659 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Witaminy z grupy B

4.0 Opinie (1)

Wysokoprzetworzona żywność, sztuczne nawozy używane do uprawy płodów rolnych, dalekie od naturalnych sposoby hodowli zwierząt, a także przyjmowanie niektórych leków przyczyniają się do powstawania niedoborów witamin. Ostatnio coraz więcej osób sięga po suplementy witamin z grupy B, które wspierają pracę układu nerwowego i odpowiadają m.in. za utrzymanie równowagi psychicznej, poprawiają koncentrację i zdolności poznawcze, obniżają poziom stresu i leku, pomagają w problemach z bezsennością i depresją. Suplementy witamin z grupy B są popularne zwłaszcza wśród wegetarian i wegan jako że głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, mleko).

Właściwości witamin z grupy B – B Complex

Niedobory z grupy B występują kompleksowo – brak jednej z witamin niemal na pewno oznacza również brak innych. Dlatego więc suplementy tej witaminy są komponowane najczęściej jako komplet witamin z grupy B, czyli B Complex, i tak:

 • witamina B1 (tiamina) odpowiada za prawidłowy stan komórek nerwowych i pracę mięśni;
 • witamina B2 (ryboflawina) jest odpowiedzialna za wzrost i rozwój organizmu człowieka (także intelektualny);
 • witamina B3 (niacyna, witamina PP) ma wpływ na proces oddychania komórkowego i stan układu nerwowego, jej brak wpływa na wzmożone zmęczenie fizyczne i psychiczne;
 • witamina B6 (pirydoksyna) bierze udział w procesie tworzenia krwinek oraz odżywiania układu nerwowego, jej niedobór może przyczynić się do pojawienia się rozdrażnienia, lęku, depresji;
 • witamina B9 (kwas foliowy) jest potrzebna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz wytwarzania endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie;
 • witamina B12 (kobalamina) bierze udział w procesie wytwarzania kwasów nukleinowych i krwinek oraz przemianie składników pokarmowych, a jej brak powoduje trwałe uszkodzenia układu nerwowego.
Witaminy z grupy B - B Complex, źródło: Shutterstock

Suplementy witamin z grupy B – rodzaje

W aptekach już od 3 zł można kupić witaminę B Compositum (50 drażetek zawierających witaminy B1, B2, B5, B6, PP; do stosowanie 3–5xdziennie) wyprodukowaną przez zakłady farmaceutyczne Polfa lub niewiele droższą B Complex z Tevy (50 tabletek 3x1).

Warto jednak wiedzieć, że do produkcji tańszych, ale także i droższych drażetek używane są dodatki uważane za nieprzyjazne dla zdrowia, na przykład substancje glazurujące (np. guma arabska, trójglicerydy kaprylowi-kaprynowe z oleju palmowego), przeciwzbrylające (dwutlenek krzemu) i barwniki (dwutlenek tytanu, tlenek żelaza) widoczne na powłoce drażetki.

Bezpieczniejszy skład, aczkolwiek niepozbawiony substancji konserwującej (sorbinian potasu, z którego spożyciem nie należy przesadzać), ma Witamina B Complex w postaci kropli doustnych.

Kiedy warto suplementować witaminę B?

Witaminę B należy przyjmować w przypadku stwierdzonych niedoborów substancji w organizmie. Zbyt niski poziom witamin z tej grupy może dawać szereg objawów w zależności od tego, której witaminy brakuje. Warto wiedzieć, że organizm człowieka nie jest zdolny do magazynowania witamin z grupy B – wyjątek stanowi witamina B12. Należy również pamiętać, że suplementacja nie powinna nigdy zastępować zbilansowanej diety.

Ceny a jakość suplementów witamin z grupy B

Zastanawia różnica w cenie między suplementami o podobnym składzie. Wpływ na nią może mieć:

 • pochodzenie surowców (surowce z upraw ekologicznych są oczywiście droższe),
 • kontrola jakości dostaw,
 • przyswajalność składników,
 • liczba pośredników w łańcuchu dostawców,
 • sterylność linii produkcyjnej,
 • taniość siły roboczej
 • ilość czy proporcje danej witaminy lub minerału w tabletce,
 • liczba tabletek w opakowaniu,
 • rodzaj opakowania (na przykład szkło apteczne jest droższe od plastiku).

Cenę preparatów witaminowych podnoszą również dodatkowe składniki ziołowe czy mineralne.

Witaminy z grupy B, źródło: Shutterstock

Suplementy witamin z grupy B – ceny i opinie

Bardzo dużą popularnością cieszą się preparaty marki Swanson dostępne w aptekach oraz internetowych sklepach z suplementami i zdrową żywnością. 100 kapsułek zawierających pełne spektrum witamin z grupy B wzbogacone witaminą C i magnezem 200% RDA (czyli zalecanego dziennego spożycia) kosztuje od 40 zł.

Dobry skład i dobre oceny ma także MyVita Silver B-Complex 100% – suplement diety pokrywający 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B, wzbogacony o prebiotyk (inulinę) oraz leucynę (aminokwas potrzebny do budowania masy mięśniowej). 60 kapsułek w naturalnej otoczce kosztuje około 40 zł, a 120 kapsułek – około 60 zł.

Wśród wegetarian i wegan popularne są preparaty dostosowane do formuły wegańskiej, na przykład Now Foods B-100 Witamina B Complex – 100 kapsułek o przedłużonym wchłanianiu ze zwiększoną dawką choliny i inozytolu w formule wegańskiej za mniej więcej 65 zł czy 100 kapsułek B-Right B-Complex kompleks witamin B Jarrow Formulas za około 70 zł. Jak zapewnia amerykański producent Jarrow Formulas, preparat zawiera kompleks witamin z grupy B najbardziej bioaktywnych, a więc w wysoce przyswajalnej formie.

Opinie o Witaminy z grupy B - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

55 − 46 =

Podobne