150 produktów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Biotyna

4.0 Opinie (1)

  • biotyna
  • suplementy z biotyną
  • preparaty z biotyną

Biotyna, czyli witamina H lub B7, zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje dobroczynne działanie na ludzki organizm. Jest ona znana głównie jako witamina odgrywająca istotną rolę w zachowaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. 

Jakie są właściwości biotyny?

Biotyna to kwas organiczny syntetyzowany przez florę bakteryjną jelit, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Witamina ta uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, przez co wpływa m.in. na kondycję skóry, włosów i paznokci. Dlatego suplementy z biotyną są zalecane osobom ze słabymi, wypadającymi włosami oraz łamliwymi paznokciami.

Warto mieć na uwadze, że działanie biotyny w organizmie jest bardzo szerokie – odpowiednie stężenie biotyny w ciele człowieka zapewnia właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego. Ponadto pomaga ona w utrzymaniu właściwej kondycji błon śluzowych oraz przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych. Dzięki temu, że witamina B7 tworzy glukozę ze związków niecukrowych, wpływa na właściwy poziom glukozy we krwi, dlatego jej suplementacja jest ważna dla cukrzyków. Oprócz tych właściwości można jeszcze wskazać:

  • wspomaganie działania tarczycy,
  • regulowanie procesów krzepnięcia krwi,
  • wpływa na prawidłową pracę gruczołów potowych, szpiku, erytrocytów, jąder.

Przy wyborze preparatów z biotyną trzeba pamiętać, że powinny one zawierać także inne witaminy z grupy B, choćby mangan oraz magnez, które gwarantują większą skuteczność suplementu.

Biotyna, źródło: Shutterstock

Niedobór i nadmiar biotyny – objawy

Niedobór biotyny zdarza się bardzo rzadko, jednak może on występować głównie u osób poddawanych długotrwałym kuracjom antybiotykowym czy cierpiącym na uszkodzoną śluzówkę jelit.

Objawy niedoboru biotyny są zazwyczaj widoczne gołym okiem, ponieważ występują one na naszej skórze. Symptomami mogą być: przesuszona skóra, pojawiające się zaczerwienienia, podrażnienia i stany zapalne, rozdwajające się paznokcie i nadmierne wypadanie włosów. Dodatkowo można zaobserwować:

  • podwyższony poziom cholesterolu we krwi,
  • bóle mięśni,
  • drętwienie dłoni i stóp,
  • rozdrażnienie i senność.

Szczególnie groźne są niedobory biotyny w trakcie ciąży - braki te mogą spowodować wady systemu immunologicznego i nieprawidłowy rozwój płodu.

Co ciekawe, bardzo trudno jest przedawkować witaminę H, ponieważ rozpuszcza się ona w wodzie, a jej nadmiar jest wydalany z moczem. Dotychczas nie zaobserwowano niepożądanych objawów spożywania zbyt wysokich dawek biotyny, ale można przypuszczać, że przedawkowanie tej witaminy wiązałoby się z objawami, które zwykle występują przy zatruciach – bólem brzucha, nudnościami, wymiotami lub biegunką.

Suplementy z biotyną, źródło: Shutterstock

Rynek suplementów z biotyną – marki i ceny

W aptekach można kupić wiele leków i preparatów z biotyną. Podczas wyboru taich produktów należy zwracać uwagę na zawartość substancji czynnej w jednej tabletce. Najczęściej wybieranymi środkami z biotyną są produkty: Swanson, SFD, Biotyna Gold Max, Doz Product, California Gold Nutrition.

W sklepach internetowych, za preparat marki Swanson zapłacimy ok. 40 zł za opakowanie z 60 żelowymi kapsułkami.

Natomiast cena suplementu diety SFD Biotyna 10 000, to ok. 38 zł za 100 tabletek.

Opinie o Biotyna - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 5

Podobne

Produkty w tej kategorii