527 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Potas

4.0 Opinie (1)

  • potas
  • potas suplement
  • preparaty z potasem

Potas jest pierwiastkiem, który pełni bardzo istotne funkcje dla organizmu człowieka. Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu jest więc warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Niedobór pierwiastka może zaś powodować nieprzyjemne objawy, a w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W przypadku zbyt niskiego stężenia potasu warto więc wesprzeć się dostępnymi na rynku suplementami diety.

Potas – ogólne informacje

Potas to pierwiastek odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy do grupy elektrolitów (obok magnezu, sodu i wapnia). Reguluje ciśnienie krwi i gospodarkę wodną organizmu oraz poziom PH komórek, kontroluje skurcze i pracę mięśni, ma wpływ na wydzielanie insuliny i funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, kontroluje pracę mięśnia sercowego,

Źródłami potasu są m.in.: mięso i ryby, rośliny strączkowe, pomidory, brokuły, szpinak, ziemniaki, dynia, orzechy, świeże i suszone owoce, mleko, jogurty, kakao.

Potas, źródło: Shutterstock

Kiedy należy suplementować potas?

Potas należy przyjmować w przypadku stwierdzonych niedoborów pierwiastka w organizmie. Służą do tego laboratoryjne badania krwi pod kątem stężenia elektrolitów i inne metody diagnostyczne.

Niedobór potasu (hipokaliemia) objawia się m.in. kołataniem serca, drżeniem mięśni, zaparciami, zaburzeniami oddychania i pracy nerek, apatią, nadpobudliwością.

Należy przy tym pamiętać, że równie niebezpieczny co niedobór jest nadmiar potasu (hiperkaliemia) w organizmie, objawiający się m.in. osłabieniem mięśni, zaburzeniami oddychania, kwasicą metaboliczną, porażeniem wiotkim. To często stan wymagający natychmiastowej pomocy medycznej.

W każdym przypadku warto zadbać o znalezienie przyczyny zaburzeń gospodarki potasowej. Trzeba przy tym mieć również na uwadze, że suplementacja nie powinna zastępować pełnowartościowej i zróżnicowanej diety. Decyzję o przyjmowaniu preparatów z potasem należy zaś skonsultować z lekarzem.

Potas suplement, źródło: Shutterstock

Potas – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zawierających potas. Jednym z nich jest Potas marki Olimp. Jego średnia cena to 13-14 złotych za opakowanie zawierające 60 tabletek.

Często wybieranym preparatem jest również Naturell Potas Organiczny – za opakowanie zawierające 100 tabletek zapłacić trzeba około 10 złotych.

Inny znany suplement z potasem to Potazek w formie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Preparat kosztuje średnio 13-15 złotych za opakowanie zawierające 100 kapsułek.

Katelin SR to natomiast kolejna propozycja preparatu z potasem w kapsułkach o przedłużonym uwalnianiu. Średnia cena suplementu to 14-15 złotych za opakowanie zawierające 100 kapsułek.

W formie proszku do rozpuszczenia dostępny jest zaś MyVita Potas. Jego średnia cena to 40 złotych za opakowanie zawierające 500 gramów proszku.

Opinie o Potas - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 6 =

Podobne