1015 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kojec dla psa

4.0 Opinie (1)

  • kojec dla psa

Opiekunowie psów, które lubią chodzić własnymi ścieżkami i sprawiać kłopoty ucieczką z podwórka, wiedzą doskonale, jak ważne jest zapewnienie swoim pupilom bezpieczeństwa i udaremnienie im prób opuszczenia domu. Do jednych z najbardziej skutecznych metod zalicza się korzystanie z solidnego i odpowiednio dopasowanego kojca.

Rodzaje kojców dla psów:

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kojców:

  • zewnętrzne,
  • wewnętrzne.

Jaki powinien być odpowiedni kojec dla psa?

Przed zakupem lub budową kojca dla psa musimy pamiętać, że aby nasz pies czuł się w nim dobrze, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • lokalizacja – kojec powinien być postawiony w chłodnym miejscu, nienarażony na działanie promieni słonecznych. Ważne, by pupil nie był narażony na wysokie temperatury i przegrzanie;
  • bezpieczeństwo – żaden z elementów kojca nie może stanowić zagrożenia dla psa – należy wiec usunąć wystające gwoździe, drzazgi i inne ostre zakończenia, które mogą zranić pupila. Co jakiś czas trzeba robić przegląd kojca, by sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś nowe „niespodzianki”;
  • trwałość – musi być wykonany z wytrzymałych materiałów dobrej jakości. Konstrukcja musi być solidna, aby nie stwarzała zagrożenia dla psiaka – nie może się uginać czy przewracać pod wpływem mocnego wiatru czy naporu pieska. Podłoże musi być wyłożone materiałem izolującym;
  • odpowiednia wielkość – wymiary ogrodzenia muszą być dopasowane do wielkości czworonoga. Pupil musi mieć wystarczającą ilość miejsca, by swobodnie się poruszać. Kojec musi być też na tyle duży, by zmieściła się tam buda (w przypadku kojca zewnętrznego) czy karmidła z miskami;
  • zamknięcie - najlepiej jeśli wykonane jest ze sprężyny. Pies nie będzie potrafił poradzić sobie z takim zabezpieczeniem i nie otworzy drzwi.
Kojec dla psa, źródło: Shutterstock

Zalety i wady kojców dla psów

Kojce dla psów mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno zapewnianie bezpieczeństwa pieskom skłonnym do ucieczek. To bezpieczna alternatywa dla łańcuchów (kojec zewnętrzny), które niestety nadal są stosowane w wielu domostwach, ponadto świetnie sprawdza się wtedy, gdy piesek jest jeszcze mały i może narozrabiać w domu (kojec wewnętrzny). Pupil może też przebywać w kojcu, gdy spodziewamy się gości lub kuriera, a nie chcemy narażać ich na nachalną „miłość” naszego pieska.

Oczywiście pies w kojcu nie powinien przebywać cały czas. Powinien wyjść przynajmniej na dwa spacery dziennie - dostarczą mu one dodatkowych bodźców, pozwolą na zabawę z innymi psami i aktywność fizyczną.

Warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest odpowiednie dla wszystkich ras psów - szczególnie kojce zewnętrzne. Niektóre rasy nie są stworzone do życia na zewnątrz - spowodowane jest to ich przeznaczeniem i psychiką. Istnieją psy, które bardzo potrzebują bliskości człowieka. Inną kwestią jest sierść czworonoga - czasem bardzo podatna na zniszczenie i zmatowienie. Brak podszerstka, czyli warstwy sierści dodatkowo chroniącej przed zimnem jest kolejnym argumentem za mieszkaniem takiego psa w domu, a nie w kojcu zewnętrznym.

Kojec dla psa, źródło: Shutterstock

Czystość w kojcu dla psa

Należy pamiętać o utrzymaniu czystości w kojcu - wysprzątaniu wnętrza, myciu misek, dostarczaniu psu świeżej wody i jedzenia. Raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie trzeba porządnie wyczyścić cały kojec. Wewnątrz musi być czysto, aby nie rozwijały się tam żadne bakterie.

Cena kojca dla psa

Ceny kojców dla psa są bardzo różne. Za te zewnętrzne, większe, trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy, natomiast we wewnętrzne, znacznie mniejsze, są tańsze - kosztują od ok. 100 do 400 zł.

Opinie o Kojec dla psa - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 1 =

Podobne