191 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Odplamiacz do tkanin

4.0 Opinie (1)

 • odplamiacz
 • vanish
 • ace
 • clovin
 • zabrudzenia
 • plamy
 • pranie
 • odplamiacz do tkanin

Trudne do usunięcia plamy często spędzają sen z powiek. Kiedy nie możemy ich usunąć znanymi sposobami i wydaje się, że już nic nie uratuje naszej ulubionej części garderoby, z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju wywabiacze uporczywych plam – znane powszechnie jako odplamiacze do tkanin.

Czym są odplamiacze i w jaki sposób działają?

Uporczywe ślady kawy, plamy po winie, trawie czy czekoladzie są niezwykle trudne w wywabianiu. Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu musiał poradzić sobie z takimi zabrudzeniami - mniej lub bardziej skutecznie. Efektywnym rozwiązaniem tego typu problemów jest użycie odplamiaczy.

Odplamiacze to najczęściej rozpuszczalniki, środki powierzchniowo czynne i enzymy. Dzięki specjalnie opracowanej formule wnikają w strukturę tkanin, by rozpuścić i zlikwidować powstałe plamy. W sprzedaży możemy odnaleźć wiele różnych odmian tych detergentów.

Jakie rodzaje odplamiaczy wyróżniamy? Za podstawowe grupy można uznać środki:

 • tlenowe,
 • enzymatyczne,
 • powierzchniowo czynne.

Zazwyczaj są one podzielone dodatkowo ze względu na rodzaj zabrudzenia i powierzchnię, do której chcemy ich użyć.

Podczas stosowania produktów tego typu warto mieć na uwadze to, że są to na ogół mocne środki chemiczne, które często zawierają nierozpuszczalne w wodzie cząstki zostające na ubraniach i drażniące skórę. Dlatego nie warto stosować ich do całego prania, a punktowo - w konkretnych miejscach na tkaninie.

Odplamiacz do tkanin, źródło: Shutterstock

Jak stosować odplamiacz do tkanin?

Wybierając odplamiacz, trzeba zwrócić uwagę na to, jaki typ zabrudzenia chcemy zlikwidować. Każda plama jest inna i wymaga zastosowania innego środka. Ze względu na ten aspekt można wyróżnić kilka typów zabrudzeń:

 • plamy enzymatyczne – zaliczamy do nich zabrudzenia z krwi, trawy i czekolady. Do ich wywabienia używamy odplamiacza zawierającego enzymy,
 • plamy utleniane – w tej kategorii znajdują się zabrudzenia z kawy, herbaty lub czerwonego wina. Wywabienie tego typu plam będzie możliwe dzięki odplamiaczom tlenowym,
 • plamy tłuste – z tłuszczy roślinnych, zwierzęcych lub pochodzenia mineralnego. Z takimi zabrudzeniami poradzą sobie typowe środki powierzchniowo czynne: kationowe lub anionowe.

Kiedy ustalimy już, z jakim typem plamy mamy do czynienia, staniemy przed wyborem odpowiedniego detergentu. Skuteczny odplamiacz powinien usuwać plamy świeże i zaschnięte z tą samą efektywnością. Niestety istnieją zabrudzenia, które ze względu na głębokie wniknięcie w struktury tkaniny będą trudne do wywabienia. W takich wypadkach warto namoczyć je dodatkowo przed praniem.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem każdego odplamiacza warto wykonać tzw. test koloru. Dzięki użyciu białej bawełnianej szmatki i odplamiacza będzie można stwierdzić, czy tkanina nie zostanie trwale uszkodzona przez detergent. Jeśli po zwilżeniu szmatki odplamiaczem i przetarciu plamy (najlepiej w niewidocznym miejscu) nie pojawią się żadne ślady na materiale, to odplamiacz będzie bezpieczny dla danej tkaniny.

Odplamiacz do tkanin, źródło: Shutterstock

Najlepsze na każdą plamę – rynek odplamiaczy do tkanin w Polsce

Producenci oferują szeroki wybór odplamiaczy, które można stosować na różnych powierzchniach i do odmiennych zabrudzeń. Zazwyczaj występują one w różnych kompozycjach – czy to w postaci żeli, proszków, past, a ich formuła jest wciąż ulepszana, by być bezpieczną zarówno do ubrań kolorowych, jak i białych oraz dziecięcych.

Do najpopularniejszych odplamiaczy na polskim rynku należą produkty firmy: Vanish, Ace, Clovin. Bezkonkurencyjne w tych zestawieniach są produkty Vanish. Ze względu na łatwą dostępność są one najczęściej wybieranymi środkami tego typu.

W sieciach popularnych sklepów stacjonarnych mamy do wyboru kilka rodzajów odplamiacza. Vanish Oxi Action w płynie o pojemności 1l kosztuje ok. 17 zł. Z kolei za Vanish w sprayu do tapicerek i dywanów o pojemności 500 ml zapłacimy około 15 zł.

Opinie o Odplamiacz do tkanin - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 3 =

Podobne