958 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Baton – słodka przekąska dla każdego

baton

4.0 Opinie (1)

baton

Batony to jedne z najbardziej popularnych słodkich przekąsek. Są znane i lubiane właściwie na całym świecie. Co ciekawsze, ich historia korzeniami sięga do XIX wieku – baton ma rodowód holenderski, a jego powstanie łączy się bezpośrednio z odpowiedzią na potrzeby wojska. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tych tak chętnie jadanych słodkich smakołyków. Poniżej prezentujemy również znane marki batonów i ich orientacyjne ceny.

Baton – czym właściwie jest?

Baton to rodzaj słodkiej przekąski. Jest to wyrób cukierniczy wytwarzany ze słodkiej masy w różnych smakach oraz rozmaitych dodatków. Ma prostokątny kształt i niewielkie rozmiary.

Batony zwykle składają się z nadzienia oblanego czekoladą. Nierzadko to też kawałek czekolady z różnego rodzaju dodatkami. Często zawierają karmel, orzeszki, rodzynki, wiórki kokosowe. Zwykle są dostępne jako pakowane pojedynczo produkty.

Batony to jedna z najpopularniejszych przekąsek, dostępnych praktycznie na całym świecie. Są chętnie jadane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

baton
Źródło: Shutterstock

Kilka słów o historii batonów

Śmiało można stwierdzić, że mało kto zastanawia się, skąd w ogóle pomysł, by produkować batony. Tymczasem mają one dość ciekawą i długą historię.

Pierwsze z nich pamiętają bowiem koniec XIX wieku – baton swoją premierę miał w 1891 roku w Holandii. To tam w fabryce firmy Kwatta zaczęto produkować batony na potrzeby wojska, konkretnie dla żołnierzy garnizonu w Bredzie. Zadebiutowały pod nazwą „Manoeuvre Chocolaad” i nie trzeba było długo czekać, żeby stały się prawdziwym hitem.  

Podobno do dziś starsi Holendrzy z rozrzewnieniem wspominają opakowanie pierwszych batoników, na których znajdował się rysunek żołnierzyka.

Rodzaje batonów

Wyróżnia się rozmaite rodzaje batonów. Te najbardziej tradycyjne składają się z nadzienia wytwarzanego z masy o różnych smakach (to np. karmelowy, waniliowy, mleczny, orzechowy itd.) i są oblane czekoladą – najczęściej mleczną, ale niekiedy również deserową, gorzką lub białą.

batony
Źródło: Shutterstock

Na rynku dostępne są także batony mające formę kawałka czekolady z różnego rodzaju dodatkami – zwykle to orzeszki, suszone owoce, niekiedy cukierki czy kawałki ciastek. Za batonika uznać można ponadto przekładane kremem czy masą wafelki z polewą czekoladową. Obecnie w sprzedaży są również wersje batonów stanowiące zdrową alternatywę dla tradycyjnych słodyczy. Są to batony dietetyczne, wytwarzane na bazie suszonych owoców, płatków zbożowych itd. W sklepach bez kłopotu znaleźć można też batony przeznaczone dla diabetyków, proteinowe i energetyczne.

Baton – ceny i marki

Na rynku dostępne są różnego rodzaju batony. Jednymi z najbardziej znanych są batony Snickers, Mars, Milky Way i Bounty. Ich średnia cena to 2-3 złote.

Równie popularne są batony Lion i 3BiT oraz baton WW – te kosztują około 1,5-2,5 złotych. Chętnie kupowane batony to także Pawełek, baton Bajeczny oraz Knoppers, za które trzeba zapłacić średnio 2 złote.

Na sklepowych półkach można spotkać również takie produkty jak baton Picnic, Dare, Kizers oraz Papita – ich ceny to przedział 1-2 złote.

Zdrową alternatywę dla tradycyjnych słodyczy stanowi baton Dobra Kaloria – jego średnia cena to 2-3 złote.

Opinie o Baton – słodka przekąska dla każdego - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 2 =

Podobne