150 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mokra karma dla psa

4.0 Opinie (1)

 • karma dla psa
 • karma morka dla psa

Karma mokra dla psa może występować w formie pasztetu, musu, kawałków jedzenia w galarecie lub w sosie. Jest dostępna w formie saszetek, puszek, kartoników, kiełbasek czy tacek. Tego typu posiłki mają swoje zalety oraz wady i warto je dostosować do indywidualnych potrzeb zwierzaka.

Skład mokrej karmy dla psów i częstotliwość podawania

Karma mokra zawiera znacznie więcej wody niż karma sucha i jest nawet cztery razy mniej kaloryczna. Wybierając tego typu posiłki dla pupila, można kierować się tym, że zwierzak ma problemy z pogryzieniem suchych produktów. Wtedy można podać mu choćby karmę w postaci pasztetu wymieszaną z suchymi ziarenkami. Należy pamiętać, że dieta psa musi być zbilansowana i wspomagać prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu. Dlatego też karma mokra powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzaka: jego wieku, rasy czy masy ciała.

Karma mokra zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego i często również roślinnego, np. warzywa i owoce, jednak znaczna większość z nich charakteryzuje się dużą zawartością mięsa (indyk, wołowina, kurczak, królik, dziczyzna, cielęcina) czy ryby (makrela, łosoś, sardynki). Czasem zawiera też zboża, np.: kukurydzę, pszenicę czy żyto.

Mokra karma dla psów, źródło: Shutterstock

Mokrą karmę należy podawać:

 • młodym i bardzo starym psom od dwóch do czterech razy dziennie,
 • natomiast zdrowym i dorosłym psom dwa razy dziennie.

Dokładne zalecenia można znaleźć na opakowaniu konkretnej karmy.

Zalety i wady mokrej karmy dla psów

Zalet karm mokrych jest wiele. Jest to (wyżej wspomniana) duża zawartość wody – nawet do 80%. Takie posiłki sprawdzą się zwłaszcza podczas upalnych, kiedy niezwykle ważne jest nawodnienie organizmu zwierzaka. Oprócz tego karma mokra jest dobrym rozwiązaniem dla psów z problemami stomatologicznymi. Urozmaicają one dietę, a także doskonale sprawdzają się w diecie zwierząt, które mają tendencję do tycia. Takie pożywienie jest również mniej przetworzone.

Jednak karmy mokre mają też swoje wady. Jedną z nich jest data ważności spożycia. Po otwarciu puszki można ją przechowywać maksymalnie kilka dni. Poza tym karma mokra może tworzyć osad na zębach pupila. Musimy również liczyć się z tym, że jest ona droższa od karmy suchej.

Mokra karma dla psów, źródło: Shutterstock

Jak dobrać morką karmę dla psa?

Karmę należy dostosować do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Ważny jest jego wiek. Karmy dla szczeniaka powinny zawierać substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz witaminy i minerały. Natomiast te dla starszych zwierzaków są nastawione na wzmacnianie kości i stawów, a także wspomaganie pracy układu trawiennego. Znaczenie przy dobieraniu karmy ma również rasa psa oraz wielkość czworonoga, ponieważ w zależności od tych czynników określa się wymagania żywnościowe.

Polecane marki mokrej karmy dla psów

Właściciele czworonogów polecają mokre karmy dla psów następujących firm:

 • Dolina Noteci,
 • Dogs Plate Junior,
 • Rocco Classic,
 • Brit Pate & Meat,
 • Animonda,
 • Royal Canin,
 • Alpha Spirit.

Opinie o Mokra karma dla psa - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

16 − 11 =

Podobne