codziennie nowe aktualizacje
Spray na komary


Kiedy sezon letni nastaje w pełni, każdy z nas chce cieszyć się ciepłymi wieczorami i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Niestety, wraz z coraz cieplejszymi temperaturami pojawia się także uciążliwy problem, z którym borykamy się co lato – komary. Dlatego w tym czasie warto mieć pod ręką dobry spray na komary.
Co przyciąga komary, a co je odstrasza?
Komary należą do uciążliwych owadów, które występują w dużych grupach w pobliżu stawów, jezior, rzek. Spotkamy je także blisko kałuż lub beczek z wodą. Zazwyczaj owady te uaktywniają się pod wieczór, ponieważ preferują jak najmniejszy dostęp do promieni słonecznych, a co za tym idzie – mocno zacienione przestrzenie. Poprzez wykorzystanie specjalnych receptorów węchowych i umiejętności termodetekcji komary nawet w ciemności potrafią bezbłędnie zlokalizować swoje źródło pożywienia.
Tym, co najczęściej wabi komary, jest zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, kwas mlekowy i amoniak, które są zawarte w pocie. Na ukąszenia tych owadów są narażone kobiety w ciąży, w czasie owulacji, osoby uprawiające sport, a także te z gorączką, ponieważ podwyższona temperatura ciała jest doskonale wyczuwalna dla komarów. Co ciekawe, noszenie ciemnych ubrań także zwiększa ryzyko ugryzienia, ponieważ odzież w tym kolorze szybko się nagrzewa.

Jak więc odstraszyć komary? Choć komary mogą zepsuć niejeden wakacyjny wieczór, to wciąż istnieją sposoby, dzięki którym możemy się przed nimi bronić. Kluczowa jest tu wiedza o tym, czego owady te nie tolerują:
- rośliny odstraszające komary – zaliczają się do nich m.in.: pelargonia, lawenda, kocimiętka;
- naturalne olejki eteryczne: rozmarynowy, lawendowy, miętowy – aplikowane bezpośrednio na skórę lub odzież mogą stanowić barierę ochronną;
- repelenty – środki odstraszające komary (kremy, płyny, spraye) działające od godziny do nawet kilkunastu godzin w zależności od stężenia.
Czy spray na komary jest bezpieczny?
Najlepszymi i najwygodniejszymi środkami odstraszającymi komary są wspominane wcześniej repelenty, czyli wszystkie środki zabezpieczające przed ugryzieniami. Spraye na komary również należą do tej grupy, ponieważ ich funkcjonowanie opiera się na wywoływaniu nieprzyjemnego i drażniącego zapachu dla owadów. Główny Inspektorat Sanitarny co roku ostrzega przed używaniem produktów kupowanych u nierzetelnych sprzedawców, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia. Tym, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru takich preparatów, jest pozwolenie na dystrybucję oraz instrukcje stosowania umieszczane na etykiecie.

Warto dokładnie czytać instrukcje na opakowaniach, ponieważ często znajduje się tam informacja o tym, z jakiej odległości rozpylać środek i co ile go reaplikować. Należy pamiętać, że tego typu spraye mogą być drażniące dla niektórych osób i wywoływać reakcje alergiczne skóry. W praktyce spray na komary jest bezpieczny, o ile stosuje się go zgodnie z instrukcją, przeznaczeniem i ze zdrowym rozsądkiem. Co zatem wybrać? Dla osób dorosłych poleca się środki DEET w stężeniu 20-30 procentowym, a dla dzieci łagodniejsze produkty z ikarydyną.
Rynek sprayów na komary w Polsce – marki i ceny
W celu uniknięcia pogryzienia przez komary staramy się znaleźć najskuteczniejsze środki. Kiedy rozpoczyna się sezon letni, poszukowania te przybierają na sile, a wybór jest spory. Forma sprayu jest zdecydowanie najpopularniejszą i najwygodniejszą ochroną przeciw komarom, kleszczom i innym insektom. Na rynku w tym segmencie dominują firmy: Bio-Insektal, Vaco, Bros, Mugga, KomarOff.
Biorąc pod uwagę skuteczność, najpopularniejszy w rankingu jest spray biobójczy na komary i kleszcze firmy Bio-Insektal. Wyróżnia go długotrwałe działanie – nawet do 8 godzin na ciele oraz do 3 tygodni na pozostałych powierzchniach. Preparat ten jest dostępny w opakowaniach z dozownikiem: 100 ml, 250 ml, 500 ml oraz w butelce 1l bez dozownika. Za 250 ml tego produktu zapłacimy ok. 40 złotych.