby urozmaicić pupilowi pobyt w klatce, można kupić mu dostosowane zabawki, takie jak: tunele, półki, hamaki czy bujaki. Należy również pamiętać o zakupie odpowiedniej wyściółki – trocin grubo ciosanych i pochodzących z drzew nieiglastych.
Gdzie postawić klatkę?
Gryzoń musi mieć zapewniony spokój – ważne jest więc, aby mieszkanko chomika stało w zacisznym miejscu, z dala od kaloryfera. Klatka nie powinna leżeć bezpośrednio na podłodze. Najlepiej postawić ją na szafce lub stoliku. Należy zwrócić uwagę, by klatka nie stała bezpośrednio przy często otwieranym oknie lub w mocno nasłonecznionym miejscu.
Ceny klatek dla chomików
Ceny klatek dla chomika zależą od rozmiaru, jakości materiałów, producenta i wyposażenia, jakie zawiera. Wahają się w przedziałach od 60 do nawet 500 złotych. Na przykład klatka HUGO+WOOD z drewnianym wyposażeniem kosztuje 167 złotych, natomiast klatkę dla chomika INTER-ZOO PINKY 3 METAL ZINC możemy kupić w cenie około 100 złotych.
Najpopularniejsze marki klatek dla chomików:
- Zolux,
- Ferplast,
- InterZoo,
- Comfy.