937 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Napój gazowany – źródło orzeźwiających bąbelków

4.0 Opinie (1)

  • napój gazowany
  • Coca-Cola
  • Fanta
  • Pepsi
  • Sprite
  • Grappa Ice
  • Schweppes Indian Tonic
  • napoje gazowane

Napój gazowany towarzysz nam podczas spotkań i imprez. Jest obecny na stołach podczas posiłków. Najlepiej smakuje schłodzony, a jego moc tkwi w bąbelkach. Napoje gazowane to jedne z najchętniej i najczęściej kupowanych napojów. Warto wiedzieć, czym się wyróżniają i dlaczego uwielbiają je ludzie na całym świecie. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje i ciekawostki na temat napojów gazowanych. Podajemy także marki popularnych produktów i ich orientacyjne ceny.

Napój gazowany – co to właściwie jest?

Napój gazowany to rodzaj bezalkoholowego, smakowego i zwykle kolorowego napoju, który dzięki nasyceniu dwutlenkiem węgla zyskuje charakterystyczne bąbelki.

Tego rodzaju napoje są zwykle orzeźwiające i słodkie. Mają wyraźny i charakterystyczny aromat. Zazwyczaj są kolorowe, co zawdzięczają zawartości barwników. Występują w różnych smakach.

Spożycie napoju gazowanego wywołuje charakterystyczne uczucie – dowiedziono, że chodzi o zachodzące na języku reakcje chemiczne, za co odpowiedzialna jest obecność dwutlenku węgla.

Obecnie napoje gazowane są dostępne powszechnie właściwie na całym świecie. Wyróżnia się przy tym wiele ich rodzajów – poszczególne różnią się smakiem, kolorem itd. Są to różnego typu oranżady, lemoniady, tonic, napoje typu cola.

napój gazowany
Napój gazowany, źródło: Shutterstock

Napój gazowany skład

Napój gazowany to mieszanka wody, substancji słodzących, barwników, aromatów i konserwantów.

Jego głównym składnikiem jest woda. Zawartą w napojach gazowanych substancją słodzącą jest zwykle cukier, a niekiedy słodziki – te z kolei mogą być pochodzenia naturalnego lub chemicznego. Najczęściej stosowane słodziki to m.in. aspartam i sacharynian sodu. Te obecne są zwykle w napojach gazowanych typu „light”.

Barwniki, którym napoje gazowane zawdzięczają kolor, to substancje naturalne lub syntetyczne – w procesie produkcji wykorzystuje się m.in. karmel, karoten, żółcień pomarańczową.

Podobnie rzecz ma się z aromatami – wśród nich wyróżnia się aromaty naturalne, identyczne z naturalnymi oraz syntetyczne. Ich rolą jest nadanie napojom charakterystycznego zapachu oraz smaku.

Napoje gazowane – kilka ciekawostek

Jednymi z najpopularniejszych napojów gazowanych są Coca-cola i Pepsi, które uchodzą za produkty wręcz kultowe. Warto przy okazji wspomnieć, że historia obu marek sięga korzeniami do XIX wieku. Do dziś stanowią wzajemnie dla siebie największą konkurencję, a ich walka o pierwszeństwo urosła do rangi legendy.

Najstarszą wśród znanych marek napojów gazowanych jest natomiast Schweppes– jej historia zaczyna się już pod koniec XVIII wieku. Fanta powstała zaś podczas II wojny światowej w odpowiedzi na brak surowców potrzebnych do produkcji coli spowodowany wojenną zawieruchą. Z kolei Sprite wprowadzono na rynek w latach 60. XX wieku jako konkurencyjny produkt dla napoju 7Up.  

napoje gazowane
Napoje gazowane, źródło: Shutterstock

Napoje gazowane – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek napojów gazowanych. Zdecydowanie najpopularniejszymi wśród nich są Coca-Cola (średnia cena 1-litrowej butelki napoju to 4-6 złotych) oraz Pepsi (za butelkę o pojemności 1 l zapłacić trzeba średnio 4-6 złotych).

Często wybieranym napojem gazowanym jest również Fanta, której średnia cena to 4-5 złotych za 1 litr. Równie znanym i lubianym jest napój Sprite – 1-litrową butelkę kupić można za około 4-5 złotych.

Klienci nierzadko wybierają również Schweppes Indian Tonic (średnia cena butelki o pojemności 1l to 3-5 złotych) oraz Grappa Ice (za butelkę o pojemności 1,5 l zapłacić trzeba średnio 3-4 złote).

Opinie o Napój gazowany – źródło orzeźwiających bąbelków - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 − = 32

Podobne