codziennie nowe aktualizacje
Lakier do włosów


Studniówka, wesele, sylwester, a może wieczorne wyjście na imprezę? Oprócz pięknego makijażu przyda się wyjątkowa fryzura, która - co najważniejsze - wytrzyma całonocne szaleństwo. A może po prostu masz niesforne włosy i nawet przed wyjściem do pracy musisz wyjątkowo się starać, aby dobrze wyglądały? W tym, by włosy pozostały na swoim miejscu, pomoże lakier do włosów.
Czym jest lakier do włosów?
Czasy świetności lakieru do włosów to lata 80. i moda m.in. na irokezy. Wyjątkowe, wystylizowane fryzury wymagały bardzo mocnych kosmetyków. Początkowo lakiery do włosów (a pierwszy wyprodukowano w Stanach w 1948 r.) zawierały substancje szkodliwe dla środowiska, a nawet zdrowia. Na szczęście jeszcze przed wielkim boomem na lakiery do włosów zmieniono składy tych produktów, eliminując z nich m.in. mogący powodować raka wątroby chlorek winylu.
Lakier do włosów to roztwór (najczęściej alkoholowy) żywicy, która po odparowaniu rozpuszczalnika skleja włosy. Najczęściej do produkcji lakierów wykorzystywana jest żywica polimerowa rozpuszczona w etanolu z dodatkiem silikonów, estrów kwasów tłuszczowych oraz lanoliny, filtrów UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Często w lakierze znajdziemy też witaminy, które mają korzystny wpływ na włosy. Z uwagi na płynny gaz propelent, który odpowiada za rozpraszanie się produktu, lakiery do włosów są skrajnie łatwopalne. Należy o tym pamiętać, gdyż pojemnik z lakierem może eksplodować choćby przez to, że będzie przechowywany w zbyt wysokiej temperaturze.

Rodzaje lakierów do włosów i ich zastosowanie
Lakier do włosów ma przede wszystkim utrwalić fryzurę, ale też zabezpiecza ją przed wilgocią i nadaje włosom połysk, może je też odżywiać. Niestety kosmetyk ten zawiera sporo substancji chemicznych, które niszczą włosy, dlatego trzeba go używać z umiarem, a także dobrać do rodzaju włosów.
Lakiery można podzielić chociażby ze względu na:
- trwałość, moc (zazwyczaj w skali od 2 do 5);
- stosowanie na włosy mokre lub suche (te drugie produkty są słabsze, delikatniejsze);
- rodzaj włosów, np. do:
- cienkich (lekki, nieobciążający, najlepiej z witaminami E, B5 i aloesem),
- kręconych: flexible lub elastyczny (utrwala skręt, nadaje elastyczność, ułatwia rozczesywanie),
- farbowanych (ze składnikami pomagającymi utrzymać kolor),
- przetłuszczających się (najlepiej ze składnikami pielęgnującymi skórę głowy, jak jedwab czy pantenol).
UWAGA! Należy pamiętać, że lakier do włosów, szczególnie mocny i często stosowany, może zaszkodzić zniszczonym, suchym i mocno rozjaśnionym włosom, może mieć niekorzystny wpływ na włosy podczas ich mocnej ekspozycji na światło słoneczne, a poza tym może podrażniać wrażliwą skórę głowy, a także drogi oddechowe.

Lakiery do włosów - marki, ceny i oceny
Lakiery do włosów to spreje w aerozolu sprzedawane w typowych metalowych opakowaniach z plastikowym przyciskiem dozującym kosmetyk. Najczęściej spotykana objętość to 250 ml, ale można kupić też wiele produktów w opakowaniach 150- i 300 mililitrowych. Lakiery do włosów oferują niemal wszystkie marki produkujące kosmetyki do włosów.
Najpopularniejsze są lakiery Taft (marka Schwarzkopf). Użytkowniczki chwalą te produkty za naturalny efekt, trwałość oraz to, że nie sklejają i nie obciążają włosów. A do wyboru jest szeroka gama produktów, m.in. takie nadające objętość, nadające połysk, a przede wszystkim o różnych poziomach utrwalenia: od 3 do nawet 5,5. 250 ml lakieru Taft kosztuje ok. 13 zł.
Dobre lakiery produkuje też Wella (seria Wellaflex). Są nieco tańsze (ok. 11 zł za 250 ml) i również można wybierać spośród kilku poziomów utrwalenia oraz właściwości produktów, są np. delikatne, wygładzające włosy, zapewniające elastyczność fryzury, nadające blasku. Produkty te, oprócz trwałego utrwalenia fryzury, która wygląda naturalnie, m.in. nie obciążają włosów, szybko wysychają, zawierają filtr UV, a po ich użyciu łatwo rozczesać włosy.
Dobre oceny zbierają też produkty marek Batiste, Syoss, Pantene i lakiery Total Keratin Complex, które można kupić w podobnej cenie. Znacznie droższe są profesjonalne lakiery dla stylistów, np. Goldwell, Toni and Guy, BioSilk czy Artego, które kosztują kilkadziesiąt złotych (najczęściej mają jednak większą objętość niż standardowe lakiery do włosów).