codziennie nowe aktualizacje
Pesto – skład, sposób podania, wartości odżywcze


Pesto to zielona pasta wytwarzana na bazie świeżej bazylii. Jest intensywne w smaku i bardzo aromatyczne. Po raz pierwszy pojawiło się w XIX wieku w Genui. Dziś bardzo często gości na stołach, i to nie tylko w słonecznej Italii. Najczęściej wykorzystywane jest jako sos do makaronu, choć ma o wiele szersze zastosowanie kulinarne. Warto również wiedzieć, że poza licznymi walorami smakowymi pesto wykazuje także szereg cennych dla zdrowia właściwości.
Pesto – co to jest?
Pesto to pasta wytwarzana na bazie świeżej bazylii. Wywodzi się z kuchni śródziemnomorskiej. Tradycyjnie wyrabiana jest w kamiennym moździerzu poprzez ucieranie i miażdżenie. Ma charakterystyczną zieloną barwę, dość gęstą konsystencję oraz wyrazisty smak i intensywny aromat.
W tradycyjnej wersji pesto robi się z bazylii, orzeszków piniowych, twardego sera, oliwy i czosnku. Nie jest to jednak jedyny wariant sosu – niekiedy miejsce bazylii zastępuje rukola, natka pietruszki, szpinak, jarmuż, a nawet liście młodej marchwi czy rzodkiewki. Zamiast orzeszków piniowych dodaje się zaś często orzechy nerkowca albo włoskie. Spotkać można się również z pesto z suszonych pomidorów.

Pesto w kuchni – do czego pasuje?
Pesto najczęściej wykorzystuje się jako sos do makaronu. W ten sposób zresztą powstaje bardzo szybkie i proste do wykonania danie – wystarczy bowiem dokładnie wymieszać pastę ze świeżo ugotowanym, ulubionym makaronem, i gotowe! Niekiedy tego rodzaju potrawę wzbogaca się warzywami, rybą czy mięsem. Pesto z powodzeniem użyć można również do ryżu czy klusek – pasuje zwłaszcza do gnocchi.
Zielona pasta świetnie smakuje jednak także jako dodatek do pieczywa. Będzie pysznym składnikiem grzanek i kanapek. Bywa podawana w towarzystwie serów. Nierzadko używana jest jako dip do surowych warzyw i sałatek. Dobrze sprawdzi się też jako sos do pizzy, zastępując tradycyjny pomidorowy. Może wzbogacić smak zup czy sosów. Dodaje się je do marynat. Doskonale smakuje też jako składnik risotto czy dań warzywnych. A niektórzy wyjadają ten sos łyżkami prosto ze słoiczka…

Czy pesto jest zdrowe?
Pesto to jednak nie tylko pyszny i aromatyczny sos o różnych zastosowaniach kulinarnych. Poza licznymi walorami smakowymi pasta wyróżnia się bowiem także wieloma dobroczynnymi właściwościami, a zawarte w niej składniki mogą w pozytywny sposób wpłynąć na utrzymanie dobrego zdrowia, formy i samopoczucia.
Stanowi bogate źródło wartościowego białka. Dostarcza organizmowi także wielu cennych składników mineralnych (zawiera żelazo, fosfor, magnez, wapń, sód, selen) i witamin E i K. Zawiera ponadto cenne kwasy tłuszczowe.
Spożywanie pesto może więc w korzystny sposób wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Zielona pasta ma bowiem właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wspiera działanie układu nerwowego i trawiennego oraz odbudowę tkanek. Chroni przed działaniem wolnych rodników. Poprawia odporność i wzmacnia kości. Ma działanie przeciwgrzybicze. Pomaga regulować ciśnienie i utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.
Pesto – marki i ceny
W ostatnich latach pesto bardzo zyskało na popularności – kupić je można właściwie w każdym markecie. Jednym z częściej wybieranych produktów jest przy tym produkt Barilla. Klienci chętnie sięgają również po to z Biedronki czy Lidla. Na rynku dostępne jest ponadto pesto takich marek jak Auchan, Kaufland, Carrefour i Łowicz.
Ceny są przy tym dość zróżnicowane – za słoiczek zielonej pasty zapłacić trzeba średnio 7-15 złotych.