556 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Spacerówka – jaki wózek spacerowy wybrać dla swojego dziecka?

spacerówka wózek spacerowy

5.0 Opinie (1)

spacerówka wózek spacerowy

Spacerówka to jeden z najpotrzebniejszych elementów wyposażenia przeznaczonego dla małego dziecka. W życiu każdego rodzica przychodzi więc taki moment, że musi zdecydować się na konkretny rodzaj i markę wózka spacerowego. Decyzja ta nie należy z pewnością do najłatwiejszych. Zwłaszcza że obecnie wybór na rynku jest wręcz przytłaczający. Warto więc wiedzieć, jakie modele są dostępne i czym się charakteryzują. Poniżej podpowiadamy także, czym kierować się przy wyborze spacerówki.  

Spacerówka – czym właściwie jest?

Spacerówka, czyli wózek spacerowy, to zasadniczo wózek dla dziecka, które potrafi samodzielnie siadać. Można więc powiedzieć, że jest sprzętem przeznaczonym już dla kilkumiesięcznego niemowlęcia (umiejętność siadania dzieci zyskują zwykle około 6-7 miesiąca życia), a także starszego dziecka, również kilkuletniego.

Tego rodzaju wózek posiada siedzisko (zwykle z regulowanym oparciem), w którym nasza pociecha może zarówno siedzieć, jak i (po rozłożeniu) przebywać w pozycji leżącej. To niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla maluchów, które odbywają drzemki podczas spacerów. Siedzisko wyposażone jest ponadto w pasy zapewniające bezpieczeństwo.

Wózek spacerowy posiada również składaną budkę, która chroni dziecko przed słońcem, wiatrem i opadami. Ważnym elementem jest także rączka do prowadzenia wózka. Z uwagi na potrzeby starszych dzieci dobrym wyborem będzie spacerówka z przekładaną rączką, która daje możliwość zmiany kierunku jazdy.

Wózek zwykle daje się złożyć do niewielkich rozmiarów, co ułatwia jego transport, np. w bagażniku samochodowym. Pod tym względem najlepiej sprawdza się lekka spacerówka, którą bez większego wysiłku można przenieść w inne miejsce.

spacerówka
Spacerówka / Shutterstock

Spacerówka – rodzaje i modele

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków spacerowych. Ich poszczególne modele różnią się między sobą wieloma parametrami – m.in. wymiarami, wagą, rodzajem siedziska i kół, możliwością składania, wymiarami po złożeniu, sposobem prowadzenia itd.

Zasadniczo wózki spacerowe dzieli się na klasyczne (większe, cięższe, o dużych kołach, przeznaczone dla dzieci samodzielnie siedzących), wózki 2w1 lub 3w1 (spacerówki montowane na stelażu od gondoli) oraz wózki typu parasolka.

Spośród powyższych często wybieranym rodzajem wózka jest spacerówka parasolka. To niewielki i lekki wózek o składanej konstrukcji, z siedziskiem ustawionym do kierunku jazdy, przeznaczony dla starszych dzieci.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się również spacerówka kubełkowa. To wózek mający specjalnie wyprofilowane siedzisko połączone z podnóżkiem. Poza standardowymi modelami można także wybrać wózek o specjalnych zastosowaniu, to np. wózek biegowy albo spacerówka do samolotu.

Warto też wspomnieć, że na rynku dostępne są też wózki przeznaczone dla bliźniąt. Spacerówka dla bliźniaków wyposażona jest w dwa siedziska, które mogą być ułożone w różnych konfiguracjach (np. obok siebie lub w rzędzie).

wózek spacerowy
Wózek spacerowy / Shutterstock

Jak wybrać wózek spacerowy dla dziecka?

Przy wyborze spacerówki rodzice kierują się rozmaitymi czynnikami. Kluczowe pod tym względem są oczywiście wygoda dziecka oraz jego bezpieczeństwo. Należy więc w pierwszej mierze zwrócić uwagę na szerokość i wielkość siedziska oraz możliwość regulacji oparcia – zwłaszcza jeśli planujemy dłuższe spacery i wędrówki. Nie wolno zapominać również o kołach (najlepsze są stabilne i skrętne; dostosowane do rodzaju terenu, po którym się najczęściej poruszamy).

Warto przy tym uwzględnić także fakt, że dzieci cały czas rosną, a co za tym idzie, zmieniają się ich możliwości oraz potrzeby. W związku z tym producenci wózków wprowadzili kategorię wagową. Mała spacerówka do 22 kg to wózek dla dzieci młodszych i mniejszych. Dla starszych pociech dobrym wyborem będzie spacerówka do 25 kg.

Rozwój dziecka pobudza też stopniowo jego ciekawość świata. Podczas kiedy dla maluszka najważniejsze jest widzieć twarz mamy i czuć jej obecność, tak dla kilkulatka równie atrakcyjne podczas spacerów może być oglądanie otaczającego go świata. W takiej sytuacji świetnym wyborem będzie spacerówka przód tył, której siedzisko można zamontować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Niemniej ważna jest także waga wózka oraz możliwość jego szybkiego i łatwego złożenia. Dla rodziców, którzy będą wózek często przenosić, najlepszym rozwiązaniem będzie więc lekka spacerówka składana.

Nie sposób przy tym pominąć względów estetycznych. Tu natomiast wiele zależy od naszych gustów i preferencji, a nierzadko również od płci naszego dziecka. Spacerówka dla dziewczynki to zwykle wózek w jasnych, żywych barwach. Wybierana spacerówka dla chłopca często ma zaś ciemniejsze, spokojniejsze odcienie. Nie jest to jednak żadna zasada.

Dla wielu rodziców ważną sprawą może być ponadto pojemność i pakowność koszyka pod wózkiem, a także możliwość dokupienia różnego rodzaju akcesoriów pasujących do danego modelu.

jaką spacerówkę wybrać
Jaką spacerówkę wybrać? / Shutterstock

Wózki spacerowe – marki i ceny

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór wózków spacerowych. Jednymi z popularniejszych marek są Maclaren, Cybex, Chicco, Quinny oraz Britax. Równie chętnie kupowane są spacerówki Kinderkraft, Baby Design, Espiro, Maxi Cosi, a także Elodie i Joie.

Rodzice małych dzieci wybierają także wózki spacerowe takich firm, jak: Lionelo, Anex, Sirocco, Bebetto oraz Greentom. Nie brakuje również innych ofert, np. spacerówki Muuvo, easyGo, Easywalker oraz Euro Cart.

Ceny wózków spacerowych są bardzo zróżnicowane, co zależy od wielu czynników. Najtańsze spacerówki można kupić już od 200-300 złotych. Droższe modele to zaś koszt nawet kilku tysięcy złotych.  

Opinie o Spacerówka – jaki wózek spacerowy wybrać dla swojego dziecka? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

23 − = 18

Opinie

  1. A AgatkaL.

    tyle jest tych wózków, że wez cos wybierz :D moze mamy polecą jakąś fajną spacerowkę???

Podobne