937 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robot planetarny – zastosowanie, działanie, cena

robot plantarny

4.0 Opinie (1)

robot plantarny

Robot planetarny to niezwykle praktyczne urządzenie, które świetnie sprawdzi się właściwie w każdej kuchni. Lista jego zalet jest zresztą bardzo długa. To prosta w obsłudze maszyna, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a przy tym łączy w sobie funkcjonalność wielu sprzętów kuchennych. Z całą pewnością warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się to wyjątkowe urządzenie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat robotów planetarnych, ich działania i zastosowania.

Robot planetarny – co to jest?

Robot planetarny, zwany niekiedy również mikserem planetarnym, to wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które zalicza się do drobnego sprzętu AGD. Działa, wykorzystując technologię ruchu planetarnego, stąd zresztą jego nazwa. Jest to sprzęt automatyczny, co oznacza, że nie wymaga sterowania ręcznego. Łączy w sobie funkcjonalność wielu innych urządzeń.

Zbudowany jest z podstawy z ramieniem, na której umieszcza się ruchomą misę roboczą. Na końcu ramienia znajduje się zaś miejsce do montażu końcówek – standardowo w zestawie dostępne są trzy końcówki (mieszadło, trzepaczka do ubijania i hak do wyrabiania ciasta). Istnieje przy tym możliwość dokupienia również wielu innych. Sercem robota jest natomiast silnik oraz układy odpowiedzialne za poprawną pracę urządzenia.

Robot planetarny przeznaczony jest do wykonywania wielu różnych czynności kuchennych, takie jak mieszanie, ucieranie, wyrabianie, ubijanie, siekanie, tarcie, krojenie, miksowanie, mielenie, cięcie, wyciskanie itd.

Zobacz naszą opinię o robocie planetarnym z Lidla! To jeden z najpopularniejszych sprzętów tego typu!

Jak działa robot planetarny?

To urządzenie działające na zasadzie ruchu planetarnego. Co to jednak dokładnie oznacza? Mieszadła umieszczone wewnątrz misy, napędzane silnikiem, obracają się wokół własnej osi oraz wokół całej misy – na podobieństwo ruchu planet. Nietrudno więc zauważyć, że nazwa maszyny nie jest jedynie chwytem marketingowym, ponieważ wyraźnie nawiązuje do zastosowanej tu technologii.

Sposób działania urządzenia znacznie odróżnia go od innych robotów kuchennych. Co więcej, umożliwia to niezwykle dokładną i równomierną obróbkę składników. Cały proces trwa krótko i pozwala na uzyskanie jednolitej masy. Warto też wspomnieć, że prędkość pracy mieszadeł i ostrzy można regulować, a tym samym dostosowywać do danej konsystencji.

robot planetarny

Jak wybrać robot planetarny?

Przed zakupem robota planetarnego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, żeby wybrane urządzenie spełniało nasze oczekiwania. Nietrudno zauważyć przy tym, że oferta rynkowa jest dość szeroka, co może znacznie utrudniać podjęcia decyzji. Poniżej podpowiadamy więc, czym kierować się podczas wyboru sprzętu.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem urządzenia jest jego moc. Tu zależność jest prosta – im wyższa moc, tym wydajniejsza praca maszyny. Zwykle do domowego użytku poleca się przy tym roboty planetarne o mocy 800-1000 W. Jeśli jednak planujemy wykorzystywać sprzęt do trudniejszych i gęstych konsystencji, warto postawić na wyższą moc.

Bardzo ważnym czynnikiem jest ponadto pojemność misy – jej wielkość najlepiej zaś dostosować do swoich potrzeb. Dla dużych rodzin najbardziej odpowiednia będzie więc duża misa, np. 5-litrowa czy większa, natomiast gotujący singiel z całą pewnością zadowoli się o wiele mniejszą.

Niemniej istotne kwestie to regulacja prędkości obrotów (przynajmniej 5-7 trybów pracy). Należy również zwrócić uwagę na dostępne końcówki, a także funkcje i akcesoria – pod tym względem wiele zależy od naszych oczekiwań i planów kulinarnych.

Robot planetarny – cena

Ceny robotów planetarnych są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma szereg różnych czynników, takich jak producent i marka, moc urządzenia i inne parametry, dostępne funkcje i akcesoria itd.

Najtańsze roboty planetarne kosztują 200-300 złotych. Na rynku jest jednak wiele różnych modeli w znacznie wyższych cenach. Trudno przy tym podać średni koszt – robot planetarny możemy kupić za 600 czy 1000 złotych, ale bez większego trudno da się znaleźć oferty z cenami sięgającymi kilku tysięcy złotych.

Opinie o Robot planetarny – zastosowanie, działanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 2

Podobne