114 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Drapak dla kota

Koty domowe, szczególnie te niewychodzące, potrzebują specjalnego miejsca do swoich kocich aktywności, takich jak drapanie i rozciąganie się. Drapanie to zabieg konieczny do utrzymania w dobrej kondycji pazurów. Jest to także sposób zaznaczania przez koty swojego terytorium. Bardziej rozbudowany drapak może służyć kotu lub kotom za miejsce do harców i figli.

Rodzaje drapaków dla kotów

Pomysłowość producentów co do rodzajów i kształtów drapaków dla kotów jest naprawdę duża. Są drapaki: wolnostojące, pionowe, poziome, naścienne, z wymiennym wkładem do drapania, mocowane do sufitu lub mebli. Niektóre mogą pełnić jednocześnie funkcję domku, kryjówki czy przytulnego legowiska. Ładnie wykonany drapak dla kota może z powodzeniem pełnić rolę ozdoby domu czy mieszkania. Cena zależy od rozmiarów, jakości materiałów i wykonania, designu, czyli mniej lub bardziej wymyślnej formy. Do uznanych marek producentów drapaków należą:

  • TRIXIE,
  • ANIONE,
  • CATGATO,
  • MORE FOR,
  • KERBL,
  • HAGEN,
  • FIT+FUN,
  • ZOOLOVE,
  • COSMA,
  • ORION,

Najpopularniejsze rodzaje drapaków dla kotów mają formę słupka, wieży, drzewa lub domku, który z zewnątrz można drapać. Niektóre modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej rozbudowane to koszt nawet kilkuset złotych. Wielopoziomowe drapaki z drabinkami i zabawami typu myszki czy piórka mają pełnić rolę kociego placu zabaw.

Drapak dla kota, źródło: Shutterstock

Maty, słupki i wieże do drapania

Najprostszy i najtańszy rodzaj drapaków to maty do drapania. Mogą być płaskie lub o kształcie fali. Niektóre modele są przeznaczone na kanapę czy fotel jako ochrona mebla. Płaskie drapaki pozwalają kotu wczepić się pazurkami i rozciągnąć mięśnie. Nie jest to duży wydatek – kosztują od około 20 do 60 zł.

Proste i niedrogie są także drapaki w kształcie deski czy słupka, który można postawić w miejscach, gdzie kot je lub lubi przebywać. Cena słupka o wysokości 80 cm to około 50 zł. Słupek o wysokości 90 zł legowiskiem i domkiem kosztuje około 100 zł. Droższe i większe są drapaki w kształcie wieży, której ściany zewnętrzne służą do drapania, a środek do chowania. Wieża do drapania może być okrągła lub kanciasta. Najtańsze modele popularnych marek kosztują 170–200 zł.

Wielopoziomowe drapaki dla kotów, czyli drzewa

Dla jednego kota zazwyczaj wystarczają dwa proste drapaki ustawione w odpowiednich miejscach domu. Dla dwóch kotów świetnie sprawdzi się drapak wielopoziomowy. Między 150 a 200 zł można kupić pięciopoziomowy drapak o wysokości 130–140 cm z drabinką, dwoma budkami oraz legowiskami na najwyższym poziomie drapaka.

Drapak dla kota, źródło: Shutterstock

W tego typu kocim sprzęcie części przeznaczone do drapania wykonane są z wytrzymałych i twardych włókien sizalowych, a siedziska i budki z miękkiego, przytulnego pluszu. Niektóre modele posiadają wygodne hamaki i uchwyty ścienne, zabezpieczające dodatkowo stabilność drapaka. Rozważając zakup wielopoziomowego drapaka dla kota, nazywanego drzewem lub drzewkiem, warto wziąć pod uwagę wyrób markowy. Duże drapaki wielopoziomowe kupione na aukcji za stosunkowo niewielką cenę – od 150 do 250 zł – czasem okazują się niestabilne, a elementy niekompatybilne ze sobą. Decydując się na wielkogabarytowy, rozbudowany drapak, warto dołożyć więcej, aby mieć gwarancję jakości i trwałości, szczególnie kiedy taki „mebel” ma służyć dwóm (lub więcej) ruchliwym kociętom. Potwierdzają to opinie wielu konsumentów zamieszczone jako komentarze do internetowych transakcji.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 55 = 65

Podobne