659 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Proszek do prania

3.0 Opinie (1)

Środki do prania mogą mieć postać kapsułek, żelów, płynów. Jednak najpopularniejszym, najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym detergentem używanym do prania nadal pozostają proszki.

Rodzaje i skład proszków do prania

Bardzo częstym wyborem konsumentów jest jeden proszek do wszystkiego. Proszek uniwersalny przeznaczony jest zarówno do prania ubrań kolorowych, jak i białych. Jednakże dla tych ostatnich wybór ten nie jest najlepszy, ponieważ po kilku praniach białe tkaniny szarzeją. Warto więc używać różnych proszków, odpowiednich do konkretnego sortu prania.

Na rynku dostępne są:

  • proszki uniwersalne,
  • proszki do kolorów i czarnego,
  • proszki do białego z wybielaczami,
  • ekologiczne proszki do prania bez szkodliwych dla środowiska fosforanów, chloru, syntetycznych barwników, zapachów i wybielaczy (ponadto nie są to produkty testowane na zwierzętach),
  • hipoalergiczne proszki dla alergików i osób z AZS (atopowym zapaleniem skóry),
  • proszki do prania dla dzieci i niemowląt,
  • niemieckie proszki do prania (popularna chemia niemiecka).
Proszek do prania, źródło: Shutterstock

Co znajdziemy w składzie większości proszków do prania?

Przede wszystkim anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne, które rozbijają brud na drobne cząsteczki i usuwają go z włókien tkaniny; enzymy, które rozkładają trudne do usunięcia plamy (nie można ich używać do prania wełny i jedwabiu); inhibitory barwienia uniemożliwiające przenikanie podczas prania barwników z tkanin kolorowych do innych materiałów; fosforany, zeolity, polikarboksylany, które zmiękczają wodę i zapobiegają powstawaniu osadów w pralce; związki wybielające na bazie tlenu; rozjaśniacze optyczne, które sprawiają, że kolory są bardziej intensywne; kompozycje zapachowe, które zapewniają odczucie świeżości, ale też mogą stać się przyczyną podrażnień i alergii.

Test proszków do prania

Jakość proszku do prania można ocenić przede wszystkim po skuteczności usuwania plam oraz wpływu prania na kolory i kondycję materiału. Nie bez znaczenia jest także – a może przede wszystkim – czy postępujemy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na metkach ubrań, czy proszek jest dozowany zgodnie z zaleceniami producenta, czy program i temperatura prania (każdy proszek na opakowaniu ma podany zakres temperatur, w których można go używać) są odpowiednio dobrane do rodzaju wsadu.

Warto zapoznać się z wynikami testu jakości 10 najpopularniejszych proszków do prania przeprowadzonego przez UOKiK w lipcu 2020 roku.

WYNIKI TESTU

Z usuwaniem plam najlepiej poradził sobie Persil, a tuż po nim Bryza Lanza. Dosia i Surf zajęły pierwsze miejsce ex aequo w kategorii utrzymanie kolorów (czyli proszek w najmniejszym stopniu wpływa na zmianę intensywności kolorów ubrań). Persil i Rex w najmniejszym stopniu wpłynęły na zabarwienie jasnych elementów ubrania. Najwyższą ogólną ocenę jakości zdobył proszek Persil Color Deep Clean Technology. Najtańszy (biorąc pod uwagę koszt jednego prania) jest proszek do kolorów Dosia (0,35 zł), a następnie Filip (0,47 zł), natomiast najdroższy jest Ariel (0,89 zł). Wysoki stosunek jakości do ceny mają Persil (0,77 zł za jedno pranie) oraz Dosia i Bryza (0,51 zł)

Proszek do prania, źródło: Shutterstock

Popularne proszki do prania i ich ceny

Za sprawą reklam najpopularniejszymi markami proszków do prania są Persil oraz Vizir. W sklepach internetowych najczęściej kupowane są duże, ekonomiczne opakowania tych detergentów. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się sprzedawana m.in. na Allegro proszki niemieckie uważne za produkty jakościowe lepsze niż te produkowane na rynek polski.

Wśród producentów proszków hipoalergicznych uznanie wśród konsumentów zdobył Biały Jeleń produkowany przez Pollenę S. Za opakowania 850 g zapłacimy ponad 20 zł, a za 1,5 kg – około 40 zł. Natomiast ekologiczny Frosch w różnych wariantach zapachowych (aloesowy, cytrynowy, owoc granatu) kosztuje od 30–40 zł za 1,3 kg.

Około 20 zł kosztuje 1,8 kg Bobini Baby proszku do prania ubranek dzieci i niemowląt. Dzidziuś proszek do prania bielizny i odzieży dziecięcej i niemowlęcej 3 kg ma cenę nieco poniżej 50 zł.

Ceny popularnych proszków do kolorów oraz bieli mieszczą się mniej więcej w przedziale od 20 zł (1,3 proszku Ariel) do 40 zł (10 kg proszku Wirek lub 6,5 kg proszku E).

Opinie o Proszek do prania - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Podobne