codziennie nowe aktualizacje
Masło klarowane – co to, czy jest zdrowe, jak się je robi i ile kosztuje?


Masło klarowane to niezastąpiony składnik kuchni indyjskiej. Jest bardzo dobrze znane również na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. W ostatnim czasie zyskało na popularności także i u nas. Jego historia sięga przy tym starożytności, a właściwości tego niezwykłego tłuszczu wykraczają poza kulinaria. Warto więc wiedzieć, czym jest tak właściwie masło klarowane i co je wyróżnia. Poniżej przybliżamy również, na czym polega proces klarowania.
Masło klarowane: co to jest?
Masło klarowane to masło pozbawione wody i białka – jest czystym tłuszczem (99,5-99,8% tłuszczu) uzyskanym w procesie klarowania, stosowanym do celów spożywczych.
Znane jest również jako ghee lub ghi. Można spotkać się ponadto z określeniem „płynne złoto”. Ma bogatą tradycję, zwłaszcza w kuchni indyjskiej. Jest niezastąpionym produktem w krajach azjatyckich, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Wyróżnia się delikatnym i nieco słodkawym smakiem z orzechową nutą oraz intensywnie żółtą barwą. Ma szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie sprawdza się podczas gotowania, pieczenia i smażenia. Nadaje się również do smarowania pieczywa. Co więcej, może być spożywane przez osoby uczulone na białko mleka krowiego.
Masło klarowane dostępne jest w sklepach jako gotowy do użycia produkt. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić je samodzielnie w domu. Jego dużą zaletą jest możliwość długiego przechowywania.

Jak powstaje masło klarowane?
Jak wspomniano, masło klarowane wytwarza się w procesie zwanym klarowaniem. Polega on na powolnym podgrzaniu masła, odparowaniu z niego wody i oddzieleniu substancji stałych niebędących tłuszczami. Wskutek tego na powierzchni tłuszczu i ściankach naczynia gromadzą się piana i osad. Wytrącające się zanieczyszczenia należy dokładnie usunąć, co pozwala na pozyskanie czystego tłuszczu o unikalnych właściwościach. W ten sposób z 1 kilograma masła (o zawartości tłuszczu co najmniej 82%) powstaje około 700-800 gramów masła klarowanego.
Proces wytwarzania masła klarowanego sprawia, że uzyskany produkt ma wysoki punkt dymienia – to aż 252 stopni Celsjusza. Właściwość ta pozwala stosować je do obróbki cieplnej w wysokich temperaturach bez obaw o przypalanie się tłuszczu i wydzielanie szkodliwych dla zdrowia substancji.
Czy masło klarowane jest zdrowe?
Nie ma wątpliwości, że masło klarowane pod wieloma względami wygrywa z tradycyjnym masłem, stanowiąc jego zdrowszą i lepszą alternatywę. Medycyna indyjska przypisuje mu zresztą właściwości lecznicze, a także ogromne znaczenie kulinarne i… sakralne.

Oczyszczony i pozbawiony wody tłuszcz daje możliwość podgrzewania do bardzo wysokich temperatur bez ryzyka przypalania i wydzielania się toksyn. Co więcej, masło klarowane wykazuje szereg właściwości korzystnych dla zdrowia. Jest źródłem witamin A, K, E, D oraz witamin z grupy B. Zawiera również fosfor, cynk, wapń, miedź i potas.
Warto przy tym pamiętać, że jest to produkt wysokokaloryczny – 100 gramów masła klarowanego dostarcza około 883 kcal. Należy również uwzględnić wysoką zawartość tłuszczy nasyconych, których spożycie powinno się ograniczać.
Masło klarowane – marki i ceny
Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest masło klarowane Mlekovita – jego średnia cena to 30 złotych za opakowanie zawierające 500 gramów produktu.
Klienci nierzadko sięgają również po masło klarowane Lidl Pilos, za które trzeba zapłacić średnio 20-25 złotych za 500-gramowe pudełko, oraz Biedronka Mleczna Dolina (około 20-25 złotych za opakowanie zawierające 500 gramów produktu).
Na rynku dostępne jest także masło klarowane Ghee – produkt kosztuje średnio 25 złotych za 220 gramów.