150 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kula dla chomika

0.0 Opinie (0)

  • kula dla chomika
  • kula do biegania dla chomika
  • zabawka dla chomika

Chomiki domowe są zwierzętami, które większość życia spędzają w klatkach. W naturze gryzonie te przemierzają setki kilometrów w codziennym poszukiwaniu jedzenia. Jeśli chcemy więc, aby nasz pupil był szczęśliwy i zdrowy, powinniśmy robić wszystko, aby zapewnić mu warunki jak najbliższe tym naturalnym. Ważna jest więc kwestia codziennego ruchu, który pozytywnie wpływa na organizm i samopoczucie naszego pupila. W tym celu stworzono, między innymi, kulę do biegania.

Czym jest kula dla chomika?

Jest to przezroczysta plastikowa piłka z zamykanym otworem, w której zwierzak może bezpiecznie biegać zarówno po domu, jak i na świeżym powietrzu. Kula dla chomika jest alternatywą dla klasycznych kołowrotków dla chomika.

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo kuli dla chomika

Aby kula dla chomika i zabawa w niej były bezpieczne, trzeba wziąć pod uwagę:

  • rozmiar – kula powinna być na tyle duża, aby chomik mógł się w niej swobodnie poruszać;
  • wentylację – należy pamiętać, że dobry jakościowo produkt będzie zawierał otwory wentylacyjne, dzięki którym do środka kuli dopływa odpowiednia ilość świeżego powietrza. Zwierzak w trakcie biegu zużywa mnóstwo energii i tlenu, co przy braku odpowiedniej wentylacji może się skończyć niedotlenieniem i wyczerpaniem;
  • nadzór – ważne jest, aby podczas zabawy naszego pupila mieć na niego oko. Nie należy zostawiać go samego, ponieważ może do czegoś dobić lub spaść z wysokości. Odpowiedzialny opiekun powinien przez cały czas znajdować się obok zwierzaka i na bieżąco monitorować sytuację;
  • przerwy – podczas zabawy tego typu trzeba pamiętać, aby co jakiś czas pozwolić chomikowi odpocząć, napić się wody. Przerwa daje mu też możliwość rezygnacji z dalszego biegania;
  • warunki - teren zabawy musi być odpowiednio przygotowany – należy usunąć z niego niebezpieczne i stwarzające zagrożenie przedmioty. Nie wolno wystawiać chomika w kuli na zewnątrz podczas gorących i słonecznych dni. Plastikowa kula szybko się nagrzewa, przez co wewnątrz szybko robi się duszno.
Kula do biegania dla chomika, źródło: Shutterstock

Kontrowersje związane z kulami dla chomików

Istnieją opinie, że plastikowe kule nie są odpowiednimi zabawkami dla chomików. Przeciwnicy są zdania, że chomik zamknięty w kawałku plastiku przeżywa duży stres, a bieganie w nim spowodowane jest wyłącznie pragnieniem ucieczki i uwolnienia się z tej trudnej dla niego sytuacji. Do tej moralnej argumentacji dochodzi teza, że kula jest dla chomika po prostu niebezpieczna – głównym powodem jest brak dostatecznej wentylacji i zagrożenia, na które może natrafić nasz pupil podczas samodzielnej przebieżki w domu bądź ogrodzie.

Czy kula dla chomika jest dobrym pomysłem?

Wszystko zależy od tego, jak nasz pupil reaguje na tego typu zabawkę. Nie powinniśmy na siłę umieszczać go w kuli, a pozwolić samemu zdecydować, czy chce do niej wejść. Podczas zabawy musimy obserwować chomiczka i reagować, jeśli zauważymy u niego niepokojące objawy.

Kula dla chomika, źródło: Shutterstock

Jaką kulę dla chomika wybrać? Ile ona kosztuje?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kul dla chomików w przedziale pomiędzy 15 a 40 złotych. Koszt zabawki uzależniony jest od jakości tworzywa, z jakiego jest wykonana, i jej rozmiaru.

Produkt nie może być zbyt delikatny i nie może pękać podczas toczenia się po różnych nawierzchniach. Kolor powinien być widoczny, najlepiej kontrastowy, aby wyróżniał się na trawie czy podłodze. Przy zakupie należy zwrócić też uwagę na rozmiar kuli i dopasować ją do wielkości pupila - chomik syryjski potrzebuje więcej przestrzeni niż chomik dżungarski lub Roborowskiego.

Opinie o Kula dla chomika - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 6 = 3

Podobne