231 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pasta do zębów

4.0 Opinie (1)

 • pasta do zębow
 • mycie zębów
 • higiena jamy ustnej

Pasta do zębów to podstawowy środek służący do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Regularne szczotkowanie jest bardzo ważne dla utrzymania uzębienia w dobrym stanie. Pasta przede wszystkim oczyszcza, wzmacnia i wybiela zęby, a także odświeża oddech. Na rynku jest mnóstwo past do zębów zawierających różne składniki i o wielu właściwościach - tylko którą wybrać?

Rodzaje past do zębów

Pasty do zębów można kupić niemal wszędzie - w sklepach wielobranżowych, marketach, drogeriach, aptekach czy sklepach stomatologicznych.

Obecnie w ofercie jest wiele past do zębów o przeróżnych właściwościach. O właściwości past do zębów decydują zastosowane w nich składniki, które sprawiają, że pasty do zębów zasadniczo dzielimy na:

 • wybielające,
 • usuwające przebarwienia,
 • do pielęgnacji dziąseł,
 • wzmacniające,
 • odświeżające,
 • przeciwpróchnicze,
 • przeciw kamieniowi nazębnemu,
 • antybakteryjne,
 • przeciw nadwrażliwości zębowej,
 • na suchość jamy ustnej,
 • naturalne,
 • dla dzieci.

Wybór pasty do zębów powinien zależeć od naszych potrzeb, a więc stanu uzębienia i jamy ustnej. Warto pamiętać, że dzięki właściwościom poszczególnych składników past można szybko i skutecznie wyeliminować choroby zębów i dziąseł oraz im zapobiec. Co ważne, aby skutecznie wyczyścić zęby, należy je szczotkować przez minimum dwie minuty, aby aktywować zawarte w paście substancje. Należy także odpowiednio dobrać szczoteczkę, warto stosować także inne środki do higieny jamy ustnej, jak nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej.

Pasta do zębów, źródło: Shutterstock

Co jest w paście?

Pasty do zębów różnią się ceną, pojemnością opakowania, właściwościami, a przede wszystkim składem.

Pasty zawierają głównie środki ścierne oraz polerujące, dzięki którym podczas szczotkowana usuwamy mechanicznie osad z zębów (tę funkcję mogą pełnić np. sole glinu, krzemionka czy węglan wapnia) oraz najczęściej składniki spieniające (np. betaina lub związki sodu). Piana zmiękcza zabrudzenia, dzięki czemu łatwiej je usunąć, i dociera w więcej miejsc. Wiele past zawiera też składniki żelujące, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, antybakteryjne, a także smakowe i zapachowe.

Warto zwrócić też uwagę na współczynniki RDA i REA, które określają odpowiednio ścieralność (abrazyjność) pasty dla zębiny i dla szkliwa. Pasty o różnym przeznaczeniu (i przez to składzie) mają różne współczynniki ścieralności. Nie należy zakładać, że im wyższe RDA i REA ma pasta, tym jest lepsza! I tak np. osoby, które nie mają problemów z zębami i dziąsłami, powinny używać past ze współczynnikiem ścieralności RDA 40-70, a REA do 5; dla osób z wrażliwymi zębami są pasty z RDA 30-50 i REA 2-3, a ci, którzy chcą zęby wybielić, powinni sięgnąć po pasty z RDA 190-200.

Co ciekawe, kolorowe oznaczenia na zgrzewie tubki pasty - wbrew popularnej plotce - wcale nie mówią nam nic o składzie ani zastosowaniu pasty. Są jedynie informacją dla maszyny, gdzie przeciąć i zgrzać tubę.

Pasta do zębów, źródło: Shutterstock

Marki past do zębów. Ceny i oceny

Opakowania past do zębów mają zazwyczaj 75, 100 lub 125 ml. Czasem do past dołączane są szczoteczki o odpowiedniej miękkości (np. marka Lacalut) lub inne przedmioty. Ceny past do zębów zaczynają się od ok. 4 zł, a kończą na kilkudziesięciu, przeciętna pasta do zębów kosztuje kilkanaście złotych.

Populrne marki past do zębów to m.in. Aquafresh, Colgate, które kosztują poniżej 10 zł, oraz Blend-a-Med i Oral-B (kilkanaście złotych, ceny różnią się w zależności od rodzaju pasty danej marki). Produkty tych firm są bardzo łatwo dostępne, konsumenci chwalą przede wszystkim ich cenę. W większości są to produkty przeznaczone dla osób, które nie mają problemów z zębami.

Nieco droższe, ale również popularne i łatwo dostępne, są pasty Lacalut, Sensodyne, Elmex, które kosztują ok. 20 zł za (najczęściej) 75 ml. Są to pasty dla osób z konkretnymi problemami, np. krwawieniem dziąseł czy nadwrażliwością zębów. Coraz większą popularność zyskują produkty firm Siberica, Himalaya, Blanx, Meridol, WhiteOn w podobnych cenach.

Droższe pasty zazwyczaj mają właściwości wybielające. Około 30 zł trzeba zapłacić za produkty Białej Perły i marki Blanx. Niestety według internautów niespecjalnie spełniają one swoją podstawową funkcję.

Pasty specjalistyczne, dostępne głównie w aptekach, to koszt ok. 50 zł za opakowanie od 75 do 125 g.

Działanie past niestety bardzo trudno ocenić, gdyż każdemu użytkownikowi będzie odpowiadać inny produkt. Przed zakupem odpowiedniej pasty warto skonsultować się ze stomatologiem.

Opinie o Pasta do zębów - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 10 = 13

Podobne

Produkty w tej kategorii