1015 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mokra karma dla kota

4.0 Opinie (1)

Mokra karma dla kota zawiera więcej mięsa niż karma sucha. Dobrej jakości karma dla kota, który jest drapieżnikiem, a więc mięsożercą, powinna zawierać przynajmniej 70% mięsa oraz dodatek podrobów, natomiast nie powinna mieć w składzie zboża, cukru i dodatków chemicznych. Jak podkreślają świadomi opiekunowie kotów, takie karmy najłatwiej dostać w sklepach internetowych.

Skład i jakość mokrej karmy dla kotów

Jakość karmy dla kotów zależy przede wszystkim od proporcji mięsa oraz podrobów do węglowodanów (maksymalnie 10:1,5) oraz odpowiedniej dla kota suplementacji. Dobrze zbilansowana karma mokra, która stanowi podstawę diety kota domowego, powinna zaspakajać zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie substancje odżywcze.

Jak wybrać dobrą karmę wśród mnóstwa marek i rodzajów produktów dostępnych w sklepach internetowych, zoologicznych oraz marketach?

Tutaj najważniejszą rolę odgrywa oczywiście skład. Informacja o składnikach powinna być jasna i konkretna, co do ilości i rodzaju użytego mięsa. Często bowiem pod ogólnym określeniem mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego kryje się niewielka zawartość mięsa przy dużej zawartości tłuszczu i zmielonych odpadów z produkcji (piór, dziobów, łap, rogów), a reszta to tzw. wypełniacze, czyli zboża, kukurydza (a koty słabo przyswajają białko roślinne). Jednym słowem producenci dobrej karmy, którzy nie mają nic do ukrycia, podają dokładny, procentowy spis składników, co w znacznym stopniu może ułatwić wybór i decyzję o zakupie.

Mokra karma dla kota, źródło: Shutterstock

Rodzaje mokrej karmy dla kota

Karma dla rosnących z tygodnia na tydzień, ciekawych świata i nieustannie figlujących kociąt (do 12. miesiąca życia) jest kaloryczna i posiada procentowo większą zawartość tłuszczu niż karma dla wykastrowanych kocurów oraz wysterylizowanych kotek. Koty pozbawione hormonów płciowych wykazują bowiem większą tendencję do tycia.

Obniżoną kaloryczność mają też karmy dla domowych kocich seniorów, które są o wiele mniej aktywne niż koty w pierwszej fazie życia czy koty, które polują i same zdobywają pokarm.

Ponadto koty mają wrażliwy układ moczowy, a dieta ma kluczowy wpływ na powstawanie kryształów i kamieni moczowych, dlatego większość producentów karm ma w swojej ofercie linię produktów dla kotów ze schorzeniami pęcherza i nerek.

W sklepach zoologicznych oraz internetowych dostępne są także hipoalergiczne karmy mokre przeznaczone dla kotów z nietolerancją pokarmową i alergiami oraz karmy dla kotów cukrzyków – o obniżonej zawartości węglowodanów, bez węglowodanów pochodzenia roślinnego (zbóż) oraz cukru i karmelu, które też są dodawane przez niektórych producentów do kociego jedzenia.

Ceny i marki mokrej karmy dla kotów

Mokra kara do kotów sprzedawana jest głównie w puszkach i saszetkach, przy czym o ile puszki mają różną pojemność, to saszetki zawierają zazwyczaj 100 g produktu, aczkolwiek zdarzają się też saszetki o wadze 85 g (na przykład Dolina Noteci). Średnia cena pojedynczej saszetki mokrej karmy dla kota 100 g kosztuje 2–4 zł, natomiast cena pojedynczej puszki 400 g to 5–15 zł w zależności od składu i marki. Oczywiście o wiele bardziej opłaca się kupować większą ilość jednorazowo, np. specjalne zestawy mokrej karmy.

Mokra karma dla kotów, źródło: Shutterstock

Marki mokrej karmy dla kotów podzielić można na te, które znamy ze sklepów spożywczych, marketów i reklam oraz na te, które polecają kociarze internauci. Wśród tych ostatnich są produkty znaczenie droższe, aczkolwiek cena w dużym stopniu zależy od ilości zakupu – im większa ilość, tym niższa cena jednostkowa.

Wśród najpopularniejszych i najchętniej kupowanych marek mokrej karmy dla kotów są:

  • Whiskas,
  • Sheba Craft Collection,
  • Smilla,
  • Animonda,
  • Felix Sensations,
  • Gourmet Gold,
  • Dolina Noteci Premium,
  • Purina One Adult,
  • Royal Canin,
  • Butchers,
  • Kitekat.

Wśród marek bardzo wysoko ocenianych wśród hodowców i opiekunów mruczków warto wymienić:

  • Power of Nature (nawet 95% wołowiny, reszta to warzywa, olej rzepakowy, tauryna),
  • Cats Plate (76% mięsa, serca, żołądki, wątroba z indyka, olej omega z łososia; produkt polski),
  • Catz Finefood (94%– 70% w zależności od rodzaju i smaku karmy),
  • Wild Freedom (mięso, podroby i minerały – bez zbędnych dodatków)
  • MAC’s (40% czystego mięsa, ponad 30% podrobów; dobry stosunek jakości do ceny),
  • Zooplus BIO (95% mięsa mięśniowego i podrobów, bez zagęstników),
  • GranataPet Symphonie (97% mięsa mięśniowego, bulionu, wątroby).

Opinie o Mokra karma dla kota - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + = 20

Podobne