339 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Płyn do mycia naczyń

4.0 Opinie (1)

Czego klienci oczekują po tak zwanym płynie do naczyń – detergencie stosowanym powszechnie w gospodarstwach domowych i gastronomii do ręcznego zmywania garnków oraz zastawy stołowej? Skuteczności w usuwaniu tłuszczu i resztek jedzenia, wydajności, łagodności dla skóry dłoni, przyjemnego zapachu, przyjazności dla środowiska oraz korzystnej ceny. Płyn do mycia naczyń może mieć postać żelu, gęstego i wydajniejszego koncentratu lub łagodniejszego dla skóry balsamu, często wzbogacanego aloesem. Zapachy płynów do naczyń są inspirowane naturą (dominują: cytryna, limonka, mięta, jabłko, rumianek), a ich podstawowym składnikiem są środki powierzchniowo czynne, które stanowią od 5 do 15% produktu.

Rodzaje i marki płynów do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń może mieć postać żelu, gęstego i wydajniejszego koncentratu lub łagodniejszego dla skóry balsamu, często wzbogacanego aloesem. Zapachy płynów do naczyń są inspirowane naturą (dominują: cytryna, limonka, mięta, jabłko, rumianek), a ich podstawowym składnikiem są środki powierzchniowo czynne, które stanowią od 5 do 15% produktu.

Wybór marek płynów do naczyń jest naprawdę duży: Morning Fresh, Fairly, Domol, Pur Sekrety Kucharza, Pril, Frosch, Palmoliwe, Biały Jeleń, Flo, Clean Ultra, Gold Drop. Ludwik, Lucek (to tańsza linia produktów marki Ludwik). Wybór jest więc bardzo duży.

Płyn do mycia naczyń, źródło: Shutterstock

W asortymencie produktów, oprócz tradycyjnych płynów, można wyodrębnić:

  • płyny naturalne i ekologiczne (przykładowe marki to Yope, Natura Eko Dom Wegański, OnlyEco, Perfect House Dishes) oraz
  • płyny do naczyń dla niemowląt, czyli do mycia butelek, smoczków, gryzaczków, grzechotek i innych niemowlęcych akcesoriów (produkty takie mają w swojej ofercie Fit Baby, NUK, Frosch, Dzidziuś).

Te dwie kategorie płynów nie powinny zawierać w swoim składzie alergenów, parabenów, barwników, SLS, SLES oraz Cocamide DEA.

Ranking płynów do naczyń

Warto wiedzieć, że UOKIK przetestował 10 różnych płynów do naczyń, dostępnych w supermarketach, dyskontach i drogeriach, poddając je 66 różnym sprawdzianom w swoich laboratoriach. 6 z nich to znane marki, a 4 – dwie marki własne sieci Biedronka oraz po jednej Lewiatana i Lidla.

Największą zdolność myjącą wraz ze zdolnością do emulgowania (a więc usuwania) tłuszczów wykazały Fairly, a tuż po nim Ludwik cytrynowy i Pur Sekrety Kucharza Soda Effect i one też uzyskały najwyższą ogólną ocenę jakości (oczywiście przy zastosowaniu zalecanej przez producenta dawce płynu).

Najkorzystniejszy dla naszych dłoni odczyn ph miały Frosch. Help, Ludwik, Tymek z Bierdonki i W5 z Lidla (ph neutralne dla skóry wynosi 5–6). Najdroższy jest Frosch i tuż po nim Fairly, trochę tańszy jest Pur, a następnie Ludwik, dalej Filip, Kraft (z Biedronki) i W5, potem Help, Lewiatan cytrynowy i na chlubnym końcu Tymek (jedno zmywanie = jeden grosz).

Jednak oprócz ceny ważny jest także stosunek jakości do ceny. I tutaj numerem jeden okazał się właśnie Tymek i Kraft, a zaraz po nich płyn do naczyń Ludwik. Nieco niżej uplasowały się Pur i Fairly. Warto zauważyć, ze w rankingu nie była brana pod uwagę nuta zapachowa.

Płyny do naczyń – ceny i opinie

Popularne na rynku płyny mieszczą się w przedziale cenowym od 6 d 10 zł za 750 ml. Niezmienną popularnością od pokoleń cieszy się Ludwik sprzedawany w butelkach o pojemnościach: 500 ml, 750 ml, 1000 ml, 1200 ml oraz 1500 ml. Oprócz tradycyjnych zapachów mięty i cytryny, posiada też wersje o zapachu grejpfruta oraz granatu z werbeną, a także wersje hipoalergiczną, czyli bezzapachową i bezbarwną. Na Allegro najchętniej kupowany jest jako zapas 5 l w cenie 24 zł. W drogeriach internetowych cena za tę samą objętość dochodzi do 36 zł.

Płyn do naczyń, źródło: Shutterstock

Jeżeli chodzi o ekologiczne płyny do mycia naczyń, to polska marka Yope oferuje naturalne płyny do mycia w wersjach mięta i mandarynka, bergamotka, werbena i bazylia oraz ogórek w cenie około 12–14 zł za 750 ml.

Za skuteczność, wydajność, delikatny zapach i oszczędny dozownik chwalony jest Perfect House Dishes rodzimej firmy Barwa. Klienci podkreślają też, że produkt nie był testowany na zwierzętach.

Z płynów do naczyń dla dzieci ceniony za wydajność i niską cenę jest Dzidziuś hipoalergiczny żel do mycia butelek do karmienia niemowląt (od 10 zł za 500 ml; dostępny m.in. w Smyku, na Allegro, w aptekach i drogeriach internetowych). Inne płyny do naczyń dla niemowląt kosztują od kilkunastu do ponad dwudziestu złotych za 400 lub 500 ml.

Opinie o Płyn do mycia naczyń - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

60 − = 50

Podobne