527 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Witamina K

4.0 Opinie (1)

  • witamina K
  • suplementy z witaminą K
  • preparaty z witaminą K

Witamina K to jedna z najważniejszych substancji dla organizmu człowieka i jego prawidłowego funkcjonowania. Co za tym idzie, jej odpowiedni poziom jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto więc wiedzieć, jaką rolę odgrywa i kiedy należy zdecydować się na jej suplementację.

Witamina K – ogólne informacje

Witamina K to tak naprawdę grupa organicznych związków chemicznych, które naturalnie występują w dwóch postaciach (K1 i K2). Pełni szereg bardzo istotnych funkcji dla organizmu człowieka.

Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, reguluje gospodarkę wapniową organizmu i wpływa na formowanie się tkanki kostnej. Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Źródłami bogatymi w witaminę K są przede wszystkim zielone warzywa (szpinak, jarmuż, sałata, brokuły itd.). Poza tym znajdziemy ją m.in. w niektórych owocach (np. truskawkach, brzoskwiniach), orzechach, daktylach, wątróbce, wołowinie, żółtkach jaj i rybach.

Witamina K, źródło: Shutterstock

Kiedy warto przyjmować witaminę K?

Witaminę K należy suplementować w przypadku stwierdzonych niedoborów substancji w organizmie – warto przy tym wiedzieć, że u osób dorosłych dochodzi do nich stosunkowo rzadko.

Do objawów niedoboru witaminy K należą m.in. nieprawidłowa krzepliwość krwi, krwiomocz, trudności w gojeniu się ran, biegunki, obfite miesiączki, podatność na infekcje.

Należy również pamiętać, że suplementacja nie powinna zastąpić pełnowartościowej diety. Przyjmowanie preparatów witaminowych warto zaś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni suplement.

Witamina K suplement, źródło: Shutterstock

Witamina K – marki i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów z witaminą K2. Jednym z nich jest K2-Vitum Forte, za który trzeba zapłacić średnio 25 złotych – cena dotyczy opakowania zawierającego 60 kapsułek.

Często polecanym preparatem jest również Witamina K2 marki Swanson. Jego średnia cena to 20 złotych za opakowanie zawierające 30 kapsułek.

Olimp Gold-Vit K2 Plus to kolejny suplement z witaminą K. Kosztuje średnio 22 złote za opakowanie zawierające 30 kapsułek.

Nierzadko poleca się również Naturalną Witaminę K2 marki Solgar. Jej średnia cena to 80 złotych za opakowanie zawierające 50 kapsułek.

W formie tabletek do ssania dostępna jest zaś Witamina K2 MK-7 marki Naturell – za 60 tabletek zapłacić trzeba średnio 25 złotych.

Opinie o Witamina K - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

65 − = 63

Podobne