753 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Margaryna – tańszy zastępnik masła czy produkt wysokiej jakości?

margaryna

4.0 Opinie (1)

  • margaryna
  • czy margaryna jest zdrowa
  • margaryna wartości odżywcze
margaryna

Margaryna jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Jako zamiennik masła gości więc na stołach w wielu domach. Swego czasu obrosła złą sławą ze względu na szkodliwy dla zdrowia skład. Dziś jednak coraz częściej podkreśla się jej zalety i prozdrowotne właściwości. Warto więc wiedzieć, czym naprawdę jest margaryna i czy można uznać ją za pełnowartościowy i bezpieczny produkt.

Co to jest margaryna?

Margaryna to produkt spożywczy służący przede wszystkim do smarowania pieczywa.  Jest emulsją wodno-tłuszczową – produkowana jest na bazie tłuszczów roślinnych (stanowiących 40-80% składu, zwykle wykorzystuje się w tym celu olej rzepakowy).

Początkowo uzyskiwana była na drodze reakcji chemicznej utwardzania tłuszczu roślinnego przy użyciu wodoru. W wyniku zastosowania takiej metody produkcji powstawały w margarynie tzw. izomery trans (kwasy tłuszczowe nienasycone o konfiguracji trans, uznawane za szkodliwe dla zdrowia). Obecnie margarynę wytwarza się jednak zupełnie inaczej – proces technologiczny oparty jest głównie na mieszaniu składników. Dzięki temu uzyskany produkt pozbawiony jest niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów częściowo utwardzonych.

Wyróżnia się dwa rodzaje margaryn:

  • twarde – przeznaczone do pieczenia i smażenia, dostępne w postaci kostek (tzw. kostkowe),
  • miękkie – wykorzystywane do smarowania pieczywa, dostępne zwykle w plastikowych kubkach (tzw. kubkowe).
czy margaryna jest zdrowa
Źródło: Shutterstock

Historia margaryny

Historia margaryny sięga korzeniami do XIX wieku. Jej pierwowzór powstał w Paryżu w 1869 roku za sprawą francuskiego chemika. Hippolyte Mège-Mouriès stworzył wówczas emulsję stanowiącą mieszankę tłuszczu roślinnego i łoju wołowego. Powstanie pierwszej margaryny było zaś odpowiedzią na potrzeby wojska Napoleona III. Cesarz zlecił bowiem opracowanie receptury tłuszczu, który miał być trwalszy i tańszy niż masło.

Dzisiejsza margaryna to jednak produkt zupełnie inny. Do jej produkcji nie wykorzystuje się tłuszczu zwierzęcego. Poza tym współczesne technologie znacznie odbiegają od ówcześnie stosowanych metod produkcji.

Margaryna – skład i wartości odżywcze

Margaryna składa się przede wszystkim z tłuszczu oraz wody lub mleka, które – jak wspomniano powyżej – w wyniku mieszania tworzą emulsję. Do jej produkcji stosuje się najczęściej olej rzepakowy (niekiedy także słonecznikowy, sojowy, arachidowy, palmowy).

W składzie margaryny można znaleźć ponadto emulgatory, barwniki oraz regulatory kwasowości. W Polsce produkt wzbogacany jest witaminami A i D, a niekiedy również kwasami DHA, sterolami roślinnymi, witaminami z grupy B, selenem, cynkiem, potasem itp. Margaryna zawiera zwykle również sól.

100 gramów produktu dostarcza średnio 500-700 kcal (w zależności od zawartości tłuszczu).

margaryna wartości odżywcze
Źródło: Shutterstock

Czy margaryna jest zdrowa?

Przez pewien czas margaryna owiana była złą sławą z uwagi na zawartość utwardzonych tłuszczów. Jak jednak powyżej wspomniano, stosowane obecnie metody jej wytwarzania są zupełnie inne, dzięki czemu gotowy produkt pozbawiony jest substancji ocenianych jako szkodliwe.

Dzisiaj uznaje się więc margarynę za produkt bezpieczny dla zdrowia (choć wciąż słychać echa burzliwej dyskusji pomiędzy zwolennikami masła a margaryny). Coraz częściej podkreśla się nawet jej zalety, a tych margarynie nie brakuje.

Produkt zawiera bowiem składniki o korzystnym działaniu dla zdrowia. Jest tłuszczem roślinnym, więc jej spożywanie może istotnie wspierać ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Ogromny walor stanowią wszelkie dodatki witaminowe itp. Warto przy tym pamiętać, że jest to produkt wysokokaloryczny.

Margaryna – marki i ceny

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju margaryn. Jednymi z najpopularniejszych produktów są margaryna Delma, Margaryna Śniadaniowa, Margaryna Smakowita i Margaryna Roślinna – ich ceny wahają się od 4 do 6 złotych za opakowanie.

Na półkach sklepowych znaleźć można również margarynę Florę oraz Ramę Classic (8-9 złotych).

Klienci często wybierają także margarynę Benecol, Optima Cardio i ProActiv, za które trzeba zapłacić średnio 10-20 złotych.

Od lat ze sklepów nie znika Margaryna Kasia, Palma oraz Planta – te kosztują średnio 3-5 złotych.

Opinie o Margaryna – tańszy zastępnik masła czy produkt wysokiej jakości? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1

Podobne