876 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mleko modyfikowane – jakie wybrać? Ranking

mleko w proszku modyfikowane

4.0 Opinie (1)

mleko w proszku modyfikowane

Mleko modyfikowane jest mieszanką mleczną o składzie zbliżonym do mleka matki wykorzystywaną do żywienia niemowląt i małych dzieci. Wprawdzie dziś karmienie piersią uznaje się za najlepszy sposób żywienia, to jednak niekiedy podanie naturalnego pokarmu jest z jakichś względów niemożliwe. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest mleko modyfikowane i jak wybrać odpowiednie dla dziecka. Poniżej prezentujemy też popularne marki produktów i ich orientacyjne ceny.

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Stosuje się je w sytuacjach, kiedy z różnych względów niemożliwe jest karmienie piersią. Wykorzystywane jest więc jako alternatywa dla naturalnego pokarmu (stanowi wówczas podstawę żywienia dziecka) lub w ramach uzupełnienia diety (jako np. składnik karmienia mieszanego).

Mleko modyfikowane to mieszanka wytwarzana zwykle na bazie mleka krowiego, które podlega modyfikacji pod kątem składu i wartości odżywczych, gdzie wzorem jest pokarm matki.  Jest to mleko w proszku, które rozpuszcza się w przegotowanej i przestudzonej wodzie. Gotowy produkt należy podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

mleko modyfikowane
Rodzic karmi dziecko mlekiem modyfikowanym / Shutterstock

Mleko modyfikowane: rodzaje

Mleko modyfikowane wykorzystywane jest do żywienia dzieci w różnym wieku – noworodków, niemowląt i małych dzieci. Stąd też na rynku dostępne są różne rodzaje mleka w proszku z przeznaczeniem dla poszczególnych grup wiekowych. W ten sposób wyróżnia się:

  • mleko 1 – tzw. początkowe, to mleko modyfikowane dla noworodka, podawane jest dzieciom do 6. miesiąca życia;
  • mleko 2mleko dla niemowląt starszych, tzw. następne, przeznaczone dla dzieci od 6 do 12 miesiąca życia;
  • mleko 3mleko dla dzieci od 1 do 2 roku życia;
  • mleko 4 – mleko dla dzieci powyżej 2 roku życia;
  • mleko 5 – mleko dla dzieci po ukończeniu 2,5 roku życia.

Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są również produkty dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, takie jak:

  • mleko dla wcześniaka – przeznaczone dla dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży;
  • mleko modyfikowane bez laktozy – wykorzystywane do żywienia dzieci z nietolerancją laktozy;
  • mleko modyfikowane AR – zawierające substancje zagęszczające, przeznaczone dla dzieci z tendencją do nadmiernego ulewania się;
  • mleko modyfikowane dla alergików – wykorzystywane do żywienia dzieci z nietolerancją białka mleka krowiego.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Karmienie piersią jest dziś rekomendowane jako najlepszy sposób żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera bowiem wszystkie składniki konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka, zmienia swój skład w zależności od jego potrzeb i sprzyja nawiązywaniu więzi emocjonalnych między matką a dzieckiem.

Naturalny sposób żywienia jest więc częstym wyborem wielu mam. Niekiedy zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią jest z jakichś względów niemożliwe. Wówczas należy podać dziecku mleko modyfikowane. Jego wybór może zaś okazać się niełatwą decyzją. Przy jej podjęciu należy wziąć więc pod uwagę kilka ważnych czynników.

mleko dla noworodka
Mleko dla noworodka / Shutterstock

Kluczowym kryterium jest wiek dziecka. To przede wszystkim pod tym kątem dobieramy konkretny produkt. Jeśli więc zadajemy sobie pytanie, jakie mleko dla noworodka wybrać, zwróćmy uwagę na oznaczenia – dla dzieci od urodzenia przeznaczone jest mleko z cyfrą 1. Tak oznaczaną mieszanką będziemy karmić dziecko do 6. miesiąca życia. Półrocznemu bobasowi podamy mleko 2, czyli następne itd. Wszystkie informacje podaje zresztą każdy producent na opakowaniu.

Czasem może zdarzyć się tak, że wybrane mleko w proszku nie jest odpowiednio tolerowane przez dziecko. Wówczas należy je zmienić na inne, a niekiedy działać po prostu metodą prób i błędów. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli jesteśmy rodzicami dziecka ze specjalnymi potrzebami. Na szczęście obecnie na rynku nie brakuje mleka w proszku o takim przeznaczeniu. Wybór tego rodzaju produktów zwykle wymaga jednak konsultacji z pediatrą lub innym specjalistą.  

Warto również pamiętać, żeby w każdym przypadku wybierać produkty najwyższej jakości. Od właściwego żywienia zależy bowiem prawidłowy rozwój dziecka i jego zdrowie.

Mleko modyfikowane – marki i ceny

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Jednymi z popularniejszych produktów są mleko Bebilon (około 60 złotych za opakowanie zawierające 1100 gramów produktu) i Bebiko (około 40 złotych za opakowanie zawierające 800 gramów produktu)

Równie często kupowane mleko dla niemowląt to Nan (średnio 60 złotych za 550 gramów) i Hipp (średnio 40 złotych za 550 gramów).

Nierzadko wybierane mleko modyfikowane dla noworodka i starszych dzieci to także produkty takich marek jak Enfamil (około 60 złotych za opakowanie zawierające 800 gramów produktu) i Humana (około 40 złotych za opakowanie zawierające 750 gramów produktu).

Na rynku dostępny jest również produkt wytwarzany na bazie mleka koziego – Capricare; kosztuje średnio 45 złotych za 400 gramów.

Dla dzieci z nietolerancją białka krowiego przeznaczone jest mleko Nutramigen (średnio 50 złotych za opakowanie zawierające 400 gramów produktu).

Opinie o Mleko modyfikowane – jakie wybrać? Ranking - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 2

Podobne