191 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Żel do prania

4.0 Opinie (1)

Podczas wybierania środków piorących najważniejsze jest to, aby zapewniły one utrzymanie intensywności kolorów ubrań, dbały o jakość tkanin, a przede wszystkim – gwarantowały skuteczne usuwanie plam i zabrudzeń. Przykładem delikatnych i efektywnych produktów tego typu są żele do prania, których oferta jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Właściwości co oferuje nam żel do prania?

Żele do prania można scharakteryzować jako „idealne” połączenie proszku i płynu do prania, ponieważ są delikatne niczym płyn, ale tym samym skuteczne jak proszek.

Głównym wyróżnikiem żelowych środków piorących jest ich zwiększona gęstość. Konsystencja ta jest również dużym atutem, ponieważ sprawia ona, że żele do prania znacznie łatwiej wypłukują się z tkanin, zwłaszcza jeśli porównamy je z proszkami czy kapsułkami. Dlatego też, ze względu na dobrą rozpuszczalność, świetnie sprawdzają się do krótkich programów w pralkach automatycznych. Ponadto, gęste żele są znacznie bardziej wydajne – zazwyczaj wystarczy jedynie niewielka ilość, by wykonać duże pranie.

Dzięki wciąż ulepszanej recepturze, żele do prania stają się jednymi z produktów o najwyższej jakości, a konsumenci sięgają po nie coraz częściej – obecnie są one drugim najpopularniejszym detergentem do prania.

Żel do prania, źródło: Shutterstock

Wady i zalety żelu do prania

Choć konsystencja żeli jest bogata w substancje piorące, to w ich recepturze nie znajdziemy żadnego wybielacza chemicznego. Skutkuje to tym, że mocniejsze zabrudzenia, które wymagają wybielenia (takie jak: plamy z wina, soku), będą odporne na działanie żeli. Jednak efekt żelu można wzmocnić poprzez naniesienie jego odrobiny na plamę bezpośrednio przed praniem. Jeśli to rozwiązanie nie poskutkuje, to z pomocą przychodzą płynne wybielacze lub odplamiacze, których można używać razem z żelem.

Wspomniana wcześniej konsystencja żeli ma równocześnie wiele zalet. Żele do prania doskonale rozpuszczają się w wodzie, nie pozostawiają żadnych śladów po wypraniu, a dodatkowo skutecznie chronią kolory i włókna. Oprócz wymienionych zalet można jeszcze wskazać:

  • zmiękczenie tkanin, co w rezultacie ułatwia prasowanie,
  • stosunkowo niska cena jednego prania – średnio przy 2l żelu, za pranie zapłacimy ok. 0,75 zł,
  • rozpuszczają się już w wodzie o temperaturze 40o,
  • wygoda w użytkowaniu – żel można wlać bezpośrednio do bębna pralki lub szufladki – woda bez problemu wymyje cały środek.
Żel do prania, źródło: Shutterstock

Rynek żeli do prania – marki i ceny

Popularność żeli do prania wciąż rośnie. I choć wciąż pozostają one w cieniu proszków do prania, to ze względu na oferowaną różnorodność, żele stają się silnym konkurentem dla innych detergentów. Na rynku dominują firmy: Persil, Ariel, Lenor, Coccolino i Surf.

Biorąc pod uwagę cenę i skuteczność, najpopularniejszy w rankingu jest żel do prania Persil Sensitive. Jego cena – za 2,5l detergentu – waha się od 30 zł wzwyż, jednak często można go odnaleźć na promocji, choćby w sieci sklepów Biedronka, a wtedy zapłacimy już 22 zł!

W rankingu tuż za nim znajduje się Ariel Color Concentrated Gel, który zazwyczaj występuje w butelce 1l. Można także spotkać pojemność ponad 2,5l – jednak wersja ta jest dostępna najczęściej w sklepach internetowych. Koszt za jednolitrową butelkę detergentu, to ok. 23 zł, więc cenowo wypada on nieco drożej niż wymieniany wcześniej Persil.

Opinie o Żel do prania - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 53 = 60

Podobne

Produkty w tej kategorii