556 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pieluchy – rodzaje, marki i ceny

pieluchy rodzaje ceny

4.0 Opinie (1)

pieluchy rodzaje ceny

Pieluchy to produkt higieniczny przeznaczony dla małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Śmiało można nawet stwierdzić, że to „must have” każdego rodzica czy opiekuna malucha. Warto więc wiedzieć, czym wyróżniają się dobrej jakości pampersy. Poniżej podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Prezentujemy również popularne marki produktów.

Pieluchy – ogólne informacje

Pieluchy to produkt higieniczny przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych, mający za zadanie zabezpieczyć ubranie, pościel etc. przed zabrudzeniem i zmoczeniem. Powinny być chłonne, wygodne i bezpieczne dla skóry.

Obecnie rodzice najczęściej wybierają pieluchy jednorazowe, zwane także potocznie pampersami (od nazwy popularnej marki pieluch). Jest to produkt jednorazowego użytku, który należy wyrzucić od razu po zużyciu. W takiej formie pieluchy pojawiły się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo wykonywane były z waty bawełnianej lub celulozowej. Dziś produkuje się je z włókniny poliestrowej – chłonnej i absorbującej wilgoć. Wyposażone są dodatkowo w specjalne rzepy i przylepce.

Można przy tym zauważyć, że w ostatnich latach do łask wracają również pieluchy wielorazowe. Dziś często używane są np. pieluchy muślinowe czy bambusowe. Niegdyś powszechnie stosowano te wykonane z tetry. Tego rodzaju produkt wymaga prania w odpowiedniej temperaturze, suszenia i użycia specjalnego środka piorącego oraz odkażającego.

pieluchy
Jakie pieluszki wybrać? / Shutterstock

Rodzaje pieluch

Wyróżnia się następujące rodzaje pieluch:

  • pieluchy jednorazowe – produkt jednorazowego użytku, dostępny w różnych rozmiarach, wśród tej grupy znajdują się tradycyjne pampersy z rzepami, tzw. pantsy, czyli pieluchomajtki oraz takie do pływania (przeznaczone do użytku w wodzie),
  • pieluchy wielorazowe – produkt wielorazowego użytku, wymaga prania i suszenia, wyglądem przypominają zwykle majtki, mogą być wyposażone w kieszonkę; do najbardziej popularnych pieluch wielorazowych zaliczyć można: pieluchy tetrowe, muślinowe, bambusowe oraz flanelowe.

Jak wybrać pieluchy?

Pieluchy są jednym z najbardziej podstawowych produktów stosowanych w codziennej pielęgnacji małego dziecka. Dobre pampersy powinny być więc przede wszystkim chłonne, wygodne i bezpieczne dla skóry. Wyznaczniki te odnoszą się w równym stopniu zarówno do jednorazówek, jak i tych bambusowych, tetrowych czy innych wielorazowych. Oba rodzaje mają zresztą swoje plusy i minusy, które powinien rozważyć każdy rodzic przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zdecydowana większość opiekunów wybiera przy tym pieluchy jednorazowe. Tych zaś na rynku nie brakuje – świeżo upieczona mama może mieć więc niemałą zagwozdkę, które z nich powinna wybrać.

W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiedni rozmiar – to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o wygodę i higienę. Ten natomiast dostosowuje się do wagi dziecka. Informacja na ten temat znajduje się na każdym opakowaniu pampersów – zwykle podany jest tam przedział wagowy, np. rozmiar 3 dla dzieci o wadze 5-8 kg. Należy przy tym zwrócić uwagę, że każdy producent ustala swoje przedziały.

Warto pamiętać – zwłaszcza przy wyborze pierwszych pieluch albo zmianie na inne – żeby nie robić zbyt dużych zapasów. Niekiedy bowiem kontakt pampersa ze skórą dziecka może skutkować reakcją alergiczną, którą w wielu przypadkach trudno przewidzieć. W razie wystąpienia niepokojących objawów, np. zaczerwienia czy podrażnienia, należy więc wybrać pampersy innej marki. W takich sytuacjach rodzice często decydują się na pieluchy muślinowe, flanelowe lub inne wielorazowe, które uznaje się za najbardziej bezpieczne dla skóry malucha.

Pieluchy jednorazowe dostępne obecnie na rynku są dość zbliżone pod względem wykonania i jakości. Najczęściej więc na ostateczny wybór konkretnej marki wpływają indywidualne oczekiwania rodzica. Nie bez znaczenia pozostaje również cena.

pampersy
Jakie pampersy będą najwygodniejsze? / Shutterstock

Pieluchy – marki i ceny

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele marek pieluch. Jednymi z najpopularniejszych są pieluchy Pampers (średnio 30 złotych za opakowanie zawierające 30 sztuk) i pieluchy Dada (około 30 złotych za opakowanie zawierające 44 sztuki).

Rodzice często wybierają również pieluchy Happy (średnio 30 złotych za 42 sztuki), Babydream (około 25 złotych za opakowanie zawierające 46 sztuk) i Lupilu (około 35 złotych za 36 sztuk).

Ponadto w sklepach znaleźć można pieluchy Huggies (średnio 45 złotych za 40 sztuk) i Bambiboo (około 35 złotych za opakowanie zawierające 15 sztuk).

Opinie o Pieluchy – rodzaje, marki i ceny - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 + = 44

Podobne