231 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Żarówki dekoracyjne i ozdobne

4.0 Opinie (1)

Stosunkowo nowym trendem wnętrzarskim są żarówki dekoracyjne – inaczej żarówki ozdobne. To rodzaj oświetlenia inspirowanego pierwszymi projektami Edisona. Żarówki dekoracyjne świetnie nadają się do stylowych wnętrz. Mogą podkreślić charakter wnętrza klasycznego, jak również retro, modernistycznego czy industrialnego. Dostępne są jako żarówki tradycyjne żarnikowe oraz LED, o różnych gwintach, mocy, kształtach i kolorach.

Rodzaje żarówek dekoracyjnych

Żarówki dekoracyjne mogą stanowić samodzielną ozdobę pomieszczenia. Świetnie prezentują się też w żyrandolach bez klosza, imitując płomyki świec, oraz we wszelkiego rodzaju odkrytych lampach, na przykład w formie modnych ostatnio klatek. Są dostępne także w wersjach vintage, industrial, modern, loft. Mogą to być:

  • tradycyjne żarówki żarnikowe wolframowym przewodnikiem w środku (czyli takie, jakie oświetlały domy jeszcze dwie dekady temu)
  • albo LED, w których źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna.
Żarówki dekoracyjne, źródło: Shutterstock

Dekoracyjne żarówki Edisona

Dekoracyjne żarówki tradycyjne przypominają słynny XIX-wieczny wynalazek Thomasa Edisona. Ich cena zaczyna się od kilkunastu złotych i raczej nie przekracza 50 zł. Można je płynnie ściemniać i regulować napięcie. Maksymalne napięcie zasilające to 240V, a moc poboru od 25W do 60W. Żarówki Edisona mają gwinty dopasowane do gniazd E12, E14, E27.

Ich minusem jest duże zużycie prądu w stosunku do innych, nowocześniejszych źródeł światła, aczkolwiek właśnie ten typ oświetlenia najlepiej imituje styl klasyczny i pomaga zbudować klimat retro czy vintage.

Najczęściej mają kształt typowej żarówki (standard) czy kuli (globe) ze szkła przezroczystego, dymionego, barwionego lub mrożonego. W środku mają finezyjnie poskręcane charakterystyczne wolframowe włókienka w kształcie spirali czy pętli, które po rozżarzeniu dają ciekawy efekt wizualny.

Zgodnie z dyrektywą 2005/35/WE żarówki konwencjonalne nie są przeznaczone do stosowania w domach i mieszkaniach prywatnych ze względu na duży pobór energii. Mogą natomiast być stosowane w hotelach i restauracjach jako światło projektowe.

Dekoracyjne żarówki LED

Najpopularniejszy obecnie rodzaj żarówek – także dekoracyjnych – to LED. Ich największą zaletą jest energooszczędność (zużywają nawet 10 razy mniej prądu niż żarówki konwencjonalne) oraz trwałość i długi czas pracy (ponad 20 tysięcy godzin). Dają też możliwość wyboru barwy światła i intensywności oświetlenia, co pomaga stworzyć optymalne warunki do pracy w pomieszczeniu biurowym czy pełniącym rolę home office, jak również nastrój relaksu w salonie czy sypialni.

Przedział cenowy dekoracyjnych żarówek ledowych jest duży – od 20 do 200 zł (zdarzają się też designerskie żarówki o niespotykanej formie, jak na przykład Seletti LED Crystaled Spot o kanciastych kształtach i w mocnych kolorach czy różnokolorowe twisty za prawie 400 zł). Rodzaj mocy – od 2W do 60W.

Dekoracyjne żarówki, źródło: Shutterstock

Żarówki dekoracyjne LED posiadają bardzo duży wybór kształtów – od klasycznych po nowoczesny, zaskakujący design (diamenty, tuby, odwrócone stożki). Są wykonane z różnych rodzajów szkła – dymionego, mlecznego, matowego, imitującego porcelanę, kolorowego (także srebro, złoto, czerń), z wzorami, dającego różne barwy światła (żółtą, zieloną, niebieską).

Dekoracyjne żarówki - marki i ceny

Dekoracyjne, ozdobne żarówki produkuje m.in. szwedzka firma Star Trading i niemiecki Osram. Oświetlenie tego typu oferuje również Philips, marki Polux, Polamp, Bottonova, Bulbo, Eiko, Spectrum LED, Maxligh, Loftlight, Kanlux, Italux, Lucide, Eglo, Luminova, Ledigo, Lexman.

Jeżeli chodzi o popularność tego rodzaju asortymentu, to najlepiej sprzedają się żarówki dekoracyjne w kształcie kuli z gwintem E27. Klienci chętnie kupują też duże żarówki dekoracyjne LED typu Loft Edison o mocy 7W (co odpowiada 60W w żarówkach konwencjonalnych) w cenie mniej więcej 20 zł. Bardziej ekskluzywne wersje ozdobnych źródeł światła kosztują od 30 zł wzwyż. Wśród żarówek dekoracyjnych z tej półki dość dużym powodzeniem cieszy się na przykład rustykalna żarówka LED E27 4W Heavy Smoke Filament ST64 marki Best Season wykonana z przyciemnionego szkła i świecąca ciepłą białą barwą światła.

Opinie o Żarówki dekoracyjne i ozdobne - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

46 − = 44

Podobne