948 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mopy do podłogi

5.0 Opinie (1)

Czego oczekujemy od dobrego mopa do podłogi? Pomocy w szybkim uporaniu się ze sprzątaniem oraz podłogi bez zabrudzeń i smug. Przy zakupie mopa warto wziąć pod uwagę metraż powierzchni, cenę wymiennego wkładu lub końcówki oraz rodzaj podłogi – czy jest to terakota, panele czy drewno.

Rodzaje i marki mopów

Mopy różnią się rodzajem wkładu (i jego zapięcia), drążka (który może być plastikowy lub aluminiowy albo metalowy – regulowany lub składany) oraz mechanizmu odciskania wody. Ze względu na rodzaj wkładu i konstrukcję mopy możemy podzielić na:

 • sznurkowe,
 • paskowe,
 • płaskie – z wyciskarką lub ze spryskiwaczem,
 • obrotowe, inaczej rotacyjne,
 • gąbkowe.

Cena i jakość mopa zależy w dużym stopniu od marki. Najpopularniejsze marki producentów mopów to m.in.:

 • Vileda,
 • Leifheit,
 • York,
 • Jan Niezbędny,
 • Merida,
 • Spontex.
Mop podłogowy, źródło: Shutterstock

Mop sznurkowy

Najtańsze są mopy sznurkowe – bardzo chłonne i niezastąpione, kiedy trzeba szybko uprzątnąć rozlaną ciecz. Ale mają też wady: szybko się brudzą i zostawiają smugi. Wkład do mopa sznurkowego można kupić w sklepach internetowych już za kilka złotych, ale wówczas trzeba się liczyć z częstą wymianą. Najdroższe, profesjonalne wkłady sznurkowe kosztują około 50 zł. Cena samego wiaderka z najprostszym wyciskaczem ręcznym to kilkanaście złotych. Ceny zestawów (mop na drążku z wiadrem) zaczynają się od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Na przykład Mop Leifheit Classic kosztuje około 65 zł.

Mop paskowy

Końcówka mopa paskowego posiada paski z mikrofibry, które sprzątają dokładniej niż sznurki i lepiej docierają do różnych zagłębień i zakamarków. Mopy paskowe są niewiele droższe od sznurkowych – ich cena waha się od kilkunastu do złotych za trzonek z wkładem do kilkudziesięciu za cały zestaw. Bardzo dobrymi opiniami cieszy się na przykład zestaw Mop Soft Vileda z wiadrem SuperMocio za około 50 zł. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane są paski – bawełna i mikrofibra o wiele lepiej chłoną wodę niż włókna syntetyczne.

Mop płaski z wyciskarką

Mopy płaskie mają prostokątną lub trójkątną stopę czyszczącą, z nakładanym wkładem wymiennym, mocowanym za pomocą rzepów, nap lub specjalnych kieszeni. Wkład do mopa płaskiego wykonany jest najczęściej z mikrofazy, frędzelków z mikrofibry (opcja odpowiednia do mycia płytek ceramicznych z fugami) czy bawełny z dłuższym włosem, nadającej się doskonale do czyszczenia podłogi drewnianej lub paneli laminowanych. Każdy z tych wkładów można z powodzeniem prać w pralce.

Mop do podłogi, źródło: Shutterstock

Mop płaski doskonale sprząta duże powierzchnie i dociera do trudno dostępnych miejsc pod meblami. Jeden z najpopularniejszych zestawów mopów to mop płaski obrotowy Vileda Ultramat Turbo, składający się z mopa na drążku, wkładu oraz wiadra z systemem obrotowego sita. Cena 130–140 zł; cena samego wkładu wymiennego – około 20 zł.

Mop płaski ze spryskiwaczem

Mop płaski ze spryskiwaczem to wariant dla małych mieszkań. Zamiast wiaderka z wodą posiada zamontowany w drążku pojemnik ze spryskiwaczem, do którego wlewamy wodę z detergentem. Podczas mycia nie trzeba więc się schylać i wyżymać szmatki. Tego rodzaju mop nie pozostawia na czyszczonej powierzchni nadmiaru wody, w związku z czym nadaje się do wrażliwych na wilgoć podłóg drewnianych. Nie nadaje się natomiast do powierzchni mocniej zabrudzonych. Sam drążek, z uwagi na dołączony pojemnik i spryskiwacz, jest cięższy od tradycyjnego mopa. Cena takiego urządzenia jest dość wysoka – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Mop obrotowy okrągły

Mop obrotowy (lub rotacyjny) to okrągły mop sznurkowy lub paskowy wyposażony w wiaderko z mechanizmem odciskania wody – najczęściej posiada nożny pedał wprawiający w ruch głowicę odwirowującą wodę z końcówki mopa bez zdejmowania z kija i moczenia rąk. Przykładowe modele takiego mopa to Easy Clean marki Tessa za około 80 zł albo 4Home Rapid Clean Easy Spin za ponad 100 zł.

Mop gąbkowy

Mop gąbkowy bardzo dobrze wchłania wodę i pozostawia powierzchnię niemalże suchą. Gąbka bardzo dobrze poradzi sobie z zebraniem kurzu, a także włosów i sierści zwierząt domowych. Mopy gąbkowe świetnie nadają się do mycia podłóg w łazience, na balkonie czy tarasie. Ceny najpopularniejszych modeli wahają się 30 do 150 zł.

Opinie o Mopy do podłogi - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

49 − = 46

Podobne