556 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kawa ziarnista

4.0 Opinie (1)

  • kawa
  • kawa ziarnista
  • kawa w ziarnach

Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów, a także jedna z najpopularniejszych używek, stosowanych na całym świecie. Jest źródłem kofeiny, a co za tym idzie, pobudza i orzeźwia. Najsmaczniejsza to ta ze świeżo zmielonych ziaren. Warto więc poznać najważniejsze informacje na temat kawy ziarnistej. Poniżej prezentujemy też znane jej marki i ich średnie ceny.

Kawa ziarnista – ogólne informacje

Kawa ziarnista to ziarna kawowca poddane procesowi obróbki, z których po zmieleniu sporządza się napój, podawany zwykle na ciepło.

Ziarna kawy pozyskiwane są z owoców kawowca, tj. drzewa uprawianego głównie w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Do przygotowania napoju pierwszy raz użyto ich w Etiopii w I wieku p.n.e. Kawa, jaką znamy dzisiaj, to zaś zasługa Arabów, którzy w XIV wieku opracowali metodę prażenia ziaren. W Europie kawa pojawiła się dopiero w wieku XVI.

Ziarna kawy poddawane są obróbce. Wyróżnia się dwie główne jej metody: na mokro oraz na sucho. Kawa zawiera kofeinę. Napój z jej ziaren pobudza i orzeźwia, przyspiesza procesy przemiany materii, poprawia skupienie i koncentrację, ma pozytywny wpływ na krążenie. Jest jedną z najpopularniejszych używek stosowanych na całym świecie.

Kawa ziarnista, źródło: Shutterstock

Rodzaje kawy ziarnistej

Kawę dzieli się z uwagi na kraj i region, a także plantację i wysokość upraw oraz stopień palenia.

Najbardziej popularne odmiany kawy to:

  • Arabica (uprawiana w południowej Arabii, ma długie i płaskie ziarna, a po przygotowaniu delikatny smak i stosunkowo niedużą zawartość kofeiny; to kawa wysokiej jakości, jest bardzo aromatyczna, a przy tym także najdroższa);
  • Robusta (uprawiana głównie w Afryce i Indonezji oraz w Wietnamie, wyróżnia się wysoką zawartością kofeiny, jest nieco mniej aromatyczna od kawy Arabika, a także tańsza, ma mocny i gorzki smak);
  • Liberica (uprawiana głównie w Malezji i na zachodnim wybrzeżu Afryki, najmniej znana odmiana kawy stanowi zaledwie 1% światowej produkcji, ma duże ziarna, to kawa o słabym aromacie i gorzkim smaku).
Kawa ziarnista, źródło: Shutterstock

Kawa ziarnista – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele marek kawy ziarnistej. Jedną z najbardziej popularnych jest kawa ziarnista Jacobs Kronung – jej średnia cena to 20 złotych za opakowanie zawierające 500 gramów produktu.

Równie znana jest kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro, za która trzeba zapłacić około 50 złotych (opakowanie zawiera 1000 gramów produktu).

Klienci często wybierają także kawę ziarnistą Dallmayr prodomo, która kosztuje średnio 20 złotych (opakowanie zawiera 500 gramów produktu).

Kolejnym znanym produktem jest kawa ziarnista Tchibo Exclusive Original – jej średnia cena to 35 złotych za opakowanie zawierające 1000 gramów produktu.

Na sklepowych półkach nierzadko znaleźć można też kawę ziarnistą Costa Coffe Signature Blend. Jej średnia cena to 55-60 złotych za opakowanie zawierające 1000 gramów produktu.

Dość często wybieraną jest ponadto kawa ziarnista Starbucks Pike Place Roast. Za jej opakowanie zawierające 200 gramów produktu zapłacić trzeba 15-20 złotych.

Opinie o Kawa ziarnista - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 2

Podobne