231 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Karma dla chomika

5.0 Opinie (1)

 • karma dla chomika
 • pożywienie dla chomika
 • pokarm dla chomika

Chomiki, tak jak inne zwierzątka domowe, są uzależnione od swoich opiekunów w wielu kwestiach. Podstawą właściwej opieki nad chomikiem jest, między innymi, prawidłowe żywienie, a głównym pokarmem tego zwierzątka powinna być odpowiednio dobrana karma dla chomika, kupowana w sklepie zoologicznym.

Co powinna zawierać karma dla chomika?

Podstawą diety chomika jest białko roślinne z nasion oraz ziaren zbóż. Naszym pupilom potrzebne są także dodatki w postaci warzyw, liści oraz ziół. Cennym składnikiem są również larwy owadów, takich jak na przykład larwy mącznika – stanowią one źródło białka zwierzęcego. Smacznym dodatkiem mogą być również nieduże ilości owoców.

Gotowy pokarm dla naszych pupili powinien zawierać około 12-18% białka, 3-6% tłuszczu i 5-7% włókna. Warto zwrócić też uwagę na pochodzenie wybranych składników. W pokarmie powinny znajdować się zarówno tłuszcze i białka roślinne, jak i zwierzęce.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla chomika?

Najlepsze karmy dla chomików zawierają czytelny i przejrzysty skład. Ważne jest, aby etykiety prezentowały konkretne składniki, a nie kategorie produktów. W karmie dla chomika nie powinny znajdować się barwniki ani konserwanty. Wybierając karmę, należy również uwzględnić specyficzne cechy gatunkowe chomika. Z tego względu dobrze poszukać pokarmu dedykowanego określonym rasom.

Pokarm dla chomika, źródło: Shutterstock

Rodzaje karm dla chomików

Karmy dla gryzoni dostępne są w postaci granulatów oraz mieszanek wieloskładnikowych. Oba typy produktów posiadają swoje zalety.

Mieszanki pozwalają na wyjadanie ulubionych przysmaków i magazynowanie żywności – co dla chomików jest naturalnym zachowaniem.

Granulaty dają natomiast pewność, że dieta zwierzaka będzie prawidłowo zbilansowana, ponieważ chomik nie może sobie wybierać składników, które najbardziej lubi, a odrzucać te, za którymi nie przepada. Dzięki temu granulat dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników.

Czego nie powinny jeść chomiki?

Choć chomiki należą do gryzoni wszystkożernych, nie wszystkie produkty są dla nich odpowiednie i bezpieczne. Oczywistym jest, że nie możemy karmić naszych pupili słodyczami, ale musimy pamiętać też, że nie wszystkie warzywa są dla nich odpowiednie. Na liście pokarmów zakazanych są, między innymi: cebula, surowa fasola, czosnek i surowe ziemniaki. Nie należy przesadzać również z produktami sprzyjającymi tyciu małych łasuchów – a do takich niewątpliwie należą słonecznik i orzeszki ziemne.

Pożywienie dla chomika, źródło: Shutterstock

Popularne marki i ceny karm dla chomików

Do najpopularniejszych marek karm dla chomików należą:

 • Nestor Premium – zaletą produktu jest przejrzysty i krótki skład oraz cena – 500 gramów karmy kupimy już za około 7 złotych;
 • Brit Hamster – znana marka karm – również dla psów i kotów. Jest to pokarm w postaci granulatu zawierający niezbędne składniki warzywne. Możemy go kupić w cenie około 20 złotych za 500 gramów;
 • Korona Natury – karma posiada w składzie produkty pochodzenia zwierzęcego - larwy mącznika oraz kiełż. Cena to około 10 złotych za 500 gramów;
 • JR Farm – czytelny i bogaty skład. Podział karm na te dla większych chomików i dla chomików karłowatych. Zawiera białko zwierzęce w postaci larw mączników, kurczaka oraz krewetek. Cena to około 14 złotych za 500 gramów;
 • Mixerama – karmy w różnych wariantach z podziałem na gatunki chomików - karmy dla chomików syryjskich, dla chomika Campbell i chomików dżungarskich. Koszt to około 14 złotych za 500 gramów.

Opinie o Karma dla chomika - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 − = 32

Opinie

 1. B Beata66

  Dzięki za ten artykuł! Wszędzie piszą, czym karmić psa lub kota, a o chomiku zapominają... :D

Podobne