659 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Masło – wartości odżywcze, zastosowanie, cena

masło

4.0 Opinie (1)

masło

Masło to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych, które każdego dnia goszczą na naszych stołach. Jest smaczne i kremowe, a przy tym niepozbawione cennych właściwości. Lubią je dzieci i dorośli, a jego walory doceniali już starożytni. Niegdyś wyrabiane było ręcznie w maselnicach. Obecnie wytwarzane jest przez zakłady mleczarskie, choć i dziś niektórzy są skłonni pokusić się o jego samodzielne zrobienie. Warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się masło i jakie korzyści niesie ze sobą jego spożywanie.

Masło – co to właściwie jest?

Masło to tłuszcz mleczny, który wytwarza się ze śmietany mleka krowiego. To naturalny produkt pochodzenia zwierzęcego. Dostępne jest najczęściej w kostkach w formie ciała stałego, które zmienia swoją postać pod wpływem temperatury. Ma kremowy lub jasnożółty kolor, jednolitą i kremową konsystencję, a także słodkawy smak i charakterystyczny aromat.

Prawdziwe masło zawiera 80-90% tłuszczu. To dostępne obecnie w sklepach ma zwykle 82%. Nie ma w swoim składzie tłuszczy roślinnych. Ma przy tym nie więcej niż 16% wody i 2% nietłuszczowych składników stałych.

Masło traktujemy najczęściej jako smarowidło do pieczywa. Na tym jednak absolutnie nie kończy się lista jego zastosowań. Wykorzystuje się je bowiem również do pieczenia, smażenia, duszenia i gotowania. Stanowi niezastąpiony składnik pysznych ciast, ciasteczek i deserów. Jest bazą zawiesistych sosów, dodatkiem do warzyw, zup i innych potraw.

masełko
Masełko / Shutterstock

Właściwości i wartości odżywcze masła

Masło jest niewątpliwie produktem wysokokalorycznym – 100 gramów produktu dostarcza nam bowiem aż 720-740 kcal. To dużo – jest to w końcu niemal sam tłuszcz. Trudno przy tym odmówić mu wspaniałych walorów smakowych i cennych dla zdrowia właściwości.

Stanowi bogate źródło łatwo przyswajalnej witaminy A. Zawiera również witaminy D, E, K oraz witaminy z grupy B. Dostarcza także organizmowi dobroczynnych kwasów tłuszczowych.

Umiarkowane i regularne spożywanie masła wpływa korzystnie na pracę tarczycy oraz układu sercowo-naczyniowego. Ma właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwutleniające. Poprawia metabolizm i funkcjonowanie układów hormonalnego i odpornościowego. Ma pozytywny wpływ na pracę nadnerczy i zapobiega osteoporozie. Poprawia wygląd i stan skóry i włosów. Wspomaga wzrok i hamuje namnażanie się komórek nowotworowych. Wpływa korzystnie na florę bakteryjną w jelitach i  pracę mózgu oraz układu nerwowego.

Masło czy margaryna?

Zagorzała dyskusja dotycząca tego, który z powyższych produktów jest lepszy i zdrowszy, toczy się już od dłuższego czasu. Wśród konsumentów nie brakuje bowiem zarówno zwolenników masła, jak i margaryny, a tym samym przeciwników obu rodzajów tłuszczu. Tymczasem wcale nie tak łatwo o ostateczne rozstrzygniecie tego sporu. Zatem masło czy margaryna?

świeże masło
Dowiedz się więcej o maśle! / Shutterstock

Masło to naturalny tłuszcz o niewątpliwych walorach kulinarnych i korzystnych dla zdrowia właściwościach. Nie powinno być jednak spożywane przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Nie nadaje się również do smażenia.

Margaryna – przez lata owiana złą sławą – dziś uznawana jest jednak za produkt bezpieczny dla zdrowia, a do tego niepozbawiony zalet. Zawiera także zdecydowanie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż masło. Na rynku dostępne są przy tym różnego rodzaju margaryny, w tym te wątpliwej jakości.

Finalną decyzję, co wybrać – masło czy margarynę – najlepiej więc będzie podjąć samodzielnie. Może też warto nie rezygnować z żadnej i włączyć oba produkty do swojego jadłospisu. Kluczem będzie przy tym skomponowanie zbilansowanej i pełnowartościowej diety, w której znajdzie się miejsce zarówno dla masła, jak i margaryny.

Masło marki i ceny

Na rynku dostępne są masła różnych marek. Jednymi z najpopularniejszych produktów są masło Mlekovita Polskie, Gostyńskie, Zambrowskie i Łaciate.

Często wybieranymi produktami są również masło Osełka oraz Kaufland, a także Biedronka Mleczna Dolina i Lidl Pilos.

W sklepach kupić można ponadto fińskie masło Finuu, duńskie Lurpak oraz tradycyjne irlandzkie Kerrygold.

Cena masła waha się w przedziale 4-10 złotych za kostkę o wadze 200 gramów.

Opinie o Masło – wartości odżywcze, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

70 + = 76

Podobne