826 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kasza gryczana

4.0 Opinie (1)

  • kasza gryczana

Kasza gryczana jest znana i ceniona od wielu wieków. Nie bez przyczyny więc nazywa się ją prawdziwą królową kasz. Ma działanie lecznicze, a przy tym charakterystyczny i wyrazisty smak. To zresztą jedna z najpopularniejszych kasz goszczących na stołach. Warto poznać jej właściwości. Poniżej prezentujemy również znane marki kasz i ich średnie ceny.

Kasza gryczana – co o niej wiemy?

Kasza gryczana (inaczej hreczka, tatarka) to kasza otrzymywana z nasion gryki zwyczajnej. To jedna z najczęściej spożywanych kasz o szerokim zastosowaniu w kuchni.

Kasza gryczana występuje jako prażona (palona) i nieprażona (niepalona, biała). Wykorzystuje się ją w kuchni do różnego rodzaju potraw – może stanowić zarówno samodzielne dania, jak i bazę do ich przygotowania czy dodatek. Ma wysokie walory smakowe.

Jest produktem bezglutenowym, dzięki czemu może być spożywana przez osoby nietolerujące glutenu. 100 gramów kaszy dostarcza około 350 kcal.

Kasza gryczana, źródło: Shutterstock

Właściwości kaszy gryczanej

Kasza gryczana ma działanie prozdrowotne. Wyróżnia się wysoką zawartością białka, magnezu oraz błonnika. Zawiera również dużo witamin z grupy B, żelaza, fosforu, cynku i jodu. Ponadto to źródło flawonoidów.

Ma działanie przeciwmiażdżycowe i antyoksydacyjne. Wpływa korzystnie na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru i cholesterolu we krwi, zapobiega także zaparciom i powstawaniu ciśnienia tętniczego. Ma ponadto pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a przy tym wzmacnia naczynia krwionośne. Jest również polecana przy leczeniu żylaków oraz osobom ze stłuszczeniem wątroby.

Ugotowana kasza gryczana, źródło: Shutterstock

Kasza gryczana – marki i ceny

Na rynku dostępne są różne marki kaszy gryczanej. Jedną z najpopularniejszych jest kasza gryczana prażona Kupiec. Jej średnia cena to 4-5 złotych za opakowanie zawierające 400 gramów produktu (4 x 100 gramów).

Równie znana jest kasza gryczana prażona Melvit – za opakowanie zawierające 900 gramów produktu trzeba zapłacić 12-13 złotych.

Klienci często wybierają także kaszę gryczaną Cenos. Jej średnia cena to 5 złotych za opakowanie zawierające 400 gramów produktu (4 x 100 gramów).

Wśród popularnych kasz na rynku znajduje się ponadto kasza gryczana Risana – opakowanie zawierające 400 gramów produktu (4 x 100 gramów) kosztuje około 6 złotych.

Opinie o Kasza gryczana - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5

Podobne