527 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Wapń

4.0 Opinie (1)

  • wapń
  • wapń suplement
  • preparaty z wapniem

Wapń to pierwiastek, którego rola dla organizmu człowieka jest nieoceniona. Odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie, pełniąc szereg niezwykle istotnych funkcji. Właściwy poziom wapnia to więc warunek zdrowia i dobrego samopoczucia. Niekiedy może się jednak zdarzyć, że stosowana dieta nie wystarcza, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten cenny pierwiastek. Warto wówczas rozważyć jego suplementację.

Wapń – ogólne informacje

Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka i jego prawidłowego funkcjonowania. Jest podstawowym budulcem kości i zębów, odpowiada za sprawność mięśni i przewodzenie impulsów nerwowych.

Reguluje pracę układu nerwowego i wydzielanie hormonów. Bierze udział w krzepnięciu krwi, a także w procesie dzielenia i regeneracji komórek, ma wpływ na wchłanianie witaminy B12 i gojenie się ran. Wapń wpływa również na utrzymanie dobrego samopoczucia i nastroju, a także na zdrowy i spokojny sen.

Źródłami wapnia są m.in.: mleko, nabiał, pestki słonecznika, rośliny strączkowe, suszone owoce, migdały, ryby.

Wapń suplement, źródło: Shutterstock

Kiedy warto suplementować wapń?

Po suplementy z wapniem powinny sięgnąć osoby, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na wapń lub stwierdzono u nich niedobór pierwiastka.

Zapotrzebowanie na wapń rośnie u dzieci w okresie intensywnego wzrostu, podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, a także po złamaniach. Wskazaniem do suplementacji jest ponadto osteoporoza. Niedobór wapnia występuje często u osób na diecie bezmlecznej, u wegetarian i wegan.

Zawsze warto pamiętać, że suplementacja nie powinna zastępować zbilansowanej diety. Przyjmowanie suplementów z wapniem warto zaś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni preparat.

Wapń, źródło: Shutterstock

Wapń – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów zawierających wapń. Jednym z nich jest Calcium D3 Forte marki Olimp. Suplement kosztuje około 13 złotych za opakowanie zawierające 60 tabletek.

Innym często wybieranym preparatem jest Calcium Teva. Ma postać tabletek do rozpuszczenia i kosztuje średnio 4 złote za opakowanie zawierające 14 tabletek musujących.

W formie proszku do rozpuszczenia dostępne jest Calcium Krystalicznie Czyste – średnia cena preparatu to około 5 złotych za opakowanie zawierające 20 saszetek.

Źródłem naturalnego wapnia z muszli ostryg jest Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3. Preparat kosztuje średnio 30 złotych za opakowanie zawierające 120 tabletek.

Niekiedy poleca się również Molekin Osteo – suplement diety zawierający wapń, witaminę D3 oraz witaminę K2. Jego średnia cena to 20 złotych za opakowanie zawierające 60 tabletek.

Opinie o Wapń - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

58 − = 56

Opinie

  1. A arrive

    Great article, exactly what I ԝas looking for.

Podobne