codziennie nowe aktualizacje
Ryż biały
Ryż biały należy do najchętniej wybieranych odmian ryżu w Polsce. Dzięki neutralnemu smakowi pasuje zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań.
Rodzaje ryżu białego
Biały ryż dzieli się na 3 rodzaje ze względu na długość ziarenek. Tak oto wyróżniamy:
- ryż krótkoziarnisty – mierzy ok. 5 mm i ma niemal okrągły kształt. Skleja się po ugotowaniu, dlatego znakomicie nadaje się do sushi, risotto czy paelli;
- ryż średnioziarnisty – ma 6 mm długości i świetnie sprawdza się w różnego rodzaju deserach;
- ryż długoziarnisty – króluje na stołach najczęściej. Ma wąskie ziarenka o długości 7 mm. Po ugotowaniu zachowuje sypką konsystencję.
Właściwości białego ryżu
Ryż biały stanowi źródło cennych wartości odżywczych. W 100 g ugotowanego produktu znajduje się ok. 115 kcal, 25 g węglowodanów, 4 g błonnika, 3 g białka i 0 g tłuszczu. Ponadto zboże to zawiera witaminy z grupy B i niezbędne pierwiastki: fosfor, żelazo, miedź, selen, mangan. Co ważne, nie ma w składzie alergenów i glutenu. Bez obaw może być więc spożywany przez alergików i osoby na diecie bezglutenowej. Ograniczać powinny go natomiast osoby z cukrzycą typu 2. Indeks glikemiczny ryżu białego wynosi 70.
Ryż biały dodaje energii i zapewnia uczucie sytości przez długi czas. Wspomaga trawienie. Reguluje poziom glukozy i cholesterolu. Zapobiega chorobom układu krążenia. I choć zawiera mniej składników odżywczych niż jego brązowy odpowiednik, to od czasu do czasu warto po niego sięgać.
Jak ugotować ryż biały? Praktyczne wskazówki
Należy gotować go przez ok. 15-20 min w półtorej szklanki osolonej wody na 1 szklankę ryżu. Czas gotowania skraca wcześniejsze namoczenie ryżu. Pozwala też zachować więcej jego wartości odżywczych.
By zapobiec wykipieniu, można dodać odrobinę masła. Chcąc natomiast utrzymać po ugotowaniu białą barwę ryżu, wystarczy wlać do gotującej się wody kilka kropel soku cytrynowego.
Z czym jeść biały ryż? Kulinarne inspiracje
Sztandarowym daniem z ryżu jest włoskie risotto, które można jadać na wiele sposobów, łącząc różne rodzaje warzyw i mięsa. Garść pomysłów na wykorzystanie ryżu białego dostarczają również inne kuchnie z bliższych i dalszych zakątków świata. Bez tego składnika nie obejdzie się na przykład hiszpańska paella, japońskie sushi i kubańska Ropa Vieja. W polskiej sztuce kulinarnej ryż biały stanowi najczęściej zamiennik ziemniaków w daniu głównym. Jest też popularnym dodatkiem do zup (np. pomidorowej), gołąbków, potrawki z kurczaka.
Biały ryż można również wykorzystać do dań na słodko i deserów, nie tylko dobrze znanego ryżu na mleku. Dość wspomnieć o puddingu, serniku na zimno czy wyśmienitej panna cotcie.
Najpopularniejsi producenci ryżu białego w Polsce
Polacy najczęściej sięgają po ryż biały długoziarnisty. Można go kupić zarówno w torebkach (zazwyczaj o wadze 100 g), jak i luzem w większej, jednokilogramowej paczce. Produkty w tego typu opakowaniach oferują niemal wszyscy producenci ryżu białego obecni na rodzimym rynku. To głównie firmy o polskim rodowodzie, wśród których wyjątkiem jest popularna amerykańska marka Uncle Ben’s (obecnie Ben’s Original).
Wśród nich prym wiedzie firma Sonko, działająca nieprzerwanie od ponad 30 lat. Poza nią popularnością cieszy się ryż biały marki Risana (będącej własnością Sonko), a także Kupiec. Do innych marek należą: Britta, Melvit, Cenos, Halina.
Choć ryż nie króluje na polskich stołach tak często jak w krajach azjatyckich, trudno wyobrazić sobie bez niego domowy obiad. To znakomita baza dla wielu kulinarnych eksperymentów!