556 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Izotonik

4.0 Opinie (1)

  • izotonik
  • napój izotoniczny

Organizm ludzki podczas wzmożonego wysiłku fizycznego narażony jest na utratę wody, elektrolitów i witamin. W takich sytuacjach warto wesprzeć się napojami izotonicznymi, które uzupełnią powstałe niedobory. Poniżej przedstawiamy właściwości izotoników. Prezentujemy również kilka wybranych produktów.

Izotonik – ogólne informacje

Izotoniki to preparaty stosowane w celu uzupełnienia niedoborów wody, elektrolitów i witamin w organizmie. Polecane są podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Ich głównym składnikiem jest woda. Poza tym w ich składzie znajdziemy sód, magnez, potas, wapń oraz węglowodany. Napoje izotoniczne charakteryzują się bardzo wysoką przyswajalnością przez organizm. Nie drażnią żołądka i mają odpowiednie dla człowieka ciśnienie osmotyczne.

Izotoniki dostępne są jako napoje gotowe do spożycia i w formie proszku do rozpuszczenia.

Izotonik, źródło: Shutterstock

Napój izotoniczny właściwości

Izotoniki niosą ze sobą szereg korzyści dla organizmu. Ich główną funkcją jest nawodnienie organizmu – uzupełniają straty wody, przeciwdziałając odwodnieniu. Przyczyniają się ponadto do utrzymania równowagi elektrolitów, wspierają wchłanianie wody i pracę serca, zapobiegają skurczom mięśni.

Napoje izotoniczne wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, pomagają zachować odpowiednią temperaturę ciała. Są ponadto źródłem energii, chronią przed przegrzaniem organizmu i sprzyjają jego regeneracji.

Napoje izotoniczne, źródło: Shutterstock

Izotonik – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele izotników. Jednym z nich jest Olimp ISO Plus Powder – jego średnia cena to 25 złotych za opakowanie zawierające 700 g produktu.

Innym chętnie wybieranym suplementem jest OstroVit Isotonic, który kosztuje średnio 20 złotych (opakowanie zawiera 500 g produktu).

Kolejny znany izotonik to AllNutrition Isotonic. Średnia cena preparatu to 20-25 złotych za opakowanie zawierające 700 g produktu.

Osoby aktywnie fizyczne często wybierają również ALE Race Isotonic Drink – jego średnia cena to 20-25 złotych za opakowanie zawierające 544 g produktu.

W formie gotowego napoju dostępny jest m.in. Isoaktive marki ActivLab – za 20 saszetek (każda po 31,5 g) zapłacić trzeba około 20 złotych.

Opinie o Izotonik - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 7

Podobne