150 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Żwirek dla kota

4.0 Opinie (1)

 • żwirek dla kota

Jednymi z podstawowych potrzeb naszych pupili są potrzeby fizjologiczne. Przygarniając pod swój dach kota, musimy więc zapewnić mu jak najlepsze warunki życiowe i komfort w tym zakresie. Jednym z kluczowych obowiązków kociego opiekuna jest zakup odpowiedniej kuwety i dobranie do niej najlepszego żwirku.

Rodzaje żwirków dla kota

Można wyróżnić:

 • żwirek bentonitowy – najczęściej wybierany żwirek przez właścicieli mruczków. Ma strukturę zbliżoną do piasku lub żwiru i przypomina podłoże, z którego korzystają koty w naturze. Ma właściwości absorpcyjne, a pod wpływem wilgoci bryluje się. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że podczas czyszczenia nie trzeba za każdym razem wymieniać całej zawartości kuwety, wystarczy usunąć zbrylone części. Taki żwirek jest dostępny w kilku wersjach (np. o różnej gramaturze lub z dodatkami zapachowymi);
 • żwirek drewniany – naturalny i biodegradowalny produkt dla miłośników ekologii. Wytwarzany jest z drewna drzew iglastych i liściastych. Dostępny w wersji zbrylającej się lub rozpadającej pod wpływem wilgoci;
 • żwirek silikonowy – żwirek w formie przezroczystych, twardych kryształów, które zatrzymują mocz wewnątrz. O konieczności wymiany świadczy fakt, że zmieniają barwę na żółtą. Zaletą takiego podłoża jest fakt, że dobrze absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy;
 • żwirek kukurydziany – wytwarzany jest z ziaren kukurydzy. Jest naturalny, ekologiczny i całkowicie biodegradowalny. Posiada właściwości zbrylające i dobrze neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Żwirek dla kota, źródło: Shutterstock

Jaki żwirek wybrać?

Najwięcej do powiedzenia w tej kwestii ma… nasz kot. To on w ostateczności decyduje, czy wybrane przez nas podłoże spełnia jego oczekiwania. Nieodpowiedni dobór może być jedną z przyczyn załatwiania się pupila poza kuwetą. Dobry żwirek powinien spełniać kilka warunków: przede wszystkim powinien dobrze chłonąć wilgoć i zapachy dochodzące z kuwety. W dobrze dopasowanym żwirku zwierzak będzie realizował tzw. wzorzec zachowań związanych z wydalaniem – będzie z chęcią w nim kopał i zakopywał swoje odchody. Żwirek musi być więc delikatny w dotyku, aby nie ranił łapek kota. Jeżeli zauważymy, że żwirek nie podpasował naszemu kotu, to powinniśmy go jak najszybciej zmienić. Często będzie polegało to na metodzie prób i błędów i wiele razy będziemy musieli próbować nowych produktów zanim poznamy preferencje naszego kota.

Jak dużo żwirku i jak często go zmieniać?

Ważną kwestią jest ilość żwirku, jaka znajduje się w kuwecie. W naturze koty zakopują swoje nieczystości – domowe pupile robią dokładnie to samo, dlatego należy umożliwić im ten rytuał. Warstwa żwirku powinna być na tyle głęboka, żeby kot mógł swobodnie zakopywać swoje odchody Minimalną wysokość żwirku to około 7 cm, a czasem potrzeba go jeszcze więcej.

Odchody kota należy wyrzucać codziennie, aby w kuwecie zawsze znajdował się czysty żwirek. Ze żwirku zbrylającego należy przynajmniej raz dziennie usuwać grudki, a następnie uzupełnić kuwetę taką ilością żwirku, jaka musiała zostać usunięta.

Cały żwirek żwirek zbrylający powinno się wymieniać całkowicie co dwa do czterech tygodni. Wtedy też należy umyć porządnie kuwetę wodą i środkiem czyszczącym. Żwirek niezbrylający należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu.

Żwirek dla kota, źródło: Shutterstock

Jak utylizować żwirek?

Większości rodzajów żwirku nie można utylizować w toalecie – sieci kanalizacyjne nie są bowiem do tego przystosowane i żwirek może zatkać nam rury. Zużyte podłoże powinniśmy wyrzucać do kosza na śmieci, do odpadów zmieszanych.

Ceny żwirków dla kotów i znane marki

Cena żwirku dla kota zależy od jego rodzaju oraz dodatków, jakie zawiera. Na przykład cena żwirku bentonitowego marki Benek to ok. 18 zł za 10 litrów, natomiast marki Tigerino to koszt ok. 30 zł za 14 l. Żwirek drewniany zbrylający Cat's Best Original kosztuje ok. 30 zł za 10 l, a niezbrylający Cat's Best Universal to ok. 20 zł za 10 l. Ten rodzaj żwiru można też kupić taniej, jeśli skorzystamy z oferty mniej znanych marek – na przykład marki Kicia możemy kupić 25 litrów za ok. 14 zł. Żwirki silikonowe to koszt rzędu 36 zł za 10 l, a kukurydziane to ok. 17 zł za 7 l. Za żwirek zeolitowy firmy Noriko Premium trzeba zapłacić ok. 30 zł za 10 l.

Znane marki żwirków dla kota:

 • Benek,
 • Tigerino,
 • Cat's Best Original,
 • Calitti,
 • Bazyk,
 • Golden Grey.

Opinie o Żwirek dla kota - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

24 + = 32

Podobne