codziennie nowe aktualizacje
Smycz dla kota


Kot na smyczy jest nadal niecodziennym widokiem w Polsce. Nie jest to jednak coś niezwykłego i z roku na rok coraz większa liczba właścicieli mruczków decyduje się na takie rozwiązanie. Spacer z naszym pupilem powinien być dla obu stron przyjemnością – warto więc wybrać najlepsze w do tego celu akcesoria… a jednym z nich jest właśnie odpowiednia smycz dla kota.
Jaka powinna być smycz dla kota?
Smycz powinna być wygodna i komfortowa zarówno dla kota, jak i opiekuna, który wyprowadza zwierzę na spacer. Przede wszystkim powinna być wykonana z materiałów dobrej jakości – należy również zwrócić uwagę na solidność szwów, nitów oraz wykonanie karabińczyka. Dobrze, jeśli surowiec, z jakiego jest wykonana smycz, jest szybkoschnący i wytrzymały.
Rodzaje smyczy dla kotów
Można wyróżnić następujące rodzaje smyczy dla kotów:
- krótkie – występujące w długościach 2-3 metrów – idealne na pierwsze spacery z kotem, gdy dopiero oswaja się z nową sytuacją;
- linki spacerowe – mające 5-10 metrów długości. Dają one kotu więcej swobody podczas eksploracji otoczenia;
- automatyczne – podobne do linki spacerowej, jednak z regulowaną przez właściciela długością. Guzik blokujący pozwala na większą kontrolę sytuacji.

Jak przyzwyczaić kota do smyczy?
Nie każdy kot jest stworzony do spacerów na smyczy – co więcej, większość z nich potraktuje taką „atrakcję” jako coś nieprzyjemnego i ograniczającego jego wolność. Jeśli więc chcemy, aby nasz pupil pokochał ten rodzaj wspólnego spędzania czasu, musimy zacząć od powolnego oswajania go ze smyczą.
Kot powinien najpierw zapoznać się z jej zapachem. Gdy zobaczy, że nic mu nie grozi, możemy spróbować założyć mu szelki w domu – początkowo tylko na chwilę, a w kolejnych dniach wydłużając ten czas o kolejne minuty. Gdy kot zacznie tolerować szelki, można przejść do etapu przypinania smyczy – początkowo bez ciągnięcia i trzymania, pozwalając, by swobodnie wlokła się po podłodze. Dopiero po kilku dniach można spróbować przespacerować się z kotem po domu. W procesie nauki chodzenia na smyczy potrzeba dużo cierpliwości i wyrozumiałości ze strony opiekuna – należy też pamiętać o konsekwencji w ćwiczeniach.

Szelki czy obroża?
Smyczy dla kota w żadnym wypadku nie należy przypinać do obroży. Ciało kota nie jest dostosowane do noszenia obroży tak jak jest w przypadku psów. Przy szarpnięciu cała siła skumulowana zostanie w jednym punkcie – szyi. Kręgosłup szyjny kota jest delikatny i może wówczas ulec uszkodzeniu. W przypadku szelek, gdzie smycz przypinana jest na grzbiecie, siła ta rozkłada się na większą powierzchnię, co jest dużo bezpieczniejsze dla naszego pupila.
Ile kosztuje smycz dla kota?
Cena zależy od rodzaju smyczy i jakości jej wykonania - te najtańsze kosztują kilkanaście/kilkadziesiąt złotych, natomiast można też zainwestować w droższą smycz ze specjalnymi grubymi szelkami, za którą trzeba zapłacić nawet ok. 100 zł.