753 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kołowrotek dla chomika

5.0 Opinie (4)

 • kołowrotek dla chomika

Chomiki to gryzonie, które w naturalnym środowisku dużo biegają, codziennie pokonując wiele kilometrów. Dlatego tak ważne jest, aby w warunkach domowych zapewnić naszemu pupilowi chociaż namiastkę tej aktywności. Planując kupno chomika musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniego wyposażenia do jego klatki, w której będzie spędzać większość swojego życia. Takim niezbędnym akcesorium jest kołowrotek, jaki zapewni małemu gryzoniowi rozrywkę i umożliwi codzienny ruch, niezbędny do jego prawidłowego rozwoju.

Rodzaje kołowrotków – ich wady i zalety

Na rynku dostępnych jest wiele typów kołowrotków dla chomików: mają różne rozmiary i kształty, co więcej, mogą być montowane bezpośrednio na klatce lub być wolno stojące. Poszczególne typy różnią się również ze względu na materiały, z jakich są wykonywane. Wyróżniamy więc kołowrotki:

 • plastikowe – najbardziej polecane i najpraktyczniejsze. Łatwe do czyszczenia, lekkie, stabilne i zwykle dosyć ciche;
 • drewniane – ich zaletą jest naturalny i estetyczny wygląd, przez co w ostatnim czasie zyskują na popularności. Niestety kołowrotki z tego materiału ciężko utrzymać w czystości. Są też droższe od metalowych lub plastikowych;
 • metalowe – łatwe do mycia, trwałe i odporne. Niestety większość z metalowych produktów tego typu posiada szczebelki, niezalecane w kołowrotkach dla chomików. Odpowiednie dla chomików to te z bieżnią wyłożoną siatką. Metal jest materiałem, który łatwo rdzewieje i z czasem zabawka może zacząć skrzypieć.

Od tego, jaki materiał wybierzemy, zależeć będzie sposób i częstotliwość konserwacji.

Kołowrotek dla chomika, źródło: Shutterstock

Odpowiedni dobór kołowrotka dla chomika - o czym pamiętać?

Bardzo ważnym czynnikiem jest średnica koła, która powinna być dostosowana do rasy naszego gryzonia, gdyż zbyt mała może doprowadzić nawet do uszkodzenia kręgosłupa! Na przykład dla chomika syryjskiego odpowiednia będzie średnica 24 cm, dla dżungarskiego – 20 cm, a dla Roborowskiego – 17 cm.

Przy wyborze zabawki nie można zapomnieć, że chomiki są zwierzętami bardzo aktywnymi w nocy. Kołowrotek może być więc używany, podczas gdy my będziemy spać. Najlepiej więc wybrać cichy kołowrotek umieszczony na takim łożysku, którego hałas nie będzie nam przeszkadzał.

Jednak najważniejszym czynnikiem, jaki powinien decydować o wyborze kołowrotka, jest bezpieczeństwo naszego pupila. Zabawka ta nie może mieć pręta przecinającego kołowrotek, zwanego efektem nożyc. Taki element jest bardzo niebezpieczny podczas schodzenia z rozpędzonego kołowrotka. Chomik może się zaklinować, a pręt może wtedy spowodować poważne obrażenia - połamane łapki, czy pazurki, a nawet śmierć zwierzęcia.

Kołowrotek dla chomika, źródło: Shutterstock

Ceny i marki

Cena kołowrotka zależy od jego rozmiaru, jakości materiałów i wykonania. Ceny wahają się w przedziale 25–60 złotych. Na przykład kołowrotek plastikowy Trixie o średnicy 20 cm można kupić już za około 27 złotych, a TRIXIE Natural Living wykonany z naturalnego drewna można znaleźć w cenie 59 złotych.

Do uznanych marek producentów kołowrotków należą:

 • Trixie,
 • Zolux,
 • Comfy,
 • ZooDi,

Opinie o Kołowrotek dla chomika - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 7 =

Opinie

 1. G ggg

  super

Podobne