295 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kwas foliowy

4.0 Opinie (1)

  • kwas foliowy
  • kwas foliowy suplement
  • witamina B9

Kwas foliowy jest witaminą, która odgrywa niezwykle istotną rolę dla organizmu człowieka. Tymczasem większość ludzi cierpi na jego niedobór. Niekiedy koniecznością staje się więc suplementacja. W związku z tym warto dowiedzieć się, jakie funkcje pełni kwas foliowy, a także przyjrzeć dostępnym na rynku preparatom uzupełniającym jego braki.

Kwas foliowy – ogólne informacje

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to jedna z witamin z grupy B, która pełni szereg bardzo istotnych funkcji w organizmie człowieka. Stanowi grupę pochodnych pteryny.

Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek i chroni przed anemią. Wpływa na poziom homocysteiny, prawidłową pracę mózgu i serca, a także układ nerwowy. Wspiera płodność i odgrywa ogromną rolę w rozwoju płodu.

Niedobór kwasu foliowego może natomiast prowadzić do niedokrwistości, chorób układu krążenia i zaburzeń układu pokarmowego, osteoporozy, poronień i wad płodu.

Bogatymi źródłami kwasu foliowego są: szpinak, jarmuż, brokuły, jaja, rośliny strączkowe, produkty zbożowe z pełnego przemiału.

Kwas foliowy, witamina B9, źródło: Shutterstock

Kiedy należy przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy należy suplementować w przypadku stwierdzonego niedoboru. Braki witaminy B9 zdarzają się natomiast bardzo często, czemu sprzyjają stres, stosowanie używek, zażywanie niektórych leków, diety odchudzające i eliminacyjne itd.

W ciąży suplementacja kwasu foliowego to wręcz konieczność, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Przyszłe mamy powinny zażywać go z uwagi na to, że niedobór znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka. Przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym zaleca się również w okresie przygotowującym do ciąży.

Zawsze należy jednak pamiętać, że suplementacja nie może zastąpić zdrowej i zbilansowanej diety. Przyjmowanie suplementów warto zaś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni preparat.

Kwas foliowy, źródło: Shutterstock

Kwas foliowy – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kwas foliowy. Jednym ze znanych suplementów jest Kwas foliowy marki Olimp – preparat kosztuje około 10 złotych za opakowanie zawierające 60 tabletek.

Kolejny to NeoFolic – preparat zawiera aktywny folian, ma postać tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Jego średnia cena to 24 złote za opakowanie zawierające 30 tabletek.

Często wybieranym suplementem z aktywną postacią kwasu foliowegojest również Naturell Folian. Za jedno opakowanie preparatu zawierające 60 tabletek trzeba zapłacić średnio 13-14 złotych.

Profolium to z kolei suplement z metylowanym kwasem foliowym, którego średnia cena to 10 złotych za opakowanie zawierające 30 kapsułek.

W formie saszetek z proszkiem do rozpuszczenia poleca się zaś Inofem – to preparat z kwasem foliowym i mio–inozytolem, kosztuje około 45 złotych za opakowanie zawierające 60 saszetek.

Opinie o Kwas foliowy - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

81 + = 82

Podobne

Produkty w tej kategorii