codziennie nowe aktualizacje
Kefir – opis, właściwości, zastosowanie
Kefir to bardzo popularny mleczny napój o kwaskowatym smaku. Doskonale gasi pragnienie, jest orzeźwiający, lekko musujący, a także odżywczy – stanowi bogate źródło cennych dla zdrowia składników. To jeden z najstarszych mlecznych produktów fermentowanych. Jego ojczyzną jest Kaukaz, gdzie wytwarzany był już ponad 3 tysiące lat temu. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, czym wyróżnia się ten wyjątkowy napój. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o kefirze, jego właściwościach i zastosowaniu.
Kefir – co to za produkt?
Kefir to napój wytwarzany ze sfermentowanego mleka. Otrzymuje się go poprzez zakwaszenie mleka ziarnami kefirowymi (grzybkami) zawierającymi bakterie i drożdże. W procesie produkcji kefiru – dziś przemysłowej – zachodzi fermentacja mlekowa, octowa i alkoholowa.
Początkowo napój wytwarzany był na bazie mleka owczego. Obecnie najczęściej spotyka się natomiast kefir krowi, choć na rynku dostępne są również napoje kozie i owcze, a nawet wegańskie otrzymywane z roślin (np. soi, orzechów, kokosa).
Kefir jest w smaku kwaskowaty i dość wyrazisty. Ma płynną, a przy tym nieco zawiesistą konsystencję i biały kolor. Jego cechą charakterystyczną jest to, że delikatnie musuje. Jest to produkt niskokaloryczny i lekkostrawny, a przy tym bardzo odżywczy.
Czy kefir jest zdrowy?
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że kefir to produkt o nieocenionych właściwościach. Jego regularne spożywanie ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jest świetnym wsparciem dla układu odpornościowego. Ma działanie przeciwzapalne. Wspomaga procesy trawienne. Wpływa dobrze na stan kości, zębów, skóry i paznokci. Kefir to także znakomity naturalny priobiotyk mający pozytywny wpływ na stan flory bakteryjnej w organizmie.
Stanowi przy tym bogate źródło pełnowartościowego białka. Dostarcza organizmowi sporo wapnia i kwasu foliowego. Zawiera dużo fosforu, potasu i magnezu. To prawdziwa skarbnica witamin, takich jak witaminy A, D oraz z grupy B.
Nie ma też większych przeciwwskazań do jego spożywania. Poza tym, że kefiru krowiego powinny unikać osoby z nietolerancją laktozy oraz uczulone na białko mleka krowiego.
Kefir – zastosowanie
Kefir to przede wszystkim produkt przeznaczony do samodzielnego spożywania. Zwykle więc traktuje się go jako orzeźwiający, zdrowy napój wypijany w nieprzetworzonej formie. Z powodzeniem można go jednak użyć także podczas przyrządzania rozmaitych koktajli, np. na bazie owoców – szczególnie dobrze smakuje zmiksowany ze świeżymi truskawkami.
Bywa również dodawany do płatków czy musli w ramach dania śniadaniowego lub przekąski. Co więcej, wykorzystuje się go także jako składnik ciast i pieczywa. Wykorzystany w ten sposób nadaje wypiekom apetycznej wilgotności i lekkości. Można go też użyć podczas przygotowywania placków, placuszków, racuchów, pancake'ów czy naleśników.
Kefir zastąpi tłustą śmietanę jako zabielacz do zup czy sosów. Będzie także jej zdrowszą alternatywą w chłodnikach, twarożkach, sałatkach czy surówkach.
Kefir – marki i ceny
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór kefirów różnych marek. Śmiało można powiedzieć, że to produkt dostępny praktycznie w każdym sklepie spożywczym, markecie czy dyskoncie. Jednymi z chętniej wybieranych są przy tym kefiry marek znanych sieci handlowych, takich jak Biedronka czy Lidl. Klienci chętnie sięgają również m.in. po kefir Krasnystaw.
Średnie ceny kefiru to 2-3 złote za około 400 gramów produktu.