295 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zielona herbata

0.0 Opinie (0)

Przez wielu nazywana najstarszym naparem świata, „napojem młodości”, lekiem na choroby – zielona herbata – wciąż zachwyca i wywołuje pozytywne emocje. Choć w Europie znana jest już od XVII wieku, to jej popularność nadal wzrasta - znajduje wielu wielbicieli.

Pochodzenie zielonej herbaty

Za kolebkę zielonej herbaty (i herbaty w ogóle) uchodzą Chiny. To tam, prawie pięć tysięcy lat temu, wykorzystano po raz pierwszy ideę zaparzenia suszonych liści herbaty chińskiej, by potem rozpowszechnić ten zwyczaj w innych krajach Azji i całego świata.

Co ciekawe, początkowo liście herbaty żuto lub przyrządzano z nich wywar i, podobnie jak w przypadku dzisiejszych zup, przyprawiano go solą i dodawano warzywa. Okazuje się również, że metoda parzenia herbaty, którą dziś znamy, pochodzi z czasów dynastii Ming.

Można więc zapytać – jak zielona herbata znalazła się w Europie? Otóż stało się to prawdopodobnie dzięki Portugalczykom lub Holendrom, którzy sprowadzili ten orientalny towar na ziemie Starego Kontynentu.

Zielona herbata, źródło: Shutterstock

Właściwości zielonej herbaty

Popularność zielonej herbaty wynika przede wszystkim z jej dobroczynnych właściwości. Słuszność tego zjawiska potwierdza sam skład zielonej herbaty, którego elementami są m.in.: kofeina, aminokwasy, błonnik, witaminy: A, B1, B2, B3, C, E. Jednak najbardziej aktywnym składnikiem są polifenole – znane również jako flawonoidy lub katechiny. To właśnie dzięki nim zielona herbata może zapewnić takie korzyści zdrowotne jak:

 • wchłanianie i blokowanie cholesterolu, co skutkuje obniżeniem jego poziomu we krwi,
 • eliminowanie wolnych rodników i spowolnianie procesu starzenia,
 • zapobieganie rozwojowi komórek rakowych,
 • obniżanie wysokiego ciśnienia krwi,
 • zwalczanie bakterii i wirusów, zapobieganie grypie i zatruciom pokarmowym,
 • ochrona przed chorobami sercowo-naczyniowymi,
 • przyspieszenie utleniania tłuszczy i spalania kalorii.

Pisząc o zdrowotnych właściwościach naparu, nie należy zapomnieć o panującym przekonaniu, że zielona herbata może zapewnić długowieczność. Badania dotyczące wydłużenia życia na skutek spożywania tego napoju dowiodły, że wśród osób, które spożywają więcej zielonej herbaty (np. ze względu na praktykowanie japońskiego ceremoniału picia herbaty), śmiertelność jest znacznie niższa!

Rodzaje zielonej herbaty i sposób parzenia

Rodzajów zielonych herbat jest na tyle dużo, że każdy miłośnik gorącego napoju może znaleźć coś dla siebie. Za najpopularniejsze można uznać herbaty:

 • Matcha – występującą w postaci zielonego proszku,
 • Gyokuro – o subtelnym smaku z nutą słodu,
 • Sencha – o intensywnym i wyrazistym smaku z wyczuwalną goryczką,
 • Bancha – lekko słodkawa, łagodniejsza od senchy.
Zielona herbata, źródło: Shutterstock

Niezwykłe właściwości zielonej herbaty są znane dla niemal każdego smakosza tego napoju. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na rozbudowany ceremoniał parzenia herbaty. Dlatego poniżej można odnaleźć kilka wskazówek, które pozwolą na przyrządzenie aromatycznego naparu bez specjalistycznych narzędzi.

 • Większość zielonych herbat parzymy wodą o temperaturze w przedziale 70-85°C. Aby odmierzyć odpowiednią temperaturę, najłatwiej odczekać 10 minut od zagotowania wody i następnie zalać herbatę.
 • Odpowiedni czas parzenia to od 10 do 30 sekund.
 • Optymalna ilość parzeń to od 4 do 5.

Rynek zielonej herbaty w Polsce – marki i ceny

W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny wzrost produkcji zielonej herbaty. Według badań przeprowadzonych w Polsce w 2004 roku najpopularniejsze były herbaty firmy Lipton, Big-Active i Herbapol. Marki te można odnaleźć w Internecie oraz w sklepach spożywczych i spożywczo-przemysłowych.

Dwie z wymienionych firm – Lipton i Big-Active, oferują bogaty wybór kompozycji smakowych – począwszy od cytrusowych, po kwiatowe. Ceny herbat są często uzależnione od pojemności opakowań, jednak porównanie zawartości ok. 80 g pozwala wykazać, że:

 • ceny firmy Lipton wahają się od ok. 7 do 9 ,
 • herbaty Big-Active na oficjalnej stronie internetowej producenta kosztują niespełna 5 zł,
 • firma Herbapol oferuje najmniejszy wybór wariantów zielonych herbat, a co za tym idzie, jest tańsza od wyżej wymienionych marek, a cena wynosi ok. 4 zł.

Opinie o Zielona herbata - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

76 + = 80

Podobne

Produkty w tej kategorii